Maďaři s Rusy postaví nové jaderné bloky. A co my?
EVROPA, MAĎARSKO, VYSOČINA – Evropská komise zastavila řízení proti Maďarsku kvůli jeho dohodě s Ruskem na dostavbě jaderné elektrárny Paks 2. Evropské komisi vadilo, že Budapešť zadala koncernu Rosatom zakázku k výstavbě dvou bloků elektrárny Paks bez tendru. Toto rozhodnutí Evropské komise je precedenční a lze jeho důsledky zvažovat i v souvislosti s plánovanou dostavbou 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany.
Napsaly: Horácké noviny | 29.11.2016 | Rubrika: Publicistika | Strana: 3 | Autor: (ap) | Téma: JE Dukovany
Maďarský šéf úřadu vlády János Lázár 17. listopadu 2016 uvedl: „Znamená to, že Maďarsko neporušilo nařízení o státních zakázkách, když uzavřelo (mezivládní) dohodu. Maďarsko mělo právo nejen podepsat dohodu s Ruskem, ale i podepsat takové dohody, které toto nařízení částečně nebere v úvahu z technického hlediska.“ Poslední dosud nerozhodnutou otázkou zůstává předpokládaná nedovolená státní podpora. Podle Lázára se očekává, že má být příští týden předán Maďarsku dokument, týkající se této věci: „Znamená to, že v listopadu 2016 budou odstraněny všechny překážky a Maďarsko bude moci v letech 2017-2018 přistoupit k realizaci projektu v hodnotě 12,5 miliardy eur.“
* Jak tomu rozumět?
„Já to čtu tak, že Evropská komise ukončila šetření a že s největší pravděpodobností vydá pro Maďary pozitivní stanovisko. Vypadá to zkrátka pro Maďarsko slibně. To znamená, že padne argument, že je to nekonkurenční a výhodné pro jednoho dodavatele, že se tím ruší tržní prostředí atd.,“ vysvětlil předseda Občanské bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany Aleš John. „Pro nás to znamená, že to je precedens a že kdyby se česká vláda rozhodla podepsat mezivládní dohodu s Ruskem o půjčce a o financování výstavby nějakého jaderného bloku v Čechách, tak Evropská komise proti tomu nemůže nic mít. Takhle já tomu rozumím,“ řekl na dotaz Horáckých novin Aleš John a doplnil: „Maďarská vláda uzavřela s ruskou vládou dohodu, že dostanou mezivládní půjčku ve výši deseti miliard euro, která bude použita na dostavbu Paks 2, to znamená na výstavbu dvou bloků 1200 MW. 10 miliard euro je 80 procent z ceny bloků. A předpokládá, že by ji stavěli Rusové.“
* Co to znamená pro Česko?
Ukazuje se, že mezivládní dohoda je jeden z možných přístupů, jak by se dala financovat i dostavba 5. bloku EDU. Je věcí vládního výboru a vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jána Štullera, aby se vhodný model financování našel i v České republice, má-li se naplnit Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky. Zásadní materiál pro budoucnost jaderné energetiky má být hotový do poloviny příštího roku. Již dnes ale množí spekulace o tom, že tuto věc rozhodne až nová vláda, která se ujme moci po volbách v říjnu 2017. „V současné době vyhodnocujeme obdržené informace od oslovených firem. Na základě tohoto vyhodnocení a s využitým výsledků expertních studií, které ještě nejsou zpracovány, připravíme několik zpráv pro následné projednání Stálým výborem pro jadernou energetiku a poté i vládou," uvedl Ján Štuller pro server Dotyk.cz „Já tu zprávu z Maďarska kvituji. Mně se to líbí, Maďaři si prostě postavili hlavu, že jádro chtějí a lze to. Premiér Orbán má podporu voličů, jde si za tím a ten Paks 2 si s Rusy postaví. Proč ne?“ okomentoval dění kolem maďarské jaderné elektrárny starosta Dukovan Miroslav Křišťál. Podle Křišťála maďarská zkušenost ukazuje, že až něco takového bude opravdu chtít i náš premiér nebo vláda, pak to bude jednoduché. „Maďaři si to protlačili a mají to, jdou svou cestou. Já si myslím, že každý z nás by takové řešení i v případě dostavby 5. bloku EDU kvitoval. Podle mě je mezivládní dohoda daleko lepší řešení než zdlouhavý tendr za desítky milionů korun. Tendrem bychom nebyli rychlejší než mezivládní dohodou. Chce to udělat výjimku na jaderku a domluvit se některou z firem, ať už Westinghousem nebo Rosatomem, nechci nikoho preferovat, a bylo by to řešení,“ vyjádřil se starosta Křišťál.
* Zdlouhavé stavební řízení
Maďarský projekt se zřejmě v příštích 30 letech stane největším maďarským a možná i středoevropským projektem. Nyní v Maďarsku probíhá proces získávání stavebního povolení. U nás je doba pro získání stavebního povolení v případě 5. bloku EDU za současného stavu našich zákonů odhadována na zhruba deset let. Naděje je vkládána do zjednodušení legislativy pro investiční stavby typu nových jaderných bloků, které by všechny lhůty mohlo zkrátit.
***
Jaderná elektrárna Paks má čtyři bloky s reaktory VVER-440 spouštěné v letech 1982 až 1987. Provoz první dvojice byl prodloužen o 20 let a nyní probíhá řízení o prodloužení provozu třetího a čtvrtého bloku. Kompletní reaktory a další důležité komponenty byly vyrobeny a dodány českými firmami. V jaderné elektrárně Paks 2 je připravována výstavba dvou bloků s reaktory VVER-1200, které se řadí do generace III+. V roce 2014 byla podepsána mezivládní dohoda mezi Maďarskem a Ruskem o výstavbě této elektrárny a dohoda o poskytnutí úvěru Ruskem pro financování 80 % investičních nákladů. Nové bloky by měly začít dodávat elektřinu v letech 2024-2025. Podle dohody o dodávkách paliva bude prvních 10 let provozu nových bloků dodávat jaderné palivo ruská společnost TVEL.
Zdroj: Horácké noviny | 29.11.2016 | Rubrika: Publicistika | Strana: 3 | Autor: (ap) | Téma: JE Dukovany