Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 23. 9.2022

Zprávy z jaderné energetiky k 23. 9.2022

27.9.2022

Jednou větou:                     

Provoz JE: Všechny bloky obou JE pracují stabilně s požadovaným výkonem bez odchylek od platných limitů a podmínek.

Z domova: Před 65 lety byl spuštěn první jaderný reaktor v Československu.Projekt malého modulárního reaktoru v Česku výrazně zrychlil. Snazší výstavbu horkovodu z Dukovan do Brna vláda podpořila

Zahraničí: Jaderná elektrárna Mochovce blok 3. Třetí blok JE Barakah se spouští. Instalována reaktorová nádoba na JE Akkuyu 2. Westinghouse vyvíjí polský dodavatelský řetězec AP1000. Základová deska pro reaktor BREST dodaná na místo.

Provoz EDU

  1. blok – 100 %
  2. blok – 100 %
  3. blok -  95,7  %, provoz na tzv. výkonový efekt před koncem kampaně a zahájením odstávky pro výměnu paliva
  4. blok -  100 %

Výroba letos  10 744  GWh

 

Informace z JE Temelín (22. 9. 2022)

První i druhý blok jsou v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Informace o parametrech na 1. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1098 MWe,  výroba elektřiny od začátku roku: 5 473 395 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1099 MWe,  výroba elektřiny od začátku roku: 5 492 658 MWh

 

Z domova

 

Před 65 lety byl spuštěn první jaderný reaktor v Československu

Pokusný jaderný reaktor VVR-S se rozběhl v Řeži u Prahy 24. září 1957. Šlo o první řetězovou štěpnou reakci v tehdejším Československu, které se díky tomu dostalo do první desítky zemí provozujících podobné zařízení.
Výstavba a spuštění reaktoru měly kromě technologické a vědecké i politickou dimenzi. V dubnu 1955 byla s Ruskem uzavřena mezistátní smlouva, na jejímž základě měl být do Československa dodán pokusný reaktor. Kvůli tomu byl nařízením vlády založen Ústav jaderné fyziky, později přejmenovaný na Ústav jaderného výzkumu. Jeho základem byla Laboratoř nukleární fyziky Československé akademie věd. Pro výstavbu reaktoru VVR-S a s ním spojených obslužných a vědeckých pracovišť byla vybrána lokalita na pravém břehu Vltavy v Řeži u Prahy. Se stavbou se začalo v polovině roku 1955.
Po spuštění na konci září 1957 dosahoval reaktor tepelného výkonu pouhé dva megawatty. To však nebylo důležité, protože zařízení nemělo sloužit produkci elektrické energie, ale bylo určeno pro výrobu izotopů, ozařování materiálů a vědecký výzkum v oblasti reaktorové fyziky.
Reaktor VVR-S zde úspěšně pracoval až do roku 1987. Během své historie byl řežský reaktor průběžně modernizován, s čímž rostl i jeho výkon. V roce 1989 byla vyměněna všechna technologická zařízení včetně nádoby reaktoru. V devadesátých letech byl výkon zvýšen až na současných deset megawatt a přibylo několik experimentálních smyček. Do dnešní doby se v provozu z původního reaktoru nezachovalo prakticky nic, o čemž svědčí i změna označení z původního VVR-S na současné LVR-15.

 

Projekt malého modulárního reaktoru v Česku výrazně zrychlil

Tisková zpráva JČKraje 22.9.2022

Krize v evropské energetice urychluje projekt malých modulárních reaktorů v České republice.

Nový malý modulární reaktor by měl v areálu Jaderné elektrárny Temelín vyrůst už v první polovině příštího desetiletí. Vyplývá to z dohody mezi Jihočeským krajem a společností ČEZ. Ta spolu s dceřinou firmou ÚJV dnes podepsala s krajem smlouvu o vzniku Jihočeského jaderného parku (South Bohemia Nuclear Park), která se přípravou pilotního projektu zabývá. Práce výrazně urychlila současná energetická krize a potřeba posilování energetické bezpečnosti.

Společná firma South Bohemia Nuclear Park (Jihočeský jaderný park) má za cíl výrazně usnadnit stavbu prvního pilotního projektu. Areál ve stávající Jaderné elektrárně Temelín poskytuje chráněný, prozkoumaný prostor, přítomnost odborných pracovníků zajišťuje synergický efekt při plánování, výstavbě a provozu.

„Je to nejlepší možný prostor pro pilotní projekt. Souběžně zde ale probíhá i příprava stavby dalších dvou standardních bloků. A s maximálním nasazením pracujeme i na projektu nového jaderného bloku v Jaderné elektrárně Dukovany, kde očekáváme nabídky do konce listopadu. Pro zachování a posílení energetické bezpečnosti naší země děláme maximum,“ říká předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš.

