Třicet pět let provozu elektrárny Dalešice
Ve středu 18. prosince 2013 uplynulo 35 let od spuštění provozu vodní přečerpávací elektrárny Dalešice.
V rámci těchto oslav jsem měl možnost do míst, kde jsem léta pracoval, znovu zavítat a a trochu zavzpomínat. Osobně jsem pracoval u investorské organizace při výstavbě od roku 1974 a poté i v provozu elektrárny Dalešice. Byla to pro mě velmi cenná zkušenost. Vždyť komu se jen tak podaří být u zrodu něčeho tak významného v regionu.
Vodní dílo Dalešice bylo vybudováno v souvislosti s výstavbou Jaderné elektrárny Dukovany. Nádrž Dalešice je též využívána k rekreačním účelům chovu ryb, tlumení povodní a nadlepšování průtoku v řece Jihlavě v suchém období. Především ale zajišťuje technologickou vodu pro Jadernou elektrárnu Dukovany, vytváří spád a užitečný obsah pro práci přečerpávací vodní elektrárny Dalešice a dlouhodobě vyrovnává průtok řeky. Snižuje povodňové špičky v dolním toku a sedimentace nečistot z horního toku a odpadních vod z jaderné elektrárny. Mimo plnění klasické funkce akumulátoru energie, tj. výroby elektřiny ve špičkách a odběru energie v době jejího přebytku, má svým výkonem a hlavně rychlostí 6O sekund na plný výkon nezastupitelnou úlohu při regulaci výkonu celostátního energetického systému i jako okamžitá poruchová rezerva.
Toto vodní dílo vzniklo v sedmdesátých letech v malebném údolí, plném rekreačních chat, starobylých mlýnů a překrásných zákoutí, která jsem důvěrně znal. Však pamětníci se jen těžko smiřovali s tím, že tato krása, která byla rájem trempů, navždy zmizela. Ale za oněch uplynulých 35 let si obě přehrady našly také spoustu obdivovatelů a příznivců, kteří milují rybolov, vodní sporty a turistiku. Křišťálově čistá voda řeky Jihlavy, která vytéká ze spodní přehrady, je nyní plná pstruhů a raků a jiných zajímavých živočichů, není to prostě mrtvá řeka.
Proto přeji vodnímu dílu Dalešice ještě mnoho bezproblémových let, protože je to dílo šikovných českých rukou.
Jiří Kostelník, člen OBK