Zprávy z jaderné energetiky k 22. 5.2022
V Dukovanech jsou všechny bloky v provozu, v Temelíně je blok 1 v odstávce pro výměnu paliva
Zahraničí: EDF reviduje harmonogram a náklady na JE Hinkley Point C. Jaderná energie je zahrnutá do plánu EU na modernizaci energetiky. Montážní práce na jaderném ostrově JE Sanao 1 začínají. Veřejná podpora pro kalifornskou JE Diablo Canyon roste.
Provoz EDU
- blok – 100 %
- blok – 100 %
- blok - 100 %
- blok - 99,8 %, provoz na tzv. výkonový efekt před koncem kampaně
Výroba letos 4 571 GWh
Provoz ETE
Informace o parametrech na 1. bloku:
blok je v odstávce
výkon turbogenerátoru – 0 MWe
výroba elektřiny od začátku roku: 2 761 973 MWh
Informace o parametrech na 2. bloku:
blok je v provozu
výkon turbogenerátoru – 1089 MWe
výroba elektřiny od začátku roku: 3 669 245 MWh
Konference SMR 2022,
Mezinárodní konference, která je určena odborníkům, technické veřejnosti, studentům a zájemcům o jadernou energetiku.
„Co se skutečně staví“– Reálné projekty výstavby jaderných reaktorů menšího výkonu a jak se z nich můžeme poučit při rozvíjení jaderných technologií.
9.6. 2022 Praha, FJFI , Břehová 7
Více na Konference SMR 2022 včetně jak se registrovat.
14. výroční konference o jaderné energii NE•RS 2022
“Výstavba nového jaderného zdroje v česku – test evropské schopnosti dekarbonizovat výrobu elektřiny“ se uskuteční v pražském paláci Autoklubu ČR
14. června 2022
Více na http://ners2022.jmm.cz
Zahraniční zprávy
EDF reviduje harmonogram a náklady na JE Hinkley Point C
20. května 2022, WNN, : Zahájení výroby elektřiny pro 1. blok elektrárny Hinkley Point C ve Velké Británii se nyní očekává v červnu 2027 a náklady na dokončení projektu se nyní odhadují v rozmezí 25 až 26 miliard GBP (v cenách roku 2015), oznámila společnost EDF po přezkumu.
V lednu 2021 společnost EDF uvedla, že zahájení výroby elektřiny z bloku 1 bylo přesunuto na červen 2026 ve srovnání s koncem roku 2025, jak bylo původně oznámeno v roce 2016. Zpoždění vyplývající z pandemie COVID-19 by rovněž zvýšila náklady na projekt o 500 milionů GBP (624 milionů USD) na 22 až 23 miliard GBP.
Společnost EDF uvedla, že nyní dokončila přezkum, který vzal v úvahu hlavní aspekty projektu výstavby dvou reaktorů EPR o výkonu 1630 MWe, ale nezahrnoval přezkum harmonogramu a nákladů na elektromechanické práce a závěrečné testování.
Společnost oznámila další roční odklad spuštění bloku 1, přičemž "riziko dalšího zpoždění obou bloků bylo vyhodnoceno na 15 měsíců, za předpokladu absence nové pandemické vlny a bez dalších účinků války na Ukrajině". Konstatovala, že od zahájení výstavby v prosinci 2018 se projekt zpozdil celkem o 18 měsíců, zejména kvůli pandemii COVID-19.
Společnost EDF také oznámila zvýšení nákladů na celý projekt o 3 miliardy GBP. Poznamenala však, že podle podmínek smlouvy o rozdílu s britskou vládou, která je součástí projektu, neexistuje žádný dopad na spotřebitele ve Spojeném království.
"Během více než dvou let pandemie COVID-19 projekt pokračoval bez zastavení. To ochránilo integritu dodavatelského řetězce a umožnilo dokončení významných milníků," uvedla EDF. "Lidé, zdroje a dodavatelský řetězec však byly vážně omezeny a jejich efektivita byla omezena. Kromě toho vzrostlo množství materiálů a inženýrství, jakož i náklady na tyto činnosti, včetně zejména námořních prací."
Společnost EDF uvedla, že dalším významným milníkem v projektu Hinkley Point C bude uvolnění kontejnmentové kopule na bloku 1, které se očekává během druhého čtvrtletí roku 2023.
Jaderná energie je zahrnutá do plánu EU na modernizaci energetiky
20. května 2022, WNN: Evropská komise formálně přijala plán REPowerEU, jehož cílem je rychle snížit závislost EU na ruských fosilních palivech. Plán uznává, že jaderná energie bude hrát roli při zajišťování bezpečnosti dodávek energie do EU, a zdůrazňuje význam koordinované akce ke snížení závislosti na ruských jaderných materiálech a službách palivového cyklu.
