Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 19. 3.2022

Zprávy z jaderné energetiky k 19. 3.2022

21.3.2022

Jednou větou:                     

V Dukovanech  jsou bloky 2, 3 a 4 na plném výkonu, blok č. 1 je v odstávce V Temelíně  jsou v provozu oba dva bloky

Z domova: ČEZ zahájil tendr na stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany 

Zahraničí: Belgie kvůli válce prodlouží o deset let provoz dvou jaderných reaktorů. Fortum žádá o provozování JE Loviisa do roku 2050. Otevřený dopis Nicolaje Steinberga GŘ MAAE. Kärnfull spolupracuje s GEH na nasazení SMR. Finsko spustilo s dvanáctiletým zpožděním jaderný reaktor Olkiluoto 3.

Provoz EDU

  1. blok – odstávka 27 den, režim 6
  2. blok – 100 %
  3. blok -  100 %
  4. blok -  100 %

  Výroba letos 2 772 GWh

 

Provoz  ETE

ETE 1  1097  MWe, výroba letos  1 976 GWh.

ETE 2  1101  MWe, výroba letos  1 985 GWh

Všechny provozované bloky obou JE pracují stabilně s požadovaným výkonem bez odchylek od platných limitů a podmínek.

 

Z domova

ČEZ zahájil tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany 

E 15, 18.03.2022:  Tendr na výstavbu nového bloku Jaderné elektrány Dukovany byl oficiálně zahájen. Polostátní ČEZ k tomuto kroku obdržel oficiální souhlas od ministerstva průmyslu. Dílo by mělo být dokončeno do roku 2036.
První nabídky od uchazečů má ČEZ dostat v listopadu tohoto roku, přičemž vyhodnocení má trvat přibližně dva roky. Dodavatel by měl následně začít stavět v roce 2029. O sedm let později by měl už nový blok vyrábět elektřinu alespoň ve zkušebním provozu.
„Chceme udělat další krok k tomu, aby Česká republika byla energeticky soběstačná, abychom rozvíjeli dobrým a správným směrem naši energetickou politiku,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS).
Podle bývalého vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla bude nyní klíčové, aby se státu a skupině ČEZ podařilo proces příprav urychlit. „Bývalá vláda ztratila rok zbytečným bezpečnostním dotazníkem, který měl posoudit, zda je ruská společnost Rosatom vhodným uchazečem. Tehdy přitom bezpečnostní služba dala jasné stanovisko, že do soutěže kvůli bezpečnostnímu riziku nepatří,“ upozorňuje na zbytečné zdržení Míl, podle něhož by současná vláda měla zaváhání té předchozí napravit.
„Zrychlit lze proces zkrácením vyhodnocení nabídek ze dvou let na jeden rok. Zkrátit lze i notifikační proces, což lze udělat tím, že by stát převzal celý projekt Dukovany II. To by bylo nejekonomičtější pro spotřebitele i daňové poplatníky a zároveň by tím vláda eliminovala všechna administrativní a regulatorní rizika, která zásadně komplikují udělení notifikace z Evropské komise,“ dodal Míl.
Fiala se ale domnívá, že proces zrychlit už nelze. K největší investici v novodobých dějinách České republiky je podle něj třeba přistupovat obezřetně. Stát tak například bude průběžně kontrolovat rizikovost všech tří uchazečů i jejich subdodavatelů.
Největšího tendru v historii České republiky se chtějí účastnit francouzská EdF, jihokorejská KHNP a kanadsko-americký Westinghouse. ČEZ odhaduje, že uchazeči si řeknou minimálně o 160 miliard korun, a to navzdory tomu, že většina energetických odborníků mluví o mnohem vyšší sumě.
Část peněz by v každém případě měla zůstat v Česku. Účast českých podniků na stavbě reaktoru by totiž mohla dosáhnout až 65 procent, míní ministr průmyslu a obchodu Jozef Sikela. „Pro české firmy to znamená zakázky za vyšší desítky miliard korun,“ odhadl.
Přípravy tendru dlouhodobě kritizuje menšinový akcionář ČEZ Michal Šnobr s tím, že stále není jasné, z jaké míry bude investici hradit stát a také jaká bude koncová cena. Se stejným varováním ve čtvrtek přišla i tuzemská pobočka mezinárodní organizace Transparency International.
Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně tisíc megawattů, jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 megawattů stojí v Dukovanech. Nový blok by měl podle vlády pokrýt deset procent spotřeby Česka.
Dosud tuzemské jaderné elektrárny produkují zhruba třetinu veškeré elektřiny vyrobené v Česku. Loni dodaly Dukovany a Temelín do přenosové soustavy 30,7 TWh.

