Jste radioaktivní, řekli v Temelíně studentovi
V těle studenta naměřili přes pět tisíc becquerel radioaktivního draslíku.
Měření, na které se dostane možná jednou za život, dobrovolně podstoupil v Jaderné elektrárně Temelín student čtvrtého ročníku ČVUT Filip Hejzlar. Za deset minut měl jistotu, že radioaktivita jeho těla odpovídá běžným hodnotám. Výsledek studenta nepřekvapil, podle svých slov ho očekával.
"Základům radioaktivity jsme se věnovali během studia, takže o radioaktivitě už něco vím. Spíše než uklidnění mě zajímalo, jak celé měření vlastně probíhá. Jen jsem tady deset minut seděl a poslouchal hudbu. Zrovna hráli Slavíky z Madridu," uvedl Filip krátce po měření.
V těle třiadvacetiletého studenta naměřil speciální temelínský přístroj CTP přes pět tisíc becquerel radioaktivního draslíku. "Hodnoty odpovídají normálu, lidské tělo je přirozeně radioaktivní. Například konzumací potravin přijímáme malé množství radioaktivního draslíku, v pitné vodě nebo ve vzduchu je zase nepatrně radioaktivního radonu. V českých podmínkách je člověk ročně vystaven přírodní dávce přibližně dva až tři milisieverty, což odpovídá běžnému rentgenovému vyšetření," vysvětluje Radim Figalla, expert na radiační ochranu elektrárny Temelín.
Filip byl jediný, kdo z deseti studentů ČVUT netradiční vyšetření podstoupil. Nicméně i pro ostatní měli energetici připravený speciální program zaměřený na radiační ochranu. Studenti navštívili hned několik míst, kde se provádí různé radiační kontroly. Součástí byly i besedy s odborníky. "Směrem ke studentům máme řadu aktivit, dny radiační ochrany jsou však novinka. Během besed na ČVUT jsme studentům nabídli šestnáct míst, v zápětí se jich přihlásilo pět desítek," říká Pavel Šimák, náborový expert Skupiny ČEZ. Energetici tak pro studenty připravili hned tři běhy. Závěrečný se uskuteční v polovině února.
V České republice jsou jen čtyři CTP zařízení, která jsou schopna do takového detailu změřit radionuklidy v lidském těle. Měření trvá deset minut a výsledkem je protokol, který dokáže zaznamenat desítky různých radionuklidů. Na podzim loňského roku toto měření nedobrovolně absolvoval pracovník jednoho z temelínských dodavatelů, který si den před vstupem do elektrárny dal kančí pečínku. Měření pak zaznamenalo zvýšený obsah radioaktivního cesia, který ho však v žádném případě nemohl ohrozit.
Zdroj: ČEZ, a.s., JE Temelín