Obce v Pošumaví: Kvůli úložišti je obrovská rozvojová nejistota
Chanovice (Klatovsko) 17. ledna (ČTK) - Obce v Pošumaví, které stát už před 15 lety vytipoval jako jednu ze sedmi možných lokalit pro úložiště jaderného odpadu, pociťují dlouhodobě snížený zájem o bydlení i investice v místě.
ČTK to řekli Jan Vařička a Petr Klásek, starostové Pačejova a Chanovic, obcí z lokality Březový potok, která je nejvíce proti plánované stavbě. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), která má vybrat definitivní místo do roku 2025, jejich názor odmítá a předpokládá, že ceny nemovitostí u stavby spíše porostou. "Nejhorší je, že pro region je to obrovská rozvojová nejistota. Přijdou lidé, kteří u nás chtějí stavět nebo si pořídit dům na rekreaci. Začne se mluvit o úložišti, zmizí a už je nevidíme," řekl Vavřička. Rozvoj regionu stagnuje. Podle Kláska také investoři, kteří by měli zájem zaměstnat lidi, berou případné úložiště jako jedno z kritérií, k němuž při rozhodování o stavbě továrny přihlížejí. K tomu je podle Vavřičky nutné ještě přičíst horší dopravní obslužnost regionu. Lidé pracují hlavně v dřevozpracující firmě Pfeifer Chanovicích a dojíždějí do Horažďovic, Nepomuku, Plzně i Klatov. "Regionu by pomohl větší zaměstnavatel, a proto zveme ministra (průmyslu a obchodu Jana) Mládka, aby nám pomohl přivést sem investora, který by postavil výrobnu a zaměstnal lidi," uvedl Vavřička.
Osídlení obou obcí, které připravují rozvojové lokality, 15 let stagnuje. V každé z nich žije necelých 800 obyvatel. Ale zaplaťpánbůh, že lidé neubývají," uvedl Klásek. Chanovice už dříve připravily 20 parcel a bytový dům. Byty si koupili jen místní, cizí nepřišli i kvůli úložišti. "Nevidím důvod proč, když úložiště bude v provozu až po roce 2065, a jenom na jedné lokalitě, by to mělo znehodnocovat nemovité majetky," řekl ČTK ředitel SÚRAO Jiří Slovák. Určitou roli může sehrát psychóza. "Po zkušenostech s jadernými zařízeními v Dukovanech, Temelíně i kolem těžby uranu je výsledek takový, že tam, kde je práce a dobré výdělky, tak ceny nemovitostí spíše rostou," dodal. Neobává se ani vystěhovávání lidí. V každé lokalitě o rozloze několik kilometrů čtverečních lze najít takové řešení, které vyloučí necitlivé zásahy.
Dotčené obce dostaly loni a předloni od SÚRAO milionové kompenzace za průzkum lokality. Pokud bude na žádost SÚRAO prodloužen o dva roky, přijdou jim na konto ještě letos a příští rok. "Díky tomu jsou obce schopny zajistit kvalitnější život pro občany i rekreanty," řekl Slovák. Všech šest obcí z lokality Březový potok peníze vrátilo, ale protože jim náleží podle atomového zákona, poslalo jim je SÚRAO zpět. Obce je nečerpají a mají je většinou na speciálních účtech.
Zdroj: Zpravodajství ČTK | 17.1.2017 | 12:23 | Rubrika: ekl ene pol pod | Téma: JE Dukovany