Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 29. 1. 2021

Zprávy z jaderné energetiky k 29. 1. 2021

1.2.2021

Jednou větou:

V Dukovanech bloky 2, 3, 4 na nominálním výkonu, blok č. 1 odstávka.

V Temelíně oba bloky v provozu.

Z domova: Piráti a Starostové předložili premiérovi požadavky ohledně rozšiřování Dukovan.

Ze zahraničí: JE Hinkley Point C se zpozdí nejméně do roku 2026. Předspouštěcí peer review čínského reaktoru byla provedena na dálku. JE Leningrad II-2 dosáhl milníku 1 TWh

 

Provoz EDU

1. blok –odstávka 77 den, režim 6

2. blok –100%

3. blok -100%

4. blok- 100%

Výroba letos  967 GWh

 

Provoz  ETE

ETE 1  1086  MWe, výroba  letos 704  GWh.

ETE 2  1097  MWe, výroba  letos 714  GWh

provoz v souladu s LAP

 

Konference 

NUSIM.

Nový termín konference je 29. a 30. dubna 2021, Orea Resort Devět Skal. Sledujte NUSIM

Z domova

Piráti a Starostové předložili premiérovi požadavky ohledně rozšiřování Dukovan. Chtějí chránit peněženky občanů, bezpečnost země a lepší podporu vědců

 27. 01. 2021, piráti.cz

Praha, 27. ledna 2021 – Piráti a Starostové dnes na jednání premiérovi Andreji Babišovi předložili požadavky ohledně rozšiřování jaderné elektrárny Dukovany. Mají zaručit, že se z projektu nestane černá díra na peníze daňových poplatníků či státu a že bude zajištěna bezpečnost České republiky. Za důležitou strany považují také výraznější podporu tuzemských vědců v oblasti jaderné energetiky. Schůzky se účastnil kromě premiéra i vicepremiér Karel Havlíček, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl, generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš a předsedové dalších opozičních stran.

„Otázka financování celého projektu je pro občany zásadní, protože se může bolestivě dotknout jejich peněženek. Piráti a Starostové proto žádají zastropování maximální výkupní ceny energie v zákoně tak, aby případné prodražení neodnesli daňoví poplatníci. K tomu se váže i náš další požadavek na nastavení fixní ceny projektu a dodávky tzv. na klíč, tedy opět – aby nedošlo k jejímu předražení, jak jsme to viděli jinde,” uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Jsme zároveň přesvědčeni, že investorem celého projektu má být stát, nikoliv ČEZ. Alespoň za stávající situace. Důvodem je fakt, že si stát může na rozdíl od ČEZu půjčit levně peníze a nemusí řešit ziskovost pro další akcionáře. Mohl by mít vše i lépe pod kontrolou,” doplnil Bartoš.

Za naprosto klíčové označily obě strany také zajištění bezpečnosti České republiky a jejích občanů. Při výběru dodavatele je podle nich nutné myslet na to, že bude strategickým partnerem státu na dalších 80 let.

„Současná situace v Rusku a dlouhodobé porušování lidských práv Čínou jasně ukazují, proč firmy z těchto zemí nemohou být partnerem pro takto zásadní projekt z hlediska bezpečnosti České republiky, a to ani ve variantě konsorcií,“ upozornil na klíčový faktor bezpečnostního rizika předseda STAN Vít Rakušan. Prověřeným zájemcům o tendr je podle stran naopak potřeba vyjít maximálně vstříc, aby se mohli zúčastnit výběrového řízení, a stát si tak mohl vybrat skutečně kvalitního dodavatele.

„Kvůli specifickým podmínkám budou muset někteří dodavatelé přeprojektovat své dosavadní plány a sedmiměsíční termín pro předložení nabídek jim nenabízí dostatečný časový prostor, což může mít v důsledku negativní vliv na kvalitu celého tendru. Proto po vládě požadujeme prodloužení termínu na dvanáct až osmnáct měsíců,” řekl člen Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů Petr Gazdík (STAN).

„Odmítáme zároveň limitovat zájemce o tendr požadavkem na maximální výkon elektrárny na 1200 MWe, což nahrává ruskému Rosatomu. Tím by vypadli dodavatelé, kteří mohou nyní nabídnout standardizované bloky vyšších výkonů – například 1400 MWe u jihokorejského nebo 1600 MWe u francouzského typu. Pokud by se chtěli tendru účastnit i s tímto výkonovým omezením, byly by donuceni v relativně krátkém čase zcela přepracovat projekt” popsal pirátský poslanec Petr Třešňák, který působí jako člen Podvýboru pro energetiku.

„Poslední důležitým požadavkem je pro Piráty i Starosty širší podpora vědy a výzkumu – ČR má obrovský potenciál v jaderné energetice včetně vývoje vlastních modulárních reaktorů. Chceme proto navýšit rozpočet Technologické agentury ČR a podpořit vědce i vědecká pracoviště. Česko musí být mozkovnou budoucnosti, ne montovnou z minulosti,” uzavřel Třešňák.