 

Zahraničí

Belgie kvůli válce prodlouží o deset let provoz dvou jaderných reaktorů

19. březen 2022, oenergetice.cz:  Begická vláda se po týdnech diskuzí rozhodla prodloužit provoz svých dvou nejmladších jaderných elektráren o deset let oproti původnímu plánu, podle nějž je měla vyřadit z provozu po roce 2025. Země se původně chtěla při přechodu na obnovitelné zdroje energie spoléhat na zemní plyn, tento postoj však přehodnotila po ruském útoku na Ukrajinu a zahájení celoevropské snahy o zmírnění závislosti na plynu z Ruska.

„Federální vláda přijme potřebná opatření k prodloužení životnosti jaderných elektráren Doel 4 a Tihange 3 o deset let, jde o prodloužení nukleární kapacity o výkonu dva gigawatty,“ uvedla v prohlášení vláda.

„Všichni víme, že je v Evropě válka. Zvolili jsme jistotu v nejistých časech,“ řekl pak novinářům belgický premiér Alexander De Croo.

Dodal rovněž, že země urychlí své snahy o přechod k obnovitelným zdrojům energie.

Obě elektrárny, které byly uvedeny do provozu v roce 1985, provozuje francouzská energetická společnost Engie. Ta teď musí plán na prodloužení jejich životnosti ještě potvrdit. Elektrárny Doel 4 a Tihange 3 pokrývají asi 35 procent spotřeby elektřiny v zemi.

Belgie se původně chtěla spoléhat v příštích letech při výrobě elektřiny zejména na zemní plyn, plánovala například postavit plynovou elektrárnu nedaleko severního okraje metropole Bruselu. Evropská komise nicméně v reakci na ruskou invazi navrhuje zmírnit závislost na ruském plynu ještě letos o dvě třetiny a úplně se od Ruska v tomto směru odvázat do konce desetiletí.

 

Fortum žádá o provozování JE Loviisa do roku 2050

18. března 2022. WNN: Finská společnost Fortum Power and Heat Oy podala ministerstvu hospodářství a zaměstnanosti žádost o provoz bloků 1 a 2 své jaderné elektrárny Loviisa do konce roku 2050. Platnost stávajících provozních licencí vyprší na konci roku 2027 a 2030.

Společnost také požádala o licenci k používání zařízení pro konečné uložení nízko a středně radioaktivního odpadu umístěného v lokalitě Loviisa do roku 2090, po kterém bude zařízení trvale uzavřeno.

Elektrárna Loviisa, která se skládá ze dvou tlakovodních reaktorů typu VVER-440, byla první jadernou elektrárnou ve Finsku a v současné době poskytuje více než 10 % elektřiny v zemi. Blok Loviisa 1 zahájil komerční provoz v roce 1977, blok 2 následoval v roce 1981. Provozní licence pro bloky byly obnoveny v letech 1998 a 2007.

 

Otevřený dopis Nicolaje Steinberga GŘ MAAE

V otevřeném dopise generálnímu řediteli MAAE Rafaeli Mariano Grossi jako reakce na bezprecedentní chování Ruska v JE Černobyl  a JE Záporoží   vyzývá Nikolaj Steinberg bývalý  hlavní inženýr JE Černobyl a šéf jaderného dozoru Ruska a později Ukrajiny  a také člen Rady guvernérů  MAAE k zásahu. 

