Petice proti přehradě na Oslavě je ve Sněmovně. Stát se stavbou počítá
Celkem 24 262 platných podpisů na petičních arších má přesvědčit politiky na nejvyšší úrovni i státní úředníky, aby vyřadili lokalitu pracovně nazývanou Čučice ze seznamu míst, kde by mohla někdy v budoucnu stát přehrada. Jde o kaňonovité, přírodně cenné údolí řeky Oslavy. Stát s ní však stále počítá. Petice s názvem Zachraňme údolí Oslavy už je v Poslanecké sněmovně, má ji na stole petiční výbor.
„Projednávat se bude ve Sněmovně v lednu, přesné datum se dozvíme počátkem prosince,“ říká starosta Oslavan Vít Aldorf, který je jedním z autorů petice. Patří mezi velmi aktivní odpůrce zařazení lokality Čučice do generelu území chráněných pro akumulaci povrchových vod.
Lednového jednání se zúčastní ministři zemědělství a životního prostředí, hejtmani jižní Moravy a Vysočiny i ředitel státního podniku Povodí Moravy.
„Za petiční výbor tam budu já, předpokládám poslanec Petr Bendl a zpěvák skupiny Kamelot Roman Horký,“ doplnil Aldorf.
A jaký pak bude další osud štosu papírových archů? „Petiční výbor Poslanecké sněmovny nenařizuje, ale doporučuje další řešení. Je předpoklad, že by se petice předala k řešení buď vládě, nebo k mezirezortnímu jednání mezi ministerstvem životního prostředí a zemědělství,“ vysvětlil starosta Oslavan. Vyškrtnout lokalitu nechce, ale stavba se prý neplánuje
Ministerstvo zemědělství ale dopředu avizuje, že vyškrtnout lokalitu z generelu neplánuje. Argumenty má stále stejné. Přičemž je uzavírá paradoxní poznámkou, že „stavbu vodního díla v této oblasti jednoznačně neplánuje“.
„Bylo by od nás velmi nezodpovědné, kdybychom se včas, to znamená už teď, nezačali připravovat na situaci, kdy bude vody nedostatek. Těžko bychom vysvětlovali budoucím generacím, proč jsme nic neudělali, když jsme ještě měli možnost,“ vysvětluje mluvčí resortu zemědělství Markéta Ježková.
Odpůrci budoucích plánů na přehradu trvají na svém: „Přehrada ani výhledově nebude nutná.“ Podle nich existují jiná technická řešení, jak jímat vodu z krajiny, méně drastická vůči přírodě.
V Dukovanech už teď vědí, že víc vody pro chlazení jaderné elektrárny potřebovat nebudou. „Navíc celá oblast už ve veřejném zájmu státu odevzdává dost existencí blízké Dalešické přehrady a dukovanské jaderné elektrárny,“ uvedl před časem náměšťský starosta Vladimír Měrka. Napojení jednoho z autorů studie na ředitele povodí se prověří
Zda by případné vodní dílo Čučice dávalo ekonomicky a technicky smysl, na to měla odpovědět studie, kterou si nechalo za 810 tisíc vypracovat Povodí Moravy od slovenské firmy. Dokument je hotový od konce července, zástupci měst a obcí ho ale ještě neviděli. Zajímá vás dění v krajích?
Za cenu jednoho vydání získáte všechny regionální přílohy.
Starosta Oslavan Aldorf uvedl, že podle jeho informací by materiál měli starostové obcí z širokého okolí dostat k prostudování příští týden 15. listopadu. Povodí tento termín ale zatím nepotvrdilo.
S technicko-ekonomickou studií je spojen jeden problém, na který upozornil pořad České televize Nedej se. Část textu studie dodala jedna soukromá brněnská společnost, úzce personálně provázaná s generálním ředitelem Povodí Moravy Janem Hodovským.
„Ministerstvo zemědělství pověřilo svůj odbor auditu a supervize, aby v nejbližších dnech na místě situaci prověřil, zejména okolnosti vzniku studie,“ reagovala mluvčí ministerstva zemědělství Ježková.
Zdroj: jihlava.iDNES.cz | 14.11.2016 | Rubrika: Jihlava / Jihlava - zprávy | Strana: 0 | Autor: MF DNES, Hana Jakubcová | Téma: JE Dukovany
http://jihlava.idnes.cz/petice-proti-p...px?c=A161112_2285719_jihlava-zpravy_mv