Požadavky Pirátů a STAN na projekt Dukovany II – 27.1.2020

1. Zastropování ceny v zákoně – včetně vyjasnění dopadů do cen pro konečné zákazníky a do státního rozpočtu.

2. Fixní cena projektu – Dodávka musí být za pevnou cenu bez dalších variabilních složek.

3. Musí se jednat o dodávku „na klíč“, ve které bude pouze jeden hlavní dodavatel, který bude za projekt plně odpovědný, včetně souvisejících záruk

4. Investorem stát místo ČEZu – Pokud v tuto chvíli není vláda schopná přesně sdělit cenu peněz, jeví se tato varianta jako mnohem vhodnější hlavně z důvodu levnější financování. Cena peněz je zcela zásadním parametrem. Pokud bude stavět stát za své peníze oproti tomu, kolik by stál projekt v případě ČEZ. Obchodní korporace jako ČEZ musí zaručit výnos projektu vůči svým akcionářům. ČEZ je navíc ve výhodné pozici, že může projekt kdykoli přenechat k dokončení státu. Tato varianta dokonce vycházela státu a ČEZu jako II. preferovaná varianta v hodnocení jednotlivých investorských modelů.

5. Požadujeme vyloučení ruských a čínských dodavatelů z tendru. Ačkoli jsme diskutovali s odborníky výhody a případná rizika účasti ruských firem pouze v konsorciích, stále trvá naše pozice, že projekt musí odrážet dlouhodobé strategické, bezpečnostní a zahraničněpolitické zájmy České republiky.

6. Neomezovat výkon bloku ve výběrové řízení výkon na 1200 MWe a prodloužit termín předložení nabídek ze 7 na 18 měsíců - to značně limituje účast některých uchazečů, kteří mají mohou nabídnout bloky vyšších výkonů, např. 1400 MWe. Projekt svým nastavením vylučuje současné standardizované projektu původem z Francie a Jižní Koreji.

7. Chceme více podpořit vědu a výzkum – ČR má mnohem větší potenciál v jaderné energetice a vědě včetně vývoje vlastních modulárních reaktorů, chceme navýšit rozpočet TAČR a podpořit další vědecká pracoviště. Chceme motivovat a podpořit nadějné vědce a projekt v tomto odvětví.

Ze zahraničí

 

Hinkley Point C se zpozdil nejméně do roku 2026

27. ledna 2021, WNN:  EDF znovu revidovala harmonogram a rozpočet na uvedení jaderné elektrárny Hinkley Point C v anglickém Somersetu do provozu. Spouštění bloku 1 se nyní očekává v červnu 2026 ve srovnání s koncem roku 2025, jak bylo původně oznámeno v roce 2016. Zpoždění vyplývající z pandemie rovněž zvýší náklady na projekt o 500 milionů GBP (684 milionů GBP) na 23 miliard GBP.

"Navzdory tomu, že byl ovlivněn zdravotní krizí COVID-19, Hinkley Point C učinil významný pokrok v roce 2020 na místě, v plánech realizace návrhu a ve výrobě zařízení," uvedla dnes francouzská státní společnost. "V této souvislosti byl proveden podrobný přehled harmonogramu a nákladů, aby se odhadl dopad pandemie."

Tento přezkum dospěl k závěru, že náklady na dokončení projektu se nyní odhadují v rozmezí 22 až 23 miliard GBP (v cenách roku 2015), což mění předpokládanou míru návratnosti EDF ze 7,6–7,8 % na 7,1–7,2 %.

Během pandemie jsme náš rozvrh velmi pečlivě sledovali. Na začátku krize jsme odložili část naší práce, abychom vytvořili prostor a udrželi lidi v bezpečí na místě. Cílem bylo přinést další zdroje, aby dohnaly ztracený čas, ale po 10 měsících je jasné, že pandemie je stále v plné síle.

 

Předspouštěcí peer review čínského reaktoru byla provedena na dálku

28. ledna 2021, WNN: Světová asociace jaderných provozovatelů (WANO) dokončila pre-startup peer review (PSUR) bloku 6 v jaderné elektrárně Tianwan v čínské provincii Ťiang-su. Cestovní omezení uprostřed pandemie znamenala, že přezkum domácího projektu ACPR1000 byl proveden za použití místních odborníků na místě s odborníky WANO, kteří se účastnili na dálku v termínu 9-20 ledna.

PSUR je celosvětově uznávané hodnocení jaderného průmyslu prováděné v souladu s mezinárodními průmyslovými standardy stanovenými wano a provedené před dosažením první  kritičností v novém reaktoru. Tyto přezkumy zkoumají řadu funkčních a mezifunkčních oblastí, které jsou nezbytné pro bezpečné spuštění a provoz reaktorů. Ty sahají od výkonnosti a provozu a údržby obsluhy až po řízení práce a připravenost na mimořádné události.

Elektrárna Tianwan je vlastněna a provozována společností Jiangsu Nuclear Power Corporation, společným podnikem CNNC (50%), China Power Investment Corporation (30%) a Oblasti Jiangsu (20 %).

Pozn.  ČNN: nejsem si jist, jestli taková on line prověrka je skutečně reprezentativní

 

Leningrad II-2 dosáhl milníku 1 TWh

18. ledna 2021, WNN: blok 2 jaderné elektrárny Leningrad II v západním Rusku vyrobil 1 TWh elektrické energie.

"K dnešnímu dni, blok úspěšně pracuje  85 dnů na různých úrovních výkonu," řekl Alexander Belyaev, hlavní inženýr jaderné elektrárny Leningrad II. "Během této doby řada testů a kontrol pro 40%, 50%, 75% a 90% kapacity potvrdila spolehlivý, efektivní a - co je nejdůležitější - bezpečný provoz jednotky v různých provozních podmínkách," dodal.

Nyní se  provádí testování na 100% výkonové hladině.

Po dokončení pilotního provozu bude jednotka zastavena pro kontrolu svého zařízení a po schválení regulačními orgány bude uvedena do průmyslového provozu, který je naplánován na březen.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany