Před promočenou přírodou dává užovka přednost teplu a suchu v JE Dukovany
Hasiči dukovanské jaderné elektrárny odchytili metrovou užovku, která byla nalezena ve strojovně parních turbín Jaderné elektrárny Dukovany. Důvodem by mohlo být suché a teplé prostředí strojovny, které dal u nás nejběžnější had v těchto deštivých dnech přednost před promáčenou přírodou.
Na dispečink HZSp Jaderné elektrárny Dukovany byl v neděli 31. srpna večer oznámen výskyt užovky, která se schovala v rohu strojovny parních turbín. Oznámení provedl provozní elektrikář, kterému při pravidelné pochůzce neunikl neobvyklý návštěvník elektrárny. Členové HZSp provedli odchyt, a poté byla „krasavice“ bezpečně převezena do volné přírody.
Užovka obojková je ve srovnání s ostatními hady neobyčejně rychlá, dokáže vyvinout rychlost až 6,7 kilometrů za hodinu. Protože nemá jedový aparát, na obranu produkuje pouze zapáchající tekutinu z kloaky, nebo předstírá smrt. Pokud ani tento způsob obrany nezabere, tak kouše. Pro člověka však nepředstavují vůbec žádné nebezpečí.
Dosahuje délky 100–120 cm. Největší exempláře v jižních oblastech však dosahují až dvoumetrové délky. Barvu má obvykle tmavě zelenou nebo hnědou, s charakteristickými žlutými nebo oranžovými, černě a bíle lemovanými půlměsíčitými skvrnami za hlavou. Vyskytuje se většinou v blízkosti vody, ale ani tohle není pravidlo. Často se objeví na vinicích nebo v blízkosti lidských obydlí. Živí se obojživelníky a rybami, ale příležitostně i savci, ještěrkami a hmyzem.
Zdroj: TZ ČEZ-JE Dukovany, Jiří Bezděk, tiskový mluvčí