Plán B: Dukovanské bloky pojedou dalších deset let
ČEZ se připravuje na záložní variantu, na provoz elektrárny až do roku 2045
Seminář OBK očima Hany Jakubcové , Třebíčský deník | 29.11.2017
Valeč, Dukovany – Máme deset dní na to, abychom jednali, kde můžeme, a díky tomu dostali do vládního prohlášení nové vlády dostavbu jaderných zdrojů.
To byla jedna z hlavních myšlenek, které zazněly na včerejším semináři Občanské bezpečnostní komise (OBK) na zámku ve Valči.
Zúčastnil se ho také vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller.
„Jakmile je ustanovená nová vláda, mám zkušenost, že co přijme ve svém vládním usnesení, to se pak snaží splnit,“ podotkl.
Věčně omílané téma dostavby Jaderné elektrárny Dukovany, které se vleče roky, bylo ve Valči opět jedním z těch, které přítomné starosty z obcí v okolí elektrárny zajímalo nejvíce.
Náměšťský starosta Vladimír Měrka (SNK – Pro město Náměšť nad Oslavou) si povzdechl, že z pozice obcí je síla malá, ne-li žádná.
Posílat do Prahy nějaká společná prohlášení podle něj nikam nevede, v hlavním městě to nikoho nezajímá, odezva je nulová. Když je k tématu jednání v Senátu či Sněmovně, účast zákonodárců je sporadická.
„Taková je moje smutná zkušenost,“ řekl Měrka.
Vládní zmocněnec Štuller uvedl, že podklady pro rozhodování vlády, které by mělo přijít snad už v březnu, jsou hotové. Je v nich technické zdůvodnění stavby, stejně jako už vykrystalizoval návrh dvou modelů, kdo má být investorem. Buď to bude ČEZ a investice na dostavbu půjde pouze z této společnosti. Anebo to bude stát. Je nutné také vybrat firmu, která dodá hlavní technologii. V tuto chvíli je jasné, že u Dukovan nelze stavět kvůli parametrům lokality bloky každý o výkonu vyšším než 1 200 megawattů. gawattů.
Štuller je podle svých slov optimista, věří, že události v příštím roce naberou nějaký spád, ať už bude jakýkoli. Že vláda nějaké zásadní rozhodnutí učiní. Skeptický je ovšem ředitel Elektrárny Dukovany II Martin Uhlíř, který řídí přípravu výstavby nových jaderných zdrojů.
Obává se, že se materiál ve vládě zase bude odsouvat.
Krátce už s možným budoucím premiérem Andrejem Babišem (ANO) na téma dostavby Dukovan po nedávných volbách mluvil předseda sdružení Energetické Třebíčsko Vítězslav Jonáš.
„Andrej začal dobře. Potkali jsme se na Hradě, zajímal se, co požadujeme, čas hovoru byl ale velmi omezený, podrobnosti jsme si nestihli sdělit,“ posteskl si Jonáš.
Pokud se stavební povolení, jehož vyřízení může trvat i deset let, bude neustále odsouvat, může nastat situace, kdy Dukovany začnou ve druhé polovině třicátých let ukončovat svůj provoz v době, kdy nové jaderné zdroje ještě nebudou postupně do provozu nabíhat. Mluví se o plánech dohromady až na čtyři nové reaktory v lokalitách Dukovany a Temelín.
To by pak nastalo mezidobí, kdy Česká republika přestane být energeticky soběstačná.
Zdá se, že v ČEZu se připravují na záložní variantu, tedy na provoz Dukovan do roku 2045. Ředitel letos nově vzniklé divize Jaderná energetika Bohdan Zronek k tomu uvedl, že tato myšlenka není nereálná. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová ale upozornila, že životnost elektrárny není jen její technicky řízené stárnutí, ale také to musí ekonomicky dávat smysl.
ČEZ si podle jejích slov nechává zpracovávat studii, co by znamenal provoz za hranicí roku 2035. „Co mám informace, do roku 2025 je to bez problémů, i do roku 2035 to vychází, ovšem pak, po rok 2045, je to se zaťatými zuby,“ prohlásila Drábová na semináři.
Upozornila ovšem, že určující nakonec bude politická životnost. To, jak politici budou sledovat nálady ve společnosti v rámci Evropy. A Evropa nyní jaderné energetice není nakloněná, jako tomu bývalo dříve.
Ján Štuller zmínil svou zkušenost z USA, kde diskutují o provozu některých stávajících jaderných bloků až na dobu osmdesáti let.
V současnosti má Jaderná elektrárna Dukovany licenci na dlouhodobý provoz bloků jedna a dva.
Letos do konce roku má reálnou šanci, podle informací ze SÚJB, získat licence i pro bloky tři a čtyři. ČEZ po ostudě se zanedbanými kontrolami svarů potrubí v dukovanské elektrárně přistoupil na nový způsob myšlení. Víc se zabývá tím, jak kvalitně pro něj pracují dodavatelské firmy. Skončil tak tlak dělat co nejkratší odstávky. „Šestnáctidenní by se už nikdy neměly opakovat,“ podotkla Drábová.
Podle předsedy OBK Aleše Johna je rovněž důležité zvládnout situaci, kdy má mít obrovské množství lidí bezpečnostní prověrku pro vstup do životně důležitých prostor dukovanské elektrárny.
„Týká se to 1 700 zaměstnanců ČEZu a tří tisíc zaměstnanců z dodavatelských firem,“ vypočítal John.
„Do roku 2035 to vychází, ovšem pak, po rok 2045, je to se zaťatými zuby.“ Dana Drábová, předsedkyně SÚJB