Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 11. 6.2022

Zprávy z jaderné energetiky k 11. 6.2022

14.6.2022

Jednou větou:                     

V Dukovanech jsou bloky 1-3 v provozu, na bloku 4 probíhá odstávka pro výměnu paliva. V Temelíně  oba bloky v provozu odstávka bloku 1 byla ukončena.

Z domova: Ohlasy konference SMR 2022

Zahraničí:  Korejský reaktor začíná dodávat elektřinu. Írán odstraní monitorovací kamery.  Společnost BWX Technologies byla vybrána k vybudování mikroreaktoru Projektu  Pele. KEPCO a Westinghouse jednaly o spolupráci v oblasti vývozu jaderné energie

Provoz EDU

  1. blok – 100 %
  2. blok – 100 %
  3. blok -  100 %
  4. blok -  odstávka  8 den, Režim 6, palivo v reaktoru

  Výroba letos 6 444 GWh

Provoz ETE

První i druhý blok je v provozu. Odstávka bloku 1 byla ukončena. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Informace o parametrech na 1. bloku:  blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 809 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 2 776 417 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1086 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 4 216 737 MWh


Z domova

Konference SMR 2022

Mezinárodní konference SMR 2022, která byla  určena odborníkům, technické veřejnosti, studentům a zájemcům o jadernou energetiku. Proběhla v Praze na FJFI ve čtvrtek 9.6. 2022. Konferenci pořádala FJFI spolu s ÚJV Group. Producentem konference byla společnost Alveda. Konference se zúčastnilo na 170 účastníků. Konferenci poskytla záštitu Inženýrská akademie ČR . Nosným tématem byly reálné projekty malých a modulárních reaktorů. Vystoupili zástupci MPO, ČEZ, UJV EdF, KHNP,  Witkowitz Atomica , CV Řež a dalších společností.

Podrobně se k některým projektů představovaným na konferenci ještě několikrát v budoucnu vrátím. Komentář k vystoupení ČEZ a MPO v Hospodářských novinách přináším na konci těchto CNN

 

Zahraniční zprávy

Korejský reaktor začíná dodávat elektřinu

10. června 2022, WNN:  1. blok jaderné elektrárny Šin Chanul v Jižní Koreji byl poprvé připojen k elektrické síti 9. června, oznámila společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). Blok - první ze dvou reaktorů APR-1400 v lokalitě - má být uveden do komerčního provozu koncem tohoto roku.

V květnu 2012 došlo k položení základů pro první dva bloky v lokalitě Shin Hanul (dříve Shin Ulchin). První beton pro blok 1 byl nalit o dva měsíce později, pro blok 2 následoval v červnu 2013.

Tlakovodní reaktory o výkonu 1350 MWe měly být původně uvedeny do provozu v dubnu 2017 a dubnu 2018.

 

Írán odstraní monitorovací kamery

10. června 2022, WNN:  Írán informoval Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), že odstraní 27 kamer, které agentura používá k ověřování a monitorování toho, jak země plní své jaderné závazky v rámci společného komplexního akčního plánu (JCPOA) z roku 2015.

"Byli jsme informováni, že 27 kamer umístěných v Íránu  je odstraňováno, kromě on-line monitorovacího systému obohacování uranu, který tam máme. To samozřejmě představuje vážnou výzvu pro naši schopnost pokračovat v práci a potvrdit správnost íránské deklarace v rámci JCPOA," řekl generální ředitel MAAE Rafael Mariano Grossi na tiskové konferenci 9. června.

 

Společnost BWX Technologies byla vybrána k vybudování mikroreaktoru Projektu  Pele

9 června 2022, WNN:  První plnohodnotný přenosný prototyp mikroreaktoru bude dokončen a dodán v roce 2024 k testování v Idaho National Laboratory (INL).

Úřad pro strategické schopnosti (SCO) amerického ministerstva obrany (DOD) v dubnu oznámil své rozhodnutí pokračovat po vydání konečného prohlášení o dopadu reaktoru na životní prostředí (EIS) v projektu výstavby a demonstrace prototypu mobilního mikroreaktoru  používající palivo TRISO v lokalitě INL. V roce 2019 byly vybrány dvě společnosti - BWXT a X-Energy - aby vyvinuly konečný návrh prototypu reaktoru.

Společnost BWXT nyní získala od společnosti SCO kontrakt na dokončení a dodání reaktoru v roce 2024.

 

KEPCO a Westinghouse jednaly o spolupráci v oblasti vývozu jaderné energie

9 června 2022, WNN: Společnost Korea Electric Power Corp (KEPCO) uvádí, že diskutovala s americkou firmou Westinghouse o způsobech spolupráce na mezinárodních trzích s výrobou jaderné energie - Jižní Korea má za cíl vyvézt 10 jaderných elektráren do roku 2030.

Následuje po schůzce mezi generálním ředitelem KEPCO Cheong Seung-ilem a generálním ředitelem westinghouse Patrickem Fragmanem ve středu v Soulu. Chung Jae-hoon, generální ředitel dceřiné společnosti KEPCO Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), která provozuje stávající jaderné elektrárny v zemi, a Fragman také vedli rozhovory během své třídenní návštěvy.

KEPCO, KHNP a Westinghouse mají zřídit společnou pracovní skupinu, která vypracuje podrobné plány takové spolupráce.