V Temelíně by mohl vyrůst nejen samotný blok, ale také školicí, servisní a vývojové zázemí pro další evropské uživatele.

„Chceme, aby se jižní Čechy staly technologickou špičkou. Nejde jen o samotný malý blok, ale naší snahou zde bude vybudovat celou technologickou základnu, včetně výzkumných, školicích a servisních zařízení. Jde o obrovskou příležitost s velmi vysokou přidanou hodnotou nejen pro bezemisní a stabilní energetiku, ale i hospodářský rozvoj, vysoké školství a řadu dalších sektorů,“ doplňuje předseda Asociace krajů České republiky a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Firmy, které malé modulární bloky vyvíjejí, avizují jejich první komerční nasazení do konce desetiletí a zájem o ně výrazně roste. „S ohledem na současnou situaci tento projekt urychlujeme. Vidíme, že bude nutné nahradit řadu uhelných elektráren a tepláren a zároveň zachovat v maximální míře soběstačnost. Modulární reaktory jsou z tohoto pohledu bezpečnou a velmi efektivní cestou,“ doplňuje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ Tomáš Pleskač.

Malé modulární reaktory mají být o něco menší než stávající jaderné bloky, je možné je vyrábět sériově a soustředit jich víc na jednom místě.

Skupina ČEZ už podepsala memoranda o spolupráci v oblasti malých modulárních reaktorů s firmami NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, KHNP a Holtec. Prostřednictvím dceřiné společnosti ÚJV Řež je i sama vyvíjí. V pokročilém stádiu výzkumu je například projekt HeFASTo nebo projekt Energywell. Intenzivní spolupráci v této oblasti navázala i s firmou Westinghouse.

Jihočeský jaderný park je společným projektem všech zúčastněných stran, který zastřešuje výzkum, vývoj, komunikaci a přípravu samotné stavby. O investorovi malého modulárního reaktoru ale ještě není rozhodnuto. Jasné je ale místo, kde by měl vyrůst. Prostor je součástí širšího areálu Jaderné elektrárny Temelín. Jde o maximálně vhodnou a prověřenou lokalitu, což dokázala i nedávno ukončená speciální seizmická mise.

Snazší výstavbu horkovodu z Dukovan do Brna vláda podpořila

Praha 21. září (ČTK) - Souhlasné stanovisko zaujala dnes vláda k předloze, která zařadí horkovod z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna i další stavby rozvodných tepelných zařízeních mezi významnou energetickou infrastrukturu. Novinářům to po zasedání kabinetu řekl premiér Petr Fiala (ODS), který spolu s koaličními i opozičními politiky návrh novely zákona o urychlení výstavby dopravní a další infrastruktury předložil. Změna, kterou nyní projedná Parlament, umožní hlavně lépe zajišťovat potřebné pozemky.
Novela je konkrétním krokem k zajištění energetické suverenity Česka, řekl Fiala. "Díky ní bude projekt horkovodu z Dukovan do Brna zařazen mezi prioritní stavby. Významně to urychlí povolování celého projektu," uvedl premiér. Brno je nyní z 90 procent závislé na vytápění plynem, bezemisní teplo z Dukovan by mělo pokrýt významnou část roční spotřeby, což bude znamenat velký krok k energetické soběstačnosti města, dodal.
Novelu zákona podepsali zástupci ODS, ANO, KDU-ČSL, STAN a TOP 09. Vedle Fialy je pod ní podepsaná například předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová nebo ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Za KDU-ČSL ji podepsal předseda klubu Marek Výborný. "Urychlené schválení navrhované právní úpravy již v první čtení přiblíží nejen město Brno k dostupnému a cenově přijatelnému teplu z jaderné elektrárny Dukovany," napsali autoři novely do důvodové zprávy.
Návrh podpořil v připomínkovém řízení například Svaz průmyslu a dopravy ČR. "Rozšíření vybraných staveb energetické infrastruktury a uvedení konkrétní stavby teplovodu z Dukovan do Brna v příloze přispěje v dílčích krocích povolovacího řízení a v oblasti zajištění majetkových práv k pozemkům potřebným pro realizaci stavby benefity, které mohou vést k urychlení výstavby," stojí v jeho stanovisku.
Desítky let starý záměr oživila situace na trhu s plynem i obavy o jeho dostupnost. Městská společnost Teplárny Brno a energetická společnost ČEZ uzavřely memorandum o spolupráci na přípravě horkovodu 20. června. Horkovod by mohl být v provozu do deseti let. O horkovodu se uvažovalo již v 80. letech minulého století, kdy elektrárna zahájila provoz. Před deseti lety už se projekt připravoval, ale nakonec byl pozastaven. Kvůli tehdejším nízkým cenám plynu nebyl ekonomicky výhodný.
S projektem počítají územně plánovací dokumentace Vysočiny, Jihomoravského kraje i přibližně čtyřsettisícového Brna. Horkovod má vést přes Oslavany, jeho trasa počítá také se dvěma tunely pod horou Holedná, jeden z nich, tunel Chochola, už je hotový, druhý je hotový zčásti.

