Zprávy z jaderné energetiky k 7. 1.2022
Jednou větou:
V Dukovanech jsou bloky 1,3 a 4 na plném výkonu, blok č. 2 probíhá odstávka pro výměnu paliva, kontroly a rekonstrukce
V Temelíně jsou v provozu oba dva bloky.
Ze zahraniční - Olkiluoto první kritičnost
Provoz EDU
- blok – 100%
- blok – odstávka 28 den, režim 7 palivo vyvezeno z reaktoru
- blok - 100 %
- blok - 100%
Výroba v roce 2021 14 331 GWh
Provoz ETE
ETE 1 1097 MWe, výroba letos 7 610 GWh.
ETE 2 1102 MWe, výroba letos 7 459 GWh
provoz v souladu s LAP
Z domova
Česká podpora jaderného vzestupu v energetické krizi
23. prosince 2021 WNN: Podpora jaderné energetiky v Česku vyskočila na 65 %, přičemž podle nedávného průzkumu IBRS si 93 % lidí v zemi přeje, aby zůstala soběstačná ve výrobě elektřiny.
Údaj o 65% podpoře jaderné energie představuje významný skok oproti předchozí úrovni 59% ve druhém čtvrtletí letošního roku. IBRS to částečně připisuje probíhající evropské energetické krizi a jejím dopadům, včetně kolapsu alternativního dodavatele Bohemia Energy.
Podpora obnovitelných zdrojů energie se od předchozího průzkumu snížila jen mírně z 66 % na 64 %, zatímco 39 % lidí uvedlo, že podporují oba druhy nízkouhlíkové výroby, což představuje nárůst o jeden procentní bod.
IBRS požádala lidi, aby si vybrali, kterou výrobní technologii by si přáli, aby měla největší podíl v české energetice. Jadernou energii preferovalo 48 % lidí, přičemž obnovitelné zdroje preferovalo 42 %, což je největší rozdíl mezi nimi od roku 2016, kdy obnovitelné zdroje získaly 46 % oproti jaderným 40 %. Obě čisté technologie však byly upřednostňovány daleko před fosilními palivy uhlí a plynem, které preferovaly pouze 4% a 6% lidí.
IBRS provedla průzkum mezi 28. říjnem a 26. listopadem prostřednictvím osobních, online a telefonických rozhovorů s reprezentativním vzorkem 500 lidí. Souhrnné výsledky sdílela s World Nuclear News.
Není překvapením, že energetická bezpečnost byla hlavním zájmem. Asi 93 % lidí uvedlo, že si myslí, že by Česká republika měla zůstat soběstačná ve výrobě elektřiny. Ve scénáři, kdy se země spoléhá na dovoz elektřiny, byly jejich obavami zvýšení cen (76 %), stabilita dodávek (55 %) a bezpečnostní riziko (34 %).
Zahraničí
Olkiluoto první kritičnost
První evropský evropský přezkum energetické náročnosti dosáhl kritičnosti
21. prosince 2021 - Pátý finský jaderný reaktor Olkiluoto 3 (OL3) dosáhl první kritičnosti. EPR je prvním novým jaderným blokem, který bude uveden do provozu ve Finsku za více než 40 let a nakonec bude vyrábět přibližně 14% elektřiny v zemi.
"První kritičnosti bloku OL3 EPR byla dosažena v úterý 21. prosince 2021 ve 3:22 .m," oznámila společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO). Výroba elektřiny začne, jakmile bude blok připojen k národní síti, což se očekává na konci ledna 2022.
"Tento okamžik bude navždy připomínán jako ukázka vytrvalé práce na uvedení našeho nového bloku do provozu. Odráží to silnou jadernou profesionalitu a vůli učinit z největšího finského činu v oblasti klimatu realitu," uvedla Marjo Mustonenová, senior viceprezidentka TVO pro výrobu elektřiny.
Bernard Fontana, generální ředitel společnosti Framatome, poděkoval projektovým týmům Framatome a Areva za jejich vytrvalost. "Tento milník dláždí cestu pro bezpečnou, spolehlivou a nízkouhlíkovou výrobu elektřiny pro obyvatele Finska," řekl a dodal, že společnost bude i nadále podporovat jednotku službami od výroby paliva až po dlouhodobou provozní a odstávkovou podporu.
"Rád bych poblahopřál TVO a všem jejím partnerům k dokončení Olkiluoto 3," řekl generální ředitel Světové jaderné asociace Sama Bilbao y Léon. "Tento reaktor bude sloužit obyvatelům Finska po mnoho desetiletí a bude poskytovat hojnou, nepřetržitě čistou, spolehlivou a cenově dostupnou elektřinu - jejíž význam nám právě teď bolestně připomíná."
Finský parlament v roce 2002 schválil výstavbu pátého jaderného reaktoru v zemi. Hlasování bylo považováno za velmi významné v tom, že to bylo první takové rozhodnutí postavit nový jaderný blok v západní Evropě po více než deseti letech. Lokalita Olkiluoto společnosti TVO - která je již domovem dvou provozovaných varných reaktorů - byla následně vybrána jako hostitel nového reaktoru.
EPR společnosti Framatome ANP o výkonu 1600 MWe byl vybrán jako preferovaný reaktor na základě provozních nákladů, přičemž siemens byl vybrán, aby dodal turbíny a generátory. Společnost TVO podepsala v prosinci 2003 smlouvu na klíč s Areva NP a Siemens za pevnou cenu 3,2 miliardy EUR na tento blok a výstavba byla zahájena v roce 2005. Komerční provoz byl původně naplánován na rok 2009, ale projekt se setkal s různými zpožděními a překážkami.
Finská vláda udělila provozní licenci pro OL3 v březnu 2019. Finský jaderný regulátor STUK udělil povolení k nakládce paliva v březnu tohoto roku. Nakládka paliva byla dokončena 1. dubna, kdy se předpokládalo říjnové spuštění. To však bylo odloženo, aby dodavatel zařízení mohl provést další generální opravy turbín a inspekční práce.
Nyní se jednotka spustila, její úroveň výkonu se bude postupně zvyšovat a zkoušky uvedení do provozu budou prováděny na všech úrovních výkonu. Výroba elektřiny začne, až bude dosaženo 30% úrovně výkonu, uvedla TVO. To se očekává na konci ledna, přičemž pravidelná výroba elektřiny by měla začít v červnu. Očekává se, že OL3 bude vyrábět přibližně 14 % finské elektřiny.
První jednotky EPR byly uvedeny do provozu v Taishanu v Číně, kde se blok 1 stal prvním EPR, který vstoupil do komerčního provozu v roce 2018, následovaný Taishan 2 v září 2019. V Evropě jsou EPR v současné době ve výstavbě ve Francii a ve Velké Británii: Flamanville 3, v současné době se očekává, že bude spuštěn v roce 2023 s komerčním provozem v roce 2024; a dva bloky v Hinkley Point C, které jsou v současné době plánovány pro komerční provoz v roce 2026 (blok 1) a 2027 (blok 2).