O situaci na Ukrajině čtěte také  Update 25 – IAEA Director General Statement on Situation in Ukraine | IAEA

 

Kärnfull spolupracuje s GEH na nasazení SMR

14. března 2022, WNN: Ve Švédsku byla spuštěna společnost zabývající se vývojem projektu malého modulárního reaktoru (SMR) - první ve Skandinávii. Kärnfull Next - plně vlastněná dceřiná společnost Kärnfull Future AB - bude spolupracovat s GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) na rozmístění BWRX-300 ve Švédsku.

Mezi společnostmi Kärnfull Next a GEH bylo podepsáno memorandum o porozumění pro BWRX-300, 300 megawattový varný vodou chlazený SMR s přirozenou cirkulací s pasivními bezpečnostními systémy. Konstrukce je založena na konstrukci reaktoru GEH s licencí v USA o výkonu 1520 MWe, economic simplified Boiling Water Reactor. BWRX-300 již byl certifikován americkou komisí nuclear Regulatory Commission a v současné době prochází předběžnou revizí Vendor Design Review kanadské komise pro jadernou bezpečnost.

Kärnfull uvedl, že ge Hitachi byla vybrána jako dodavatel technologií, aby co nejdříve zahájila proces výstavby řady malých modulárních reaktorů v regionu. Menší velikost BWRX-300 vytváří větší flexibilitu a spolehlivou výrobu elektřiny, tepla nebo vodíku bez emisí uhlíku tam, kde je to potřeba.

 

Finsko spustilo s dvanáctiletým zpožděním jaderný reaktor Olkiluoto 3

Helsinki 12. března (ČTK) - Finsko dnes s dvanáctiletým zpožděním spustilo jaderný reaktor Olkiluoto 3. Jedná se o evropský tlakovodní reaktor EPR. S odvoláním na provozovatele elektrárny o tom informovala agentura AFP. Jde o pátý jaderný reaktor ve Finsku. V elektrárně Olkiluoto jsou dále dva takzvané varné reaktory a v elektrárně Loviisa dva reaktory typu VVER.
"V sobotu 12. března 2022 v 10:00 GMT (11:00 SEČ) byl reaktor připojen k národní síti na úrovni 103 megawattů," oznámila společnost TVO, která je provozovatelem elektrárny. Až výroba elektřiny dosáhne normální úrovně, což se očekává v červenci, bude reaktor s výkonem 1650 megawattů dodávat přibližně 14 procent finské elektřiny, dodala společnost.
Reaktor typu EPR vyvinula francouzská společnost Areva ve spolupráci s energetickým podnikem EDF a Siemensem. Areva se neúspěšně účastnila tendru o dostavbu české jaderné elektrárny Temelín.
Reaktory EPR budované ve Finsku, Francii a Británii mají velké zpoždění a výrazně přesáhly původní rozpočet. V případě elektrárny Olkiluoto vedly průtahy ke sporům o odškodnění mezi společnostmi TVO a Areva. V Británii se zahájení výroby elektřiny v elektrárně Hinkley Point v jižní Anglii zpozdilo o šest měsíců a nyní je plánováno na polovinu roku 2026.
Finsko po ruské invazi na Ukrajinu uvedlo, že "posoudí rizika" projektu jaderného reaktoru na severu země, na němž se podílí ruská skupina Rosatom. Reaktor, jehož cena se odhaduje na 7,5 miliardy eur (172,6 miliardy Kč), má být vybudován u města Pyhajöki u Botnického zálivu, asi 100 kilometrů od přístavu Oulu na severu Finska. "Budou posouzena rizika bezpečnosti navrhovaného reaktoru ruské konstrukce o výkonu 1200 megawattů," oznámila finská premiérka Sanna Marinová.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany