Jaderná energetika na prahu roku 2014
Shrnutí roku 2014 v jaderné energetice pohledem Vladimíra Wagnera
Na konci roku 2012 bylo ve světě 435 reaktorů s výkonem 374 GW a na konci roku 2013 pak 434 reaktorů s výkonem 374 GW (údaje ze stránek organizace World Nuclear Association). Počet reaktorů klesl o jeden a výkon zůstal stejný, spouštěné reaktory byly obecně větší. V roce 2013 tak určitě bude celková produkce elektřiny nižší než v roce 2012, kdy jaderné elektrárny vyrobily 2346 TWh, což bylo opět snížení oproti roku 2011, kdy se vyrobilo 2518 TWh. Jedním z hlavních důvodů snížení produkce je odstavení všech 50 reaktorů v Japonsku jako důsledek havárie Fukušimy I.
Zavřeny byly v minulém roce čtyři reaktory. Všechny v USA. Prvním byl blok v elektrárně Crystal River. Jedná se tlakovodní reaktor, který byl spuštěn v březnu 1977 a v září 2009 byl odstaven pro výměnu paliva a renovaci. Při renovaci však došlo k takovému poškození betonové obálky kontejnmentu, která se ani přes několik pokusů nedala s rozumnými náklady opravit. Proto bylo nakonec rozhodnuto jaderný blok elektrárny, ve které jsou ještě tři fosilní bloky, definitivně uzavřít.
Po čtyřiceti letech provozu byla také uzavřena elektrárna Kewaunee ve Wisconsinu. Tam fungoval jeden tlakovodní reaktor s výkonem 574 MWe. Provozovatel firma Dominion koupil elektrárnu v roce 2005 pro zahájení expanze v oblasti jaderných elektráren v této oblasti. Bohužel se mu nepodařilo získat další, a z finančního hlediska pro něj není provozování jediného jaderného zdroje výhodné. Nenašel také žádného kupce a tak se rozhodl elektrárnu uzavřít.
Poslední dva definitivně odstavené reaktory jsou druhý a třetí blok elektrárny San Onofre v Kalifornii. Tam byly problémy s novými parogenerátory, které se instalovaly po rekonstrukci elektrárny. Zároveň došlo k velkým zdržením při posuzování a povolování obnovení provozu u této elektrárny regulačním úřadem. A i kvůli silnému zasahování aktivistických protijaderných skupin tak nebylo vůbec jasné, kdy elektrárna povolení k provozu dostane. Provozovatel se tak vzhledem ke vzniklé nejistotě rozhodl elektrárnu zavřít. V Kalifornii to vedlo k problémům s dodávkami elektřiny a růstu její ceny.
Ve Španělsku bylo v roce 2013 definitivně rozhodnuto, že zůstane uzavřen nejstarší reaktor Garona. O jeho odstavení se už psalo v minulém přehledu, ale v průběhu loňského roku se ještě jednalo o možnosti obnovení provozu. Nakonec však právní a ekonomické nejistoty pohřbily možnost prodloužení provozu této elektrárny a byla definitivně uzavřena.
V průběhu roku 2013 byly spuštěny tři reaktory. Jeden byl spuštěn v Indii. Jedná se o první blok Jaderné elektrárny Kudankulam. V tomto případě jde také o úspěch Ruska, protože jde o reaktor VVER1200. Jde o značně vylepšenou verzí reaktorů VVER1000 které známe z Temelína. I když ještě nejde o reaktor III+ generace, svými parametry, zvláště bezpečnostními, se už k reaktorům třetí generace blíží. Reaktor dosáhl kritikality v polovině července a koncem října byl přifázován k síti. V tomto roce by jej měl následovat druhý blok a v budoucnosti se počítá se stavbou dalších dvou.
Dva další nově spuštěné reaktory byly do sítě připojeny v Číně. V roce 2013 se do komerčního provozu dostal blok Nindge I. O jeho spouštění se psalo v přehledu z minulého roku. Jde o čínský tlakovodní reaktor CPR-1000. V této elektrárně by mělo být celkově šest bloků. První čtyři z nich by všechny měly běžet do konce roku 2015. Už v lednu 2013 bylo dosaženo kritikality u bloku Hongyanhe 1, v únoru byl reaktor přifázován k síti a začátkem roku tak mohl být uveden do komerčního provozu. Jeho výstavba byla zahájena v roce 2007. Druhý blok dosáhl také kritikality a koncem minulého roku byl přifázován k síti. Do operačního provozu bude uveden letos.