Zprávy z jaderné energetiky k 19.10.2021
Jednou větou:
V Dukovanech jsou všechny čtyři bloky na plném výkonu.
V Temelíně jsou v provozu oba dva bloky
Provoz EDU
1. blok – 100%
2. blok – 100%
3. blok - 100 %
4. blok - 100%
výroba letos –11 838 GWh
Provoz ETE
ETE 1 1084 MWe, výroba letos 6056 GWh.
ETE 2 1089 MWe, výroba letos 5 899 GWh
provoz v souladu s LAP
Pozor, vyhořelé palivo, pohov.
Každý den ráno poslouchám na Českém rozhlase pořad „Jak to vidí ……" Dnes tam o aktuálních věcech rozprávěl geolog a popularizátor vědy Václav Cílek Mluvil dobře a k věci. Také se zmínil o nějaké energetické konferenci v Praze a že tam vystupoval pan Radek Škoda a že představoval svůj projekt Teplátor, který nejenže dodává teplo kolem sta stupňů pro vytápění, ale navíc používá vyhořelé palivo, kterého máme z Dukovan i Temelína dostatek a nevíme co s ním. Zabijeme tak dvě mouchy jednou ranou. Máme zdroj tepla prakticky zadarmo a ještě se zbavíme vyhořelého paliva. A prý ideální místo pro tento Teplátor je Výzkumný ústav v Řeži, kde již jeden reaktor je a navíc odtud lze táhnout roury teplovodu někam na trasu Mělník Praha, kde se napojí na stávající teplovod z Mělníka a bude možné uhelnou výtopnu pro Prahu lehce nahradit teplem z Teplátoru. Vážím si pana Cílka a poslouchám rád jeho vystoupení, ale tentokrát se nechal svézt na scestí a plédoval za velmi nedobrou věc.
Pravda Teplátor fyzikálně jde, technicky to snad také jde, pouze jen toho tepla je málo. Trochu návrh připomíná schéma jaderné elektrárny A1 v Jaslovských Bohunicích. No namalovat lze ledacos.
To z čeho mi tuhne krev v žilách je skutečnost, že tzv. jaderná bezpečnost dostává v tomto projektu pořádně na frak.
Každý jaderný konstruktér se musí s jadernou bezpečností vyrovnat a dokázat, že jeho systém je postaven tak, že je schopen zabránit šíření radioaktivních látek do životního prostředí (parafrázuji úplnou definici jaderné bezpečnosti, která je v Atomovém zákoně). Jedním z principů jak toho dosáhnout, je princip bariér proti šíření radioaktivních látek. Největší radioaktivita je ve vyhořelém palivu. Proto první bariéra je tou nejsledovanější bariérou. První bariéra je hermetické pokrytí paliva. Jestliže však použijeme vyhořelé palivo, které má za sebou pět let provozu, deset let skladování ve vodním bazénu a třeba dalších dvacet let v kontejnerech meziskladu. Nejen, že si dovezeme ten největší sajrajt, ale navíc nemáme informace v jakém stavu je to hermetické pokrytí. To palivo je jednou skladováno v meziskladu a je připraveno buď na přepracování, nebo na hlubinné uložení. Nikdy však nesmí být použito znovu ke štěpné reakci. Byť by to bylo sebevýhodnější a sebelákavější.