Dukovany a Temelín minimalizují plastový odpad
Chránit se proti nemoci covid-19 a přitom se chovat šetrně k životnímu prostředí. Takové opatření nově přijal ČEZ na obou jaderných elektrárnách. V Dukovanech a Temelíně od dnešního dne místo plastových obalů používají recyklovatelné krabičky na více použití. Jen v Dukovanech tak ročně ušetří plasty o objemu třicet tisíc litrů.
Místo jednorázové plastové krabičky těsnící box, který je možné použít opakovaně. V takzvané REkrabičce si nově mohou zaměstnanci jaderných elektráren odnášet své obědy. „V souvislosti s protiepidemickými opatřeními se snažíme minimalizovat osobní kontakty. Například tím, že snižujeme kapacity našich jídelen a žádáme zaměstnance, aby si jídlo odnášeli do svých kanceláří. Zároveň ale v maximální možné míře snižujeme produkci plastových odpadů. Proto jsme se rozhodli přejít na recyklovatelné krabičky, které umožňují opakované použití,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
V důsledku dlouhodobých preventivních opatření s cílem omezit shromažďování vyššího počtu osob v jídelně a kantýnách elektrárny si strávníci odnášeli obědy nebo večeře v jednorázových plastových menuboxech do kanceláří. V Dukovanech tak měsíčně spotřebovali tisíc pět set plastových krabiček. S novým, opakovaně použitelným obalem, získají zaměstnanci recyklovatelný a plně těsnící obal a přitom pomohou i přírodě. Jednu krabičku přitom mohou lidé využít až čtyřsetkrát. Krabička umožňuje přenášet teplá jídla, polévky nebo saláty. Zaměstnanci ji získají proti vratné záloze 80 korun. „Toto řešení je jedním z dalších projevů odpovědného chování k životnímu prostředí, kterým se snažíme posílit ekologický přínos provozu elektrárny i ve zdánlivě méně důležitých oblastech,“ konstatoval Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.
Významného snížení plastového odpadu jaderné elektrárny dosáhly v uplynulých letech přechodem krycích plastových fólií na látkové, omezením prodeje nápojů v plastových obalech a jejich nahrazení nápojovými stanovišti (fontánami). Pozornost energetici věnují v Dukovanech také zachycování povrchové dešťové vody do vsakovacích jímek nebo podporou ekologických projektů, jako je založení vlastní bylinkové zahrádky, výsadba vinohradu a ovocného sadu v těsné blízkosti elektrárny nebo podpora včelstev.
Zdroj: Aktualita z JE Dukovany