Vedoucí představitelé EU se v březnu dohodli, že co nejdříve postupně odstraní závislost Evropy na ruském dovozu energie, a požádali Komisi, aby urychleně předložila podrobný plán, jak toho dosáhnout.
"CÍLEM programu REPowerEU je rychle snížit naši závislost na ruských fosilních palivech rychlým pokrokem v čisté transformaci a spojením sil s cílem dosáhnout odolnějšího energetického systému a skutečné energetické unie," uvedla Komise ve svém sdělení o plánu ze dne 18. května. Plán REPowerEU vychází z balíčku návrhů EU Fit for 55 a dokončuje opatření v oblasti energetické bezpečnosti dodávek a skladování a předkládá další soubor opatření k úspoře energie; diverzifikovat dodávky; rychle nahradit fosilní paliva urychlením přechodu Evropy na čistou energii; a "chytře" kombinovat investice a reformy.
Odklon od ruských fosilních paliv bude vyžadovat cílené investice do bezpečnosti dodávek do plynárenské infrastruktury, jakož i rozsáhlé investice do elektrické sítě a vodíkové páteře v celé EU, uvádí se v plánu. Vodík bude klíčový pro nahrazení zemního plynu, uhlí a ropy v těžko dekarbonizovatelných odvětvích a dopravě a REPowerEU stanoví cíl 10 milionů tun domácí výroby vodíku z obnovitelných zdrojů a 10 milionů tun dovozu vodíku z obnovitelných zdrojů do roku 2030. Vodík bez fosilních paliv - "zejména jaderný" - bude také hrát roli při nahrazování zemního plynu.
Dlouhodobý výhled - Zastavení postupného vyřazování jaderných elektráren může pomoci snížit závislost EU na ruském plynu, řekl generální ředitel Foratomu Yves Desbazeille. "Komise dále objasňuje, že to přinese i ekonomické výhody, protože to povede k nižším investičním nákladům. Vzhledem k tomu jsme pevně přesvědčeni, že jedním z nejlepších způsobů, jak zajistit bezpečnost dodávek a nižší investiční náklady, je dnes udržet co nejvíce jaderných elektráren v provozu co nejdéle."
Je však třeba udělat více pro podporu rozvoje nových jaderných projektů, včetně malých modulárních reaktorů, aby se zajistily dlouhodobé, stabilní a cenově dostupné dodávky nízkouhlíkové energie pro EU, uvedl Foratom.
"Spoléhání se na masivní dovoz obnovitelného vodíku ze zemí mimo Evropu, abychom uspokojili naše požadavky, nevyřeší naše problémy s dovozní závislostí," řekl Desbazeille. "Musíme se zaměřit na zvýšení výroby nízkouhlíkového vodíku v Evropě. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je prostřednictvím mixu elektřiny tvořeného jadernou energií a obnovitelnými zdroji."
Montážní práce na jaderném ostrově JE Sanao 1 začínají
20. května 2022, WNN: Výstavba 1. bloku jaderné elektrárny Sanao v čínské provincii Zhejiang "vstoupila do nové fáze" zahájením montáže zařízení jaderné části JE Sanao 1, oznámila společnost China General Nuclear (CGN).
Dne 2. září 2020 schválila výkonná rada Státní rady výstavbu bloků 1 a 2 jako první fázi šestiblokové elektrárny Sanao. Čínský Národní úřad pro jadernou bezpečnost vydal stavební povolení pro dva bloky s reaktory Hualong One 30. prosince téhož roku. První beton pro blok 1 byl nalit následující den. Výstavba bloku 2 byla zahájena 30. prosince 2021.
"V současné době bylo úspěšně dokončeno umístění ocelového obložení válce 6 bloku 1," uvedla CGN.
Společnost uvedla, že zahájení instalace jaderného ostrova bloku 1 je důležitým milníkem ve výstavbě jaderné energie.
Veřejná podpora pro JE Diablo Canyon roste
20. května 2022. WNN: Existuje silná místní a celostátní podpora pro rozšíření provozu jediné fungující jaderné elektrárny v Kalifornii - a největšího zdroje bezuhlíkové výroby ve státě - zjistil nově zveřejněný průzkum.
Studie, kterou zadala organizace Carbon Free California se vstupem a podporou progresivního think tanku a firmy Data for Progress a kterou provedla společnost FM3 Research, zjistila, že 58% voličů v celém státě podporuje pokračování provozu elektrárny, přičemž 32% je proti. V okrese San Luis Obispo - kde se elektrárna nachází - 74% voličů vyjádřilo podporu pro pokračování provozu Diablo Canyon, přičemž 56% respondentů ho "silně" podpořilo.