Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Richard čeká rozšíření

Richard čeká rozšíření

9.1.2017

Vyhořelé palivo z atomových elektráren v podzemním úložišti nikdy nebude. Úložiště Richard zůstane vyhrazené pouze pro ukládání institucionálních odpadů.

LITOMĚŘICE / Téměř 300 stolitrových sudů s upraveným nízko a středněaktivním odpadem přibude každý rok v bývalém vápencovém dole Richard na okraji Litoměřic. Úložiště se ale pomalu zaplňuje, stát proto připravuje jeho rozšíření a modernizaci. Starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč je přesvědčen, že toto úložiště radioaktivního odpadu na hranici města nepředstavuje pro obyvatele žádné nebezpečí. „Nikdy nedošlo k žádné mimořádné situaci ani k úniku radioaktivity,“ poznamenává starosta. „Naším hlavním zájmem je bezpečnost úložiště. Pro modernizaci úložiště jsme si za město stanovili několik podmínek, abychom měli jistotu, že nová opatření budou brát ohled zejména na bezpečnost.“ Radioaktivní odpad z provozu obou českých jaderných elektráren zatím míří do dukovanského úložiště. Do Litoměřic se prý ale nikdy vozit nebude. Starosta ujistil, že úložiště Richard zůstane vyhrazené pouze pro ukládání institucionálních odpadů. „Nejde o hlubinné úložiště, proto zde nikdy nebudou odpady typu vyhořelého paliva,“ uvedl Chlupáč. To potvrdil i ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů Jiří Slovák. „U hlubinného úložiště musí být prokázána bezpečnost minimálně na sto tisíc let. Tato kritéria úložiště Richard jednoznačně nesplňuje,“ řekl. Institucionální nízko a středněaktivní odpady vznikají ve zdravotnictví, průmyslu, zemědělství a výzkumu. Jsou to například staré měřicí přístroje a radioaktivní zářiče, znečištěné pracovní oděvy, látky, papír či injekční stříkačky. Odpady se v úložišti Richard umisťují do stolitrových sudů, jež se poté vkládají do sudů o objemu 200 litrů.


Prostor mezi sudy se zaplní betonem, čímž vznikne 5 cm silná ochranná vrstva. Sudy se pak ukládají do komor vybudovaných v bývalém dole v hloubce několik desítek metrů. Za více než 50 let provozu byly takto uloženy tisíce sudů. „Stávající kapacita prostorů, které jsou upravené pro ukládání institucionálních odpadů, vystačí pouze do roku 2025. Je tedy třeba zajistit náhradní kapacitu,“ vysvětlil Jiří Slovák. Po bývalé těžbě vápence je v dole Richard dostatek místa pro vybudování dalších úložných ploch. „Jsou zde další velké komory, které už existují, ale jsou ve stavu, jak byly před desítkami let opuštěny. Dnes nejsou použitelné pro ukládání radioaktivního odpadu a je nutné je rekonstruovat,“ připomněl ředitel Slovák. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) proto zamýšlí vybudovat další ukládací komoru, která by měla vystačit na další desítky let provozu. Kromě toho plánuje SÚRAO zmodernizovat i prostor pro přebírání odpadu, který od šedesátých let nedoznal změn. „Přejímka se děje venku pod přístřeškem, v podstatě na dešti,“ doplnil Slovák. „V dole bude také nutné vybudovat novou páteřní komunikaci, ve které bude možné používat moderní způsoby manipulace s odpady. A dále musíme sanovat přítoky srážkových vod, aby do úložiště už nikdy neteklo,“ upozornil ředitel Slovák. Projektovou dokumentaci chce Správa úložišť radioaktivních odpadů zahájit v příštím roce a samotná rekonstrukce by mohla proběhnout v roce 2019 až 2020. „Takto plánovanou rekonstrukcí vznikne dostatečná kapacita, která vystačí minimálně do roku 2050,“ podotýká Jiří Slovák. Předpokládané náklady by se měly pohybovat mezi 160 a 180 miliony korun.


180  milionů korun bude stát modernizace úložiště Richard. Historie dolu * Pod povrchem Bídnice u Litoměřic se těžil vápenec už od první poloviny 19. století. V hloubce 70 až 80 metrů pod povrchem tvoří asi 5 metrů silnou vrstvu. * Za druhé světové války zde nacisté budovali podzemní továrnu Richard určenou pro zbrojní výrobu firmy Auto Union a koncernu Osram. Dokončit se však podařilo jen několik málo hal. * Po roce 1945 zde Čížkovické cementárny a vápenice obnovily těžbu vápence. Používaný způsob těžby byl ale dražší než v otevřeném lomu a těžba skončila. * Od roku 1964 se upravená část dolu začala využívat pro ukládání radioaktivních odpadů. Úložiště zabírá pouze necelé dva kilometry z celkových více než 40 km chodeb. * Celkový objem využívaných prostor je asi 19 000 m3 , kapacita pro vlastní ukládání je asi poloviční. V úložišti je po celý rok stabilní teplota asi 10 stupňů Celsia.

 

Zdroj: 5plus2 | 6.1.2017 | Rubrika: Titulní strana |  Strana: 1 | Autor: PAVEL KŘIVOHLAVÝ | Téma: JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany