Jaderné Česko? Letos se rozhodne
Nové jaderné reaktory v Česku chceme, opakují politici a státní úředníci. Jenže prozatím zůstává jen u přání a proklamací. Klíčové rozhodnutí o modelu financování či garance návratnosti stamiliardové investice do nových bloků stále schází.
Nejvíce nových zpráv, i když ne vždy pozitivních, bude nejspíš v letošním roce přicházet z jaderné energetiky. Velký vliv na budoucí vývoj budou mít také personální změny na ministerstvu průmyslu, ve vedení energetického regulátora – a možná i ve skupině ČEZ.
Nové jaderné reaktory v Česku chceme, opakují politici a státní úředníci. Jenže prozatím zůstává jen u přání a proklamací. Klíčové rozhodnutí o modelu financování či garance návratnosti stamiliardové investice do nových bloků stále schází.
Stálý výbor pro jadernou energetiku má letos v červnu vydat klíčové doporučení, jak dál s jádrem. Jeho součástí má být právě i způsob výběru dodavatele a financování. „Tady jsme ještě nedospěli ke konsenzu, dialog mezi různými ministerstvy bude muset pokračovat. Hlavně u otázky financování si myslím, že jednání budou pokračovat i po volbách,“ přiznal v nedávném rozhovoru pro týdeník Euro vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller.
Zájem dodavatelů je přitom vysoký – své reaktory chce do Česka dodat ruský Rosatom, americký Westinghouse, francouzská Areva spolu s koncernem EDF, korejské KEPCO, čínská společnost CGN i společný japonsko-francouzský podnik Atmea. Ti všichni předložili informační balíčky a dostavili se na setkání s českými vyjednavači. Problémem zůstává už jen přístup české vlády. Za situace, kdy tržní cena elektřiny kolísá okolo 30 eur za jednu megawatthodinu, nikdo svéprávný bez garance návratnosti vynaložených peněz stavět nebude. Podle optimistů dává investice do nových jaderných bloků smysl při dvojnásobné ceně elektřiny, pesimisté hovoří o třikrát nebo čtyřikrát vyšší částce.
Maďarský příklad ukazuje, že to jde, když se chce. Vláda Viktora Orbána dokázala pro svůj jaderný projekt Paks II vyjednat souhlas Evropské komise a za rok může začít stavět. Tady v Česku bude malý zázrak, pokud ministři do příštího roku pochopí aspoň to, že bez státních garancí u nás nikdy žádné nové reaktory nevyrostou.
Závod vedou Rusové, Westinghouse skončil v příkopě
Kdo bude jednou nové reaktory u nás stavět, to je druhá otázka. Někteří uchazeči se pohybují na hraně kolapsu. Westinghouse táhnou ke dnu zakázky na stavbu jaderných elektráren ve Spojených státech amerických, které těžce prodělávají.
Vlastníkovi, kterým je japonský koncern Toshiba, pomalu dochází trpělivost. V úvahu připadá bankrot, prodej (spekuluje se o zájmu korejského holdingu KEPCO) nebo omezení činnosti společnosti Westinghouse na oblast údržby a odstavování elektráren.
Podobné rozhodnutí už má za sebou další chronicky ztrátový dodavatel jaderných reaktorů – Areva. Podle dohody uzavřené loni v listopadu koupí reaktorovou divizi Arevy za 2,5 miliardy eur největší francouzská elektrárenská společnost EDF.
Seznamte se: 3 klíčoví experti, kteří Česku vyberou jaderné reaktory
Druhým konfliktním bodem ve vztahu Beneš–Babiš může být zvažovaný prodej uhelné elektrárny Počerady. Tu chce koupit jeden z nejbohatších českých byznysmenů Pavel Tykač. Ten již dnes ovládá těžbu hnědého uhlí na Mostecku a produkce z lomu Vršany míří většinou právě do nedalekých počeradských kotlů.
ČEZ mohl na jaře 2015 rozhodnout o prodeji na základě opce, ale této možnosti nevyužil. Nyní, s odstupem necelých dvou let, se jeho manažeři vracejí k jednacímu stolu.
Transakce je ekonomicky smysluplná pro obě strany. ČEZ se postupně zbavuje uhelných elektráren, hlavně těch, pro něž nemá uhlí z vlastní produkce. Pavel Tykač naopak potřebuje získat vlastní elektrárnu a včas ji přizpůsobit přísnějším emisním limitům. Otázkou zůstává, zda bude obchod státem ovládané skupiny ČEZ s „finančním dravcem“ Tykačem přijatelný na politické scéně.
Zdroj: euro.cz | 15.3.2017 | Rubrika: Byznys | Strana: 0 | Autor: David Tramba | Téma: ČEZ
http://www.euro.cz/politika/jaderne-cesko-letos-se-rozhodne-1336038