Dukovany budou při havárii informovat z Brna
Jaderná elektrárna Dukovany, která si investicemi za 18 miliard korun do modernizace a zvýšení bezpečnosti zajistila provoz na dalších nejméně 20 let, je zařízení, které je v současném neklidném světě pod mimořádným drobnohledem bezpečnostních složek. A i když elektřinu vyrábí a dodává z regionu Vysočina, v případě problémů či krizového stavu se bezpečnostní opatření týkají paradoxně ještě ve větší míře obyvatel Jihomoravského kraje. I z tohoto důvodu bylo v budově HZS JMK v Lidické ulici v Brně od středečního večera zřízeno havarijní informační středisko, které bude v případě nutnosti sloužit veřejnosti.
„Cílem tohoto zařízení, pro které bude v případě nutnosti fungovat již zapojená bezplatná pohotovostní linka 800 129 921, je především společná komunikace všech složek integrovaného záchranného systému obou regionů. I proto bylo středisko zřízeno právě v brněnské centrále HZS,“ uvedl ředitel EDU Miloš Štěpanovský.
Jak vysvětlil ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeněk Kadlec, představuje zóna plánování pro krizové stavy okruh v okolí jaderné elektrárny, ve kterém žije přes 100 000 lidí, přičemž vzhledem k hustotě osídlení je sice větší část zóny na Vysočině, ovšem tam žije zhruba 30 000 obyvatel, kdežto v regionu JM žije v této zóně přes 70 000 lidí.
„Krizový stav však může vyhlásit každý hejtman jen pro svůj region,“ vysvětlil Kadlec s tím, že v takovém případě je možné fyzickým a právnickým osobám něco nařizovat, různě je krátit na jejich právech a podobně. Informační centrum bylo prověřeno spolu s dalšími institucemi pouze cvičně a jeho skutečné zapojení si samozřejmě nikdo nepřeje.
„Ovšem kdo je připraven, není překvapen,“ dodává jen s mírnou nadsázkou ředitel Štěpanovský. Informování veřejnosti se nemusí dotýkat přímo jaderné havárie, ale i stavů podobných těm, o které se nedávno zasloužila vichřice a které způsobily kolaps v rozvodných sítích.
Zdroj: Právo | 29.11.2017 | Rubrika: Trhy & ekonomika | Strana: 15 | Autor: Miroslav Homola | Téma: JE Dukovany