 

Konference SMR 2022 - Ohlasy v tisku

(10.06.2022   Hospodářské noviny)

Státem ovládaná energetická společnost ČEZ má ambici dostat Česko mezi první země v Evropě, které na svém území spustí malý modulární reaktor. Tedy jadernou elektrárnu, kterou lze vyrobit sériově v továrně a na místo určení dovézt po částech. Její maximální výkon by měl být 300 megawattů, což stačí pro pokrytí spotřeby více než půl milionu domácností.
ČEZ, největší výrobce elektřiny v Česku, by chtěl první malý modulární reaktor spustit v areálu Jaderné elektrárny Temelín už do roku 2035. Tedy ještě dříve, než by měla proběhnout plánovaná dostavba Dukovan, na kterou se vláda chystá letos vyhlásit tendr.
Malý modulární reaktor v Temelíně by neměl být j ediný. Podle ředitele divize nové energetiky a člena představenstva ČEZ Tomáše Pleskače už nyní energetická společnost analyzuje lokality pro umístění dalších ta kových reaktorů. Vytipované k tomu má areály pěti uhelných elektráren -Tušimice, Prunéřov, Ledvice, Poříčí a Dětmarovice.
„Jsme silně přesvědčení, že jsou to ta nejlepší místa pro tyto reaktory. Koncem příštího roku z nich chceme vybrat dvě až tři lokality, na které se zaměříme,“ řekl Pleskač na čtvrteční konferenci věnované malým modulárním reaktorům, která se konala na půdě pražské Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.
Výhodou těchto uhelných elektráren v majetku ČEZ je podle Pleskače již připravená infrastruktura, kterou lze využít i pro malé modulární reaktory. Ty by měly vyrábět nejen elektřinu, ale také teplo. Současné uhelné elektrárny jsou přitom na teplárenskou soustavu napojené.
Při ministerstvu průmyslu a obchodu už funguj e pracovní skupina, která řeší, jak zkrátit povolovací procesy pro stavbu těchto reaktorů, a vytipovává
další možné lokality pro jejich umístění. Skupina ČEZ už se podle Pleskače připravuje také na umístění takového reaktoru v Dukovanech. „Už jsme to začali řešit s potenciálními dodavateli a také na to připravujeme geologický průzkum,“ uvedl Pleskač.
ČEZ už má podepsané memorandum o spolupráci na malých modulárních reaktorech s šesti firmami, mezi kterými jsou americké NuScale, GE Hitachi a Holtec, britský Rolls-Royce, korejská KHNP a francouzská EDF. ČEZ společně s ministerstvem průmyslu a obchodu a Státním úřadem pro jadernou bezpečnost z nich chtějí během léta vybrat dvě až tři firmy, se kterými budou dál jednat.
Navíc ČEZ prostřednictvím své dceřiné společnosti Ústav jaderného výzkumu Řež malé modulární reaktory také vyvíjí. Tyto reaktory podle ÚJV Řež vynikají i svou bezpečností.
Svou koncepci malého modulárního reaktoru ve čtvrtek představila také ostravská skupina Witkowitz.
Jeho tepelný výkon by měl být do 175 megawattů.
Ve světě zatím funguje jen jeden malý modulární reaktor, a to na ruské plovoucí jaderné elektrárně Akademik Lomonosov. Výstavbu malého modulárního reaktoru loni oznámilo Rumunsko. Spustit ho chce do roku 2028.
Podle Jiřího Ondrušky ze sekce jaderné energetiky ministerstva průmyslu a obchodu vláda rozvoj malých modulárních reaktorů v Česku podporuje. „Už řešíme i jejich financování,“
uvedl na konferenci Ondruška. Zásadním problémem pro další rozvoj jaderné energetiky je podle jaderných expertů přístup Evropské unie, která ji spíš odmítá. A k tomu také evropská i česká legislativa, které se na malé modulární reaktory dívají stejně jako na velké jaderné elektrárny. Jejich schvalovací proces trvá zhruba pět let. „Paradoxně zrovna Česko patří při povolování k těm nejpomalejším. To je potřeba změnit a snad tomu napomůže současná těžká situace na trhu s energiemi,“ řekla Zuzana Krejčiříková, ředitelka útvaru pro veřejné záležitosti ČEZ.
Kvůli tomu, že se Evropská unie dívá na jadernou energetiku skrz prsty, není podle Krejčiříkové možné na ni čerpat peníze z evropských zdrojů a je problematické získat i finance z bank nebo pojištění.
Odborníci si od malých modulárních reaktorů slibují snížení pořizovacích nákladů na stavbu jaderných elektráren. Právě pořizovací cena těchto elektráren je totiž dosud jejich největším nedostatkem. Jejich příprava a stavba pak trvají v průměru dvě desetiletí. Podle kritiků jaderné energetiky a ekologů proto nejsou řešením současných energetických problémů. Navíc po nich zůstává radioaktivní odpad, který je potřeba bezpečně uložit.
Ekologové, stejně jako Evropská unie proto upřednostňují obnovitelné zdroje, jejichž budování může být poměrně rychlé. Jenže ty vyrábí energii, jen když svítí slunce nebo fouká vítr. Jaderné elektrárny, včetně těch malých, jsou brané jako stabilní zdroj energie.

ČEZ by chtěl první malý modulární reaktor spustit v areálu Temelína už do roku 2035.

O autorovi:  Viktor Votruba, viktor.votruba@hn.cz

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany