Seminář OBK při JE Dukovany 2025
Více než stovka starostů z blízkého regionu dukovanské elektrárny a dalších zájemců o jadernou energetiku z řad zástupců sdružení, krajů a firem se zúčastnilo pravidelného semináře Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany. Seminář se konal ve čtvrtek před Velikonocemi, 17. dubna v hotelu Zámek Valeč. Téma dopolední části věnované provozu současných bloků přineslo posluchačům shrnutí a hodnocení bezpečnosti provozu a výroby Jaderné elektrárny Dukovany v uplynulém roce, téma druhé části bylo zaměřeno na blízkou i vzdálenější budoucnost jaderné energetiky, a to nejen v lokalitě Dukovan, ale v rámci celé České republiky.
Úvod však patřil Občanské bezpečnostní komisi, jejíž předseda Aleš John shrnul činnost komise v uplynulém období, včetně poznatků, které si OBK přináší také z pravidelných jednání a pracovních návštěv elektrárny, a také odborných exkurzí v zahraničních jaderných zařízeních. I díky nim jsou členové komise schopni lépe posoudit, hodnotit a porovnávat provoz elektrárny v Dukovanech s fungováním jiných elektráren a informace pak přinášet obyvatelům, žijícím v jejím regionu.
S hodnocením bezpečnosti provozu JE Dukovany pohledem státního úřadu vystoupil Štěpán Kochánek, ředitel sekce jaderné bezpečnosti Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Ve svém vystoupení se věnoval nejen výsledkům provozních kontrol, ale zmínil i další činnosti, které jako dozorný orgán zajišťují, od posuzovacích, hodnotících až po povolovací, a to i v rámci připravovaných jaderných zdrojů. Zpět k současnému jadernému provozu, tedy obou českých jaderných elektráren se ve svém příspěvku vrátil ředitel divize jaderná energetika ČEZ, Bohdan Zronek. Ředitel JE Dukovany Roman Havlín se zaměřil přímo na její provoz, výrobní a bezpečnostní ukazatele, modernizační akce, ale také na aktivity zaměřené pro zajištění dostatku kvalifikovaných pracovníků. V neposlední řadě také poděkoval za spolupráci s okolím v regionu dukovanské elektrárny. Spolupráci, podporu nebo očekávaný vliv přípravy i budoucí výstavby nových bloků na nejbližší okolí ve svém příspěvku zmínil i předseda sdružení obcí Energoregion 2020 Vladimír Korek a také hejtman Kraje Vysočina Martin Kukla.
Druhá polovina semináře se tematicky věnovala převážně budoucnosti lokality i budoucnosti jaderné energetiky, včetně oblasti konce palivového cyklu. Strategii Skupiny ČEZ, včetně harmonogramu dalšího postupu výstavby nových bloku v Dukovanech prezentoval Tomáš Pleskač, ředitel divize nová energetika. Tématu naplňování energetické koncepce České republiky se ve svém příspěvku věnoval Tomáš Ehler, vrchní ředitel sekce JE a nových technologií ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Otázky konce palivového cyklu, tedy zpracování a ukládání veškerého použitého paliva vznikajícího na území České republiky, kterým se intenzivně zabývá Správa úložišť radioaktivních odpadů, odpověděl jeho ředitel Lukáš Vondrovic.
Pozvání na seminář přijali také oba senátoři z regionu, Hana Žáková a Tomáš Třetina, a poslankyně Monika Oborná. Seminář je i pro ně významným zdrojem informací z oblasti energetiky a také místem setkání nejen s odborníky ze společnosti ČEZ, státních orgánů nebo ministerstva průmyslu, ale převážně starosty a zástupci obcí, krajů a regionu, jehož zájmy pak prezentují a hájí na půdě Parlamentu ČR.
Závěrečné shrnutí předsedou OBK při JE Dukovany: „Provoz EDU v roce 2024 hodnotím jako bezpečný a spolehlivý, oceňujeme úspěšné zvládnutí a realizaci projektů, vedoucích k provozu bloků v 16 měsíčních kampaních, na zvýšeném výkonu a to vše v souladu se zajištěním bezpečné výroby a dlouhodobého provozu elektrárny minimálně 60 let. Jako OBK budeme i nadále sledovat bezpečnost provozu stávajících bloků a průběžně předávat informace obyvatelstvu prostřednictvím článků a webových stránek,“ uzavřel letošní seminář Aleš John.
Dostupné prezentace jsou připojeny níže.
Zdenka Ošmerová, JE Dukovany
Soubory ke stažení