Veřejnost mohla na meteorologickou stanici u elektrárny Dukovany
Dukovany (Třebíč) 24. března (ČTK) - Opět po roce se dnes veřejnosti otevřela meteorologická stanice v Dukovanech na Třebíčsku, která je v provozu od roku 1982. Data z ní odcházejí kromě do Českého hydrometeorologického ústavu, který ji spravuje od roku 1987, také do nedaleké jaderné elektrárny, kvůli které byla postavena. Monitoruje pro ni počasí pro případ šíření radiace. Podle radiační sondy Státního úřadu pro jadernou bezpečnost umístěné v areálu stanice jsou ale Dukovany místem s nejnižší radioaktivitou v republice, žádný přírodní zdroj záření v okolí není. ČTK to řekl vedoucí stanice Jan Myslivec.
Den otevřených dveří se v Dukovanech jako jinde v republice konal při příležitost Světového dne vody a Světového meteorologického dne. Přes ramena odborníků mohli lidé sledovat, jak vzniká skládanka vedoucí k předpovědi počasí. Vypadá to jako rutina, ale počasí není nikdy stejné, řekl jednačtyřicetiletý Myslivec. O práci na stanici usiloval od dokončení střední školy a pracuje na ní 20 let. Jeho kolega Petr Sýkora, který se dnes návštěvníkům také věnoval, dokonce už 30 let. Odsud se jen tak neodchází, to je práce, která vás prostě chytí, shodli se oba.
Dominantou stanice je 136 metrů vysoký stožár, ze kterého každou minutu odcházejí data přímo do elektrárny. V případě úniku radiace by byla rozhodující pro určení směru šířícího se radioaktivního mraku, řekl Myslivec. Stanici s elektrárnou pojí i přímá telefonní linka. Přítomnost stožáru má ale i svou odvrácenou stránku. "S žádnými extrémy jsme se potýkat nemuseli, ani silný vítr stožáru nevadil, ale před třemi lety nám měřící přístroje i střechu stanice poničily padající kusy námrazy, které se ze stožáru uvolňovaly," řekl Myslivec. Námraza extrémní síly mohla na stožáru narůst i kvůli páře z chladicích věží elektrárny, které jsou na dohled.
Stanice kromě teploty vzduchu ve dvou metrech nad zemí, síle a směru větru a množství srážek zjišťuje mimo jiné také přízemní teplotu v pěti centimetrech a teplotu půl a jeden metr pod zemí. Ta dnešní byla 3,2 respektive 2,6 stupňů Celsia. V základním vybavení stanice je také laserový měřič oblačnosti. Posouzení tvaru oblak a přiřazení do deseti základních kategorií je pak na očích personálu. Na stanici pracují čtyři lidé, její provoz je nepřetržitý.
Zpravodajství ČTK | 24.3.2018 | 16:22 | Rubrika: mag mgp met ene efm | Téma: JE Dukovany