Je jaderná energetika perspektiva pro mladé?
V úterý 18. října se na třebíčské průmyslové škole sešlo téměř dvě stě studentů ze středních škol v Třebíči. Zajímali se o perspektivu jaderné energetiky.
„Výstavba jaderných elektráren je běh na dlouhou trať, jedná se o generační projekty. Proto s vámi hovoříme nyní, když jste ve středoškolském věku, abyste věděli, v jaké fázi jsme s výstavbou nového jaderného zdroje. Pokud půjde vše bez problémů, odhadujeme, že do sedmnácti let může být pátý blok v Dukovanech provozu,“ vysvětlil Petr Nejedlý z útvaru výstavby nových jaderných elektráren z ČEZu. V první třetině tohoto širokého časového období se řeší výběr dodavatele, posouzení dopadů na životní prostředí, druhá fáze se týká stavebního povolení a povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Teprve ve třetí fázi můžeme kopnout do země a začít fyzicky stavět.ČEZ předpokládá spuštění pátého bloku v Dukovanech v roce 2035. Stávající čtyři bloky v Dukovanech budou současně provozovány s pátým blokem. Šestý blok může být spuštěn dva roky po pátém bloku a po odstavení stávajících čtyř bloků.Oznámení EIA předal ČEZ v červenci na ministerstvo životního prostředí. „Nyní pracujeme na podkladových situacích k podrobnému vyhodnocení vlivu na životní prostředí,“ informoval Nejedlý.
Nová elektrárna vyžaduje lidské kapacity
Dnes pracuje v Jaderné elektrárně Dukovany 1110 zaměstnanců. Nová místa budou potřeba při výstavbě, odhaduje se na 200 nových pracovních míst. „Při výstavbě vznikne potřeba zaměstnat 3 000 lidí, počítáme s celkem 900 míst při provozu nových boků. Několik tisíc zaměstnanců bude pracovat v podpůrných a servisních firmách,“ vypočetl Petr Nejedlý.
Karel Katovský, který vyučuje na Vysokém učení technickém v Brně, a pochází z Třebíče, nabídl studentům další možnosti jejich směrování. „Můžete se podílet na výstavbě jaderných elektráren v zahraničí, můžete se věnovat výzkumu, můžete jadernou energetiku učit, možností je opravdu hodně.“ Studentům zároveň představil školy, které z menší či větší části voní jádrem. Za povšimnutí stojí fakt, že v České republice není žádný profesor v aktivním věku z oblasti jaderné energetiky. Katovský upozornil, že Češi mají v jaderné energetice značné know-how. „Na výstavbě Mochovců na Slovensku pracují týmy z České republiky, Češi pracují také na výstavbě ve Finsku.
Seminář uspořádalo Energetické Třebíčsko a Jaderná elektrárna Dukovany.
Live vysílání ze semináře:
Zdroj: www.energeticketrebicsko.cz
Soubory ke stažení