Fantom Dukovan přistižen při činu
Doposud nezastižitelného viníka poničeného oplocení v důsledku padlých stromů kolem záchytné nádrže Jaderné elektrárny Dukovany se podařilo po dlouhé době přistihnout přímo při okusování kmene stromů. Jednoho ze zde žijících bobrů, odhalila obsluha čerpací stanice ještě za tmy v brzkých ranních hodinách.
Video ke shlédnutí je zde.
Při střídání noční a ranní směny a průjezdů kolem zdejší kapličky, která se nachází u záchytné nádrže, si pan Libor Dvořák, který provádí obsluhu čerpací stanice, všiml zdatného bobra okusujícího kmen stromu. Neváhal a místo činu blíže prozkoumal. „Byl jsem od něj na jeden metr. Přišlo mi, jako by mně zprvu nevnímal, pak na mě zafuněl a tím si získal respekt“, řekl o setkání s bobrem Libor Dvořák. Poté bobr odkráčel. Podařilo se mu vše zdokumentovat.
Bobři se do zdejší lokality vrátili již před několika lety a podle stop, které po sobě zanechávají, se zdejší generaci bobrů daří velmi dobře. Živí se kůrou a lýkem listnatých stromů a keřů, jejich větvemi a kořeny. Důsledky jejich aktivní činnosti musí občas odstraňovat jednotka hasičů dukovanské jaderné elektrárny a odklízet padlé stromy z cest nebo poničeného oplocení.
Voda je jednou z nejdůležitějších surovin pro provoz Jaderné elektrárny Dukovany. Z Mohelenské nádrže je prostřednictvím čerpací stanice čerpána do gravitačního vodojemu a poté samospádem vedena do areálu elektrárny k jejímu využití. Zpět se voda vrací přes čistící a měřící stanice do záchytné nádrže s přítokem skryjského potoka a odtud odtéká zpět do řeky Jihlavy. Obsluha čerpací stanice zajišťuje její provoz, provádí kontrolu zařízení i pochůzkovou činnost vnějších prostor uvnitř areálu.
Zdroj: Aktualita z JE Dukovany
Bobři preferují menší řeky a malá jezírka nebo tůně, na kterých si staví svá díla. Bobři kácí stromy dolními řezáky; horní při tom slouží jako páka. Jsou schopni porazit strom o průměru 1 m i když běžně kácí stromy mnohem menší. Vyhledávají především vrby, olše, břízy a osiky.