Regionální krizové centrum pro reaktory VVER v Moskvě
Po havárii na JE Fukušima se mnohé v jaderné energetice změnilo. A to jak v mezinárodním prostředí, tak i doma v České republice.
Organizace i instituce, které souvisejí s provozováním komerčních JE provedli celou řadu revizí, stress-testů a nových hodnocení zaměřených na to, jak v budoucnu zabránit podobným událostem a to i za těch nejextrémnějších klimatických podmínek a taky na to, jak zmírnit následky případných málo pravděpodobných událostí.
V oblasti zajištění jaderné bezpečnosti již bylo velmi mnoho uděláno. Nicméně nový přístup se zahrnutím prevence proti hypotetickým extrémním vlivům se současným působením na více reaktorových blocích a zvládání vícenásobných poruch a selhání postihujících celou lokalitu vyžadoval dopracování některých částí projektu JE, zodolnění řady bezpečnostních funkcí a mnoho technických a organizačních opatření, především v oblasti Havarijní připravenosti a oblasti zvládání havárií včetně těžkých (Accident management). Jedním z opatřením, kterými mezinárodní organizace provozovatelů WANO přispěla k vytvoření společného systému prevence a zmírnění následků těžkých havárií bylo vytvoření Regionálního krizového centra (RCC) v Moskvě pro všechny typy reaktorů v regionu WANO-MC.
Vytvoření Krizového centra v Moskvě schválila Řídící rada WANO MC dne 11.10.2012 v rámci stávajícího havarijního centra pro ruské jaderné elektrárny ve výzkumném ústavu VNIIAES v Moskvě. Do tohoto centra jsou zapojeny informační linky ze všech ruských a ukrajinských JE a nyní se k nim připojily i spojení z JE z okolních zemí včetně Arménie, Bulharska, České republiky, Slovenska, Maďarska, Číny a Finska. Některé země, včetně ČR, jsou členové tzv.1.kategorie, což znamená základní podporu na vyžádání v případě havárie, zejména co se týká expertní podpory inženýrských organizací a technických prostředků. Legislativně je tato podpora pokryta Bilaterální dohodou mezi ČEZ a RCC ze dne 29.04.2013. Poskytuje nám výhodu okamžité technické informace (do 4 hodin) o události na kterékoliv JE v rámci členů RCC a v případě vlastní události možnou přímou expertní podporu, případně pozdější materiálovou podporu od ostatních provozovatelů.
Povinnosti ČEZ:
- Vytvoření a aktualizace seznamu kontaktních osob
- Vytvoření a aktualizace seznamu expertů
- Vytvoření seznamu havarijního zařízení a prostředků
- Oznamovací povinnost do RCC – při vzniku MU 2. a 3 do 4
- Off-line předávání parametrů JE při události
- Účast na workshopech a jednání RCC
Podpora ze strany RCC:
RCC a ruské expertní organizace mohou nabídnou podporu při řešení událostí na našich JE (další zdroj informací pro TPS) prostřednictvím těchto organizaci:
- Situation Crisis Centre of the Rosatom Corporation,
- Technical Support Centre (TSC) of the Kurchatov Research Institute,
- TSC of the Gidropress Design Company,
- TSC of the VNIIAES Institute,
- TSC of the “Typhoon” Research and Production Association,
- tým Havarijní odezvy WANO-MC
14. března 2013 se v Morskvě uskutečnilo mezinárodní havarijní cvičení RCC, které bylo organizované společně s finskou společností Fortum a JE Loviisa. Při tomto cvičení bylo zapojeno více než 60 organizací z regionu a jeho účelem bylo prověřit informační toky mezi účastníky RCC při simulované havárii na JE Loviisa ve Finsku. Součástí cvičení také bylo poskytnutí expertní konsultativní podpory a zkušeností cvičící posádce operátorů na JE Loviisa tak, aby uvedli situaci zpět pod kontrolu v podmínkách těžké havárie s významným poškozením AZ a několika výpadkům klíčového zařízení. Cvičení prokázalo funkčnost RCC v Moskvě a účastníci se shodli na tom, že v této práci je nutno dále pokračovat a RCC dále rozvíjet. V příštích letech se počítá s prováděním součinnostních cvičení, které budou rozehrávány i na našich JE Dukovany a Temelín.
Ing. Ervín Hofmann, kontaktní osoba s RCC za ČEZ
Ing. Zbyněk Grunda, Zástupce WANO-MC na lokalitě JE Dukovany