 

 

Zahraničí

Jaderná elektrárna Mochovce blok 3

EMO 3 - 20.9. : bylo zavezeno 349 palivových kazet  aktivní zóny a byl zkompletován reaktor. Následně byla provedena  provedena tlaková a pevnostní zkouška primárního okruhu na 2,5 Mpa, a proveden tzv. PERIZ ( zkouška hermetičnosti hermetické zóny a vakuobarbotážního systému (hermetická obálka ).

 

Třetí blok JE Barakah se spouští

22. září 2022, WNN:  Blok o výkonu 1400 MWe nyní vyrábí teplo z jaderného štěpení a v nadcházejících týdnech bude připojen k elektrické síti Spojených arabských emirátů, uvedla společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC). Dvě jednotky v areálu, v regionu Al Dhafra emirátu Abú Dhabí, jsou již v komerčním provozu.

 

Instalována reaktorová nádoba na JE Akkuyu 2

22. září 2022, WNN:  Druhý blok v turecké jaderné elektrárně Akkuyu má dokončenou instalaci tlakové nádoby reaktoru (RPV).

Reaktorová nádoba - která má rozměry 11,45 x 5,6 metru a váží 343 tun - byla instalována na místě v provozu trvajícím asi šest hodin pomocí pásového jeřábu Liebherr 13 000, uvedla společnost Akkuyu Nuclear společnosti Rosatom.

Před instalací byl v budově reaktoru namontován opěrný kroužek, který držel hmotnost nádoby. Turecká jaderná regulační agentura byla součástí inspekční kontrolní komise.

 

Westinghouse vyvíjí polský dodavatelský řetězec AP1000

23. září 2022, WNN: Společnost Westinghouse Electric Company podepsala memoranda o porozumění (MoU) s 22 společnostmi v Polsku, která umožňují spolupráci na potenciální výstavbě reaktorů AP1000 v zemi, jakož i dalších potenciálních projektech ve střední Evropě.

Memoranda o porozumění byla podepsána v polském hlavním městě Varšavě za přítomnosti velvyslance USA v Polsku Marka Brzezińského.

Memoranda navazují spolupráci s následujícími společnostmi: Kersten, Famur Famak SA, Mostostal Puławy SA, Sefako SA, ZPUE SA, Grupa Powen-Wafapomop SA, Emerson Automation Solutions, Monta Materials Handling, GL Steel, Bureau Veritas Polska, Prochem SA, ZRE Katowice SA, Energoprojekt Katowice SA, APS Energia SA, TÜV NORD Polska, Izotechnik, Grafton Recruitment, Ecol, Mostostal Kraków, Eaton Electric a Energomontaż-Północ-Bełchatów SA.

 

Základová deska pro reaktor BREST dodaná na místo

23. září 2022, WNN:  Ocelová základová deska pro olovem chlazený rychlý reaktor BREST-OD-300 byla dodána na staveniště v zařízení Seversk společnosti Siberian Chemical Combine v ruském Tomském kraji. Kruhový díl byl dodán ve dvou polovinách, které budou před instalací sestaveny do jedné konstrukce.

Základovou deskou je svařovaná kovová konstrukce o průměru více než 21 metrů a tloušťce stěny 300 mm. Celková hmotnost desky je 176 tun.

Dvě části základní desky byly dodány do přístavu vesnice Samus podél Severní mořské cesty, s přechodnou překládkou z člunu třídy oceán na člun třídy řeka v zálivu Ob, uvedla ruská státní jaderná korporace Rosatom, dceřiná společnost TVEL.

Po sestavení bude deska instalována v šachtě budovy reaktoru BREST-OD-300. Jeho hlavní funkcí je vyrovnat zatížení základu z prvků reaktorové nádoby. Lití betonu pro základovou desku bylo dokončeno v srpnu 2021.

BREST-OD-300 je součástí projektu Rosatomu Proryv nebo Breakthrough, který umožňuje uzavřený jaderný palivový cyklus. Blok o výkonu 300 MWe bude hlavním zařízením pilotního demonstračního energetického komplexu, který je v procesu výstavby v areálu SCC. Kromě toho bude komplex demonstrovat uzavřený jaderný palivový cyklus na místě se zařízením pro výrobu / refabrikaci jaderného paliva ze smíšeného jaderného paliva z nitridu uranu a plutonia (MNUP), jakož i zařízení na přepracování použitého paliva.

Zařízení na výrobu paliva a modul pro přepracování ozářeného paliva mají být postaveny do roku 2023 a 2024, zatímco reaktor BREST-OD-300 by měl být uveden do provozu v roce 2026.

 


ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany