Zprávy z jaderné energetiky k 13. 1.2023
Provoz JE: všechny bloky jaderných JE ČEZ jsou v provozu. Bloky obou JE pracují stabilně s požadovaným výkonem bez odchylek od platných limitů a podmínek.
Z domova: Konference Malé a modulární reaktory na FJFI. Český reaktor – CR 100
Mohlo by se hodit - Top 10 českých jaderných událostí 2022
Zahraničí: Spouštění JE Mochovce 3. JE Vogtle 3 by měla být uvedena do provozu v dubnu. Navrhované změny švédského zákona, které umožní novou výstavbu jaderných elektráren. Holtec tvrdí, že jeho SMR-160 může znovu využít jakoukoli uhelnou elektrárnu. Oznámení dalšího zpřesnění nákladů pro první SMR v USA. Maďarsko očekává provoz JE Paks II do roku 2032 a plánuje další prodloužení provozu Paks I.
Informace z EDU
- blok – 100 %
- blok – 100 %
- blok - 100 %
- blok - 100 %
Výroba letos 237 GWh.
Informace z JE Temelín
5. 1. 2023
První i druhý blok je v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.
Informace o parametrech na 1. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1097 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 105 623 MWh
Informace o parametrech na 2. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1096 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 105 425 MWh
Z domova
Tradiční konference SMR 2023 bude 7.2. 2023 na FJFI. Sledujte Úvod | Konference SMR 2023
Český reaktor – CR 100
V roce 2021 Skupina ÚJV navrhla koncept malého tlakovodního reaktoru o výkonu 100 MWt. Celé zařízení je koncipováno s důrazem na maximalizaci pasivní bezpečnosti a na převedení známé technologie do výkonově malého a zjednodušeného formátu splňujícího podmínky současné české legislativy. Koncept může být licencovatelný dle současné legislativy zákona č. 263/2016 Sb (zejména však dle Vyhl. 329/2017 Sb. (vyhláška o požadavcích na projekt jad. zařízení), případně s minimálním zásahem do aktuálně platných prováděcích předpisů k atomovému zákonu.
Sledujte podrobnosti na CR-100 – Small Modular Reactor | Malý modulární reaktor (cr100.cz)
Mohlo by se hodit - Top 10 českých jaderných událostí 2022
Zdroj: Czech Industry 4/2022 30.12.2022
Rok 2022 byl z pohledu rozvoje jaderné energetiky v České republice v mnohém průlomový: odstartoval největší investiční projekt v moderních dějinách země, došlo k významnému posunu v přípravě na nové jaderné technologie, i k rozšíření českých výzkumných kapacit v této oblasti. Podpora jádra u české veřejnosti trhala rekordy. To vše ukazuje, že Česká republika stále patří mezi světovou jadernou špičku.
Od první štěpné reakce na světěvloni uplynulo 80 let: uskutečnila se v Americe v roce 1942. Jen o 15 let později byli stejně úspěšní českoslovenští vědci, kteří v září 1957 zprovoznili reaktor v areálu Řeže u Prahy, jako teprve devátí na světě. Od té doby se Česko řadí mezi jaderné velmoci, alespoň v oblasti civilního využívání. Zároveň mají Češi k jádru dlouhodobě velmi pozitivní vztah a jeho rozvoj aktivně podporují.
Také letos se u nás v oblasti jádra odehrála spousta zajímavostí. Vybrali jsme proto top 10 českých událostí, které ukazují rozmanitost jaderné energetiky a její perspektivu pro rozvoj čisté, bezemisní energetiky budoucnosti.
1. Zahájení tendru na nový blok v Dukovanech
Zpřístupněním zadávací dokumentace uchazečům, mezi které patří francouzská společnost EDF, jihokorejská KHNP a severoamerický Westinghouse, byl letos v březnu zahájen tendr na výstavbu nového jaderného bloku v lokalitě Dukovany. Souhlas k tomu dalo Skupině ČEZ Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Úvodní nabídky všichni tři uchazeči odevzdali 30. listopadu. Smlouvu s vítězným dodavatelem by ČEZ mohl podepsat v roce 2024. Zatím poslední spuštěný jaderný blok v ČR byl temelínský druhý blok v roce 2002.
2. Výběr lokality pro první malý modulární reaktor a založení Jihočeského jaderného parku
Slibnou technologii malých modulárních reaktorů (SMR) chce vyzkoušet čím dál více zemí. V České republice už je pro malý reaktor vyčleněný prostor v areálu Jaderné elektrárny Temelín. V návaznosti na toto rozhodnutí byl založený i Jihočeský jaderný park, tedy smluvní spolupráce mezi společností ČEZ, Skupinou ÚJV a Jihočeským krajem. Reaktor by mohl být spuštěn už v polovině 30. let. Mezi další zvažované lokality pro SMR patří severočeské Tušimice, Prunéřov, Ledvice, Poříčí a Dětmarovice na severu Moravy.
3. Smlouvy na dodávky paliva s Westinghouse a Framatome
Letos na jaře se novým dodavatelem jaderného paliva do Temelína staly americká společnost Westinghouse a francouzská společnost Framatome. Palivové soubory začnou do Česka vozit v roce 2024 a nahradí tak stávající dodávky od ruského TVEL. Diverzifikace dodavatelů klíčových surovin je pojistkou energetické bezpečnosti.
4. Převzetí Škoda JS Skupinou ČEZ
Významná evropská inženýringová a výrobní společnost s více než 60 lety zkušeností s výstavbou a servisem jaderných elektráren i další jaderné infrastruktury přešla zpět do českých rukou. Od roku 2004 ji vlastnila ruská strojírenská skupina OMZ kontrolovaná Gazprombankou. Na tu se po vypuknutí války na Ukrajině vztahovaly evropské sankce. Škoda JS zajišťuje do velké míry modernizaci a údržbu českých jaderných elektráren, na jejichž výstavbě se kdysi významně podílela.
5. Zahájení výstavby 10. českého reaktoru ve FJFI
Vloni v březnu získala Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k výstavbě jaderného reaktoru VR-2. Projekt malého podkritického výzkumného reaktoru fakulta připravovala od roku 2014. V současnosti jsou v budově reaktoru již instalovány všechny hlavní komponenty a nyní probíhá propojování jednotlivých systémů a technologií raktoru. Na počátku roku 2023 bude zahájeno fyzikální spouštění zařízení a následně jeho uvedení do provozu.
6. Historicky nejvyšší podpora rozvoji jaderné energetiky v ČR – 72 procent
Podpora jaderné energetiky u české veřejnosti dosáhla rekordu: vyšplhala se na 72 %, což je nejvíc od roku 1999, kdy agentura IBRS začala postoj Čechů pravidelně zjišťovat. Podobným hodnotám se naposledy přiblížila v roce 2009 (tehdy 71 %), kdy byl zahájen tendr na dostavbu dvou bloků v Temelíně. V posledních letech se také zvyšuje podíl lidí, kteří podporují současně rozvoj jádra i obnovitelných zdrojů, nyní dosahuje 56 %.
7. První česká AMS laboratoř zahájila provoz
Na jaře letošního roku zprovoznil Ústav jaderné fyziky Akademie věd první laboratoř urychlovačové hmotnostní spektrometrie (AMS) v České republice. Nachází se v areálu v Řeži u Prahy. Nejznámější je využití metody AMS pro radiouhlíkové datování v archeologii a výzkumu kulturního dědictví. Pro datování metodou AMS stačí i miniaturní vzorky s obsahem několika jednotek mikrogramů uhlíku a jejich analýzou lze určit stáří zkoumaných objektů až přibližně 60 000 let do minulosti. Významné je rovněž využití pro určování stáří ledu, pohybu ledovců a sledování změn klimatu.
8. Jaderné elektrárny překonaly 30 TWh počtvrté za sebou
Dlouhodobé investice do modernizace a zvyšování efektivity výroby obou českých jaderných elektráren se vyplácejí: letos počtvrté za sebou přesáhly ještě před koncem roku výrobní milník 30 000 000 MWh (neboli 30 TWh). To odpovídá téměř polovině spotřeby celé České republiky v roce 2021. V průměru do zvyšování bezpečnosti a efektivity jaderek společnost ČEZ každoročně investuje přibližně 4 miliardy Kč.
9. Další český koncept SMR – CR-100
Skupina ÚJV připravuje svůj třetí koncept malého modulárního reaktoru. Vedle projektů Energy Well a HeFASTo tak chystá reaktor CR-100, určený pro kogeneraci elektřiny a tepla. Tlakovodní reaktor o výkonu 100 MW má sloužit zejména jako náhrada stávajících uhelných zdrojů v teplárenství: při kogeneračním provozu by rozdělení výkonu bylo 72 MW do tepla a 9 do elektřiny. Využití by ale také našel třeba ve výrobě vodíku. Podle Skupiny ÚJV by všechny klíčové komponenty zvládly dodat české firmy.
10. Česká ReakTour na COP27 i v IC elektráren
Stovky cizinců navštívily Jadernou elektrárnu Temelín v rámci mezinárodní klimatické konference COP27 v Egyptě. V expozici Mezinárodní agentury pro atomovou energii totiž byly k dispozici i speciální brýle pro virtuální realitu s ReakTour, anglickou prohlídkou právě Temelína. Návštěvníci z celého světa tak měli možnost podívat se k reaktoru či do chladicích věží stovky kilometrů vzdálené jaderky. Českou verzi ReakTour mohou zdarma vyzkoušet návštěvníci infocenter Temelín i Dukovany
Zahraničí
Spouštění JE Mochovce 3
Byly ukončeny testy FS (fyzikální spouštění, výkon reaktoru cca 1%). Vyhodnocení neukázalo významné odchylky. EMO 3 požádalo státní dozor ÚJD o souhlas s přechodem do etapy energetického spouštění. ÚJD požádal o doplnění vyhodnocení etapy fyzikálního spouštění.
JE Vogtle 3 by měla být uvedena do provozu v dubnu
12. ledna 2023, WNN: Společnost Georgia Power uvedla, že se očekává, že blok dosáhne počáteční kritičnosti během února a bude uveden do provozu v dubnu, což je mírné zpoždění oproti předchozím plánům společnosti, že blok AP1000 bude v provozu během prvního čtvrtletí letošního roku. Zpoždění je způsobeno vibracemi spojenými s určitým potrubím v chladicím systému, které byly objeveny během spouštění a předprovozních zkoušek na bloku, uvedla mateřská společnost Georgia Power Southern Company v podání americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) dne 11. ledna.
Dva bloky AP1000 ve výstavbě ve Vogtle poblíž Waynesboro v Georgii jsou prvními novými jadernými bloky postavenými v USA za více než tři desetiletí (dva bloky, které byly také ve výstavbě v lokalitě VC Summer v Jižní Karolíně, byly následně zrušeny). Výstavba Vogtle 3 začala v březnu 2013 a 4. bloku v listopadu téhož roku. Southern Nuclear a Georgia Power, obě dceřiné společnosti Southern Company, převzaly řízení stavebního projektu v roce 2017 po bankrotu Westinghouse .
Navrhované změny švédského zákona, které umožní novou výstavbu jaderných elektráren
12. ledna 2023, WNN: Návrh na změnu švédské legislativy o jaderné energii předložili premiér Ulf Kristersson a ministryně pro klima a životní prostředí Romina Pourmokhtariová. Navrhované změny by odstranily stávající zákon omezující počet reaktorů v provozu na deset a umožnily by stavět reaktory na nových místech, spíše než jen na stávajících místech.
Společnost Holtec tvrdí, že jejich SMR-160 může znovu využít jakoukoli uhelnou elektrárnu
11. ledna 2023, WNN: Společnost Holtec International požádala o patent na vícestupňové kompresory, které by umožnily přeměnu jakékoli uhelné elektrárny nahrazením uhelného kotle čistou párou z malého modulárního reaktoru SMR-160.
Tvrdí, že její "technický průlom" umožní zachovat většinu zařízení (asi mimo kotle) uhelných elektráren. „Koncept, který je základem tohoto přístupu, je použití vícestupňových kompresorů, které jsou schopny zvýšit relativně nízkou entalpickou páru generovanou SMR-160 (700 psi při 313 ° C) na zvýšený tlak a přehřátí potřebné k provozu turbogenerátoru fosilní elektrárny," řekl Holtec. "Potřebné posílení entalpie může být upraveno tak, aby podporovalo nepřetržitý provoz turbogenerátoru jakékoli elektrárny, a ve většině případů by nevyžadovalo žádný externí vstup energie. "Holtec uvedl, že pro tuto inovaci byla podána prozatímní patentová přihláška, "která otevírá cestu k opětovnému využití jakékoli uhelné elektrárny nahrazením uhelného kotle čistou párou z elektrárny SMR-160". Dodala: "Tisíce uhelných elektráren po celém světě, které jsou v současné době předčasně vyřazeny z provozu, mohou být místo toho znovu využity jako produktivní zařízení na výrobu čisté energie.
SMR-160 je tlakový lehkovodní reaktor, který generuje 160 MWe pomocí nízko obohaceného uranového paliva, s flexibilitou pro výrobu procesního tepla pro průmyslové aplikace a výrobu vodíku. Návrh dokončil první fázi třífázového přezkumu návrhu dodavatele před udělením licence kanadské komise pro jadernou bezpečnost a prochází předlicenčními aktivitami s americkou komisí pro jadernou regulaci. Společnost Holtec také požádala o posouzení generického návrhu (GDA) SMR-160 ve Velké Británii.
Holtec bude vystupovat na konferenci SMR 2023 7.2. v Praze.
Oznámení dalšího zpřesnění nákladů pro první SMR v USA
9. ledna 2023, WNN: Schválení nového rozpočtového plánu a aktualizované dohody o úhradě nákladů na první americkou elektrárnu založenou na technologii malého modulárního reaktoru (SMR) společnosti NuScale je klíčovým milníkem pro projekt bezuhlíkové energie (CFPP).
Schválení nového rozpočtu a plánu financování výborem pro řízení projektů CFPP a aktualizace dohody o úhradě nákladů na vývoj (DCRA) bylo dosaženo přijetím odhadu nákladů na projekt, který dále zpřesňuje předpokládané celkové náklady na projekt, uvedla společnost NuScale.
CFPP, který má být postaven v lokalitě Idaho National Laboratory amerického ministerstva energetiky poblíž Idaho Falls, bude využívat šest z energetických modulů NuScale o výkonu 77 MWe. Energetický modul společnosti NuScale je dosud jediným návrhem SMR, který získal schválení od americké komise Nuclear Regulatory Commission, která vydala závěrečnou zprávu o hodnocení bezpečnosti pro návrh v září 2020.
Maďarsko očekává provoz JE Paks II do roku 2032 a plánuje další prodloužení provozu Paks I.
9. ledna 2023, WNN: Maďarský ministr energetiky Csaba Lantos uvedl, že elektrárna Paks II by měla být dokončena v roce 2032, což by bylo o dva roky později, než se původně předpokládalo.
V rozhovoru pro maďarské rádio Kossuth Lantos, který se funkce ujal minulý měsíc, uvedl, že by rád prodloužil dobu provozu čtyřblokové jaderné elektrárny Paks "o dalších 20 let".
Životnost jaderné elektrárny již byla jednou prodloužena, z 30 na 50 let, přičemž maďarský parlament v prosinci hlasoval pro podporu myšlenky dalšího prodloužení životnosti.