Do dceřiných společností „pro jádro“ by měli vstoupit další akcionáři
Od zahájení programu mírového využívání jádra uplynulo letos přesně 60 let. Není to však jediné „jaderné výročí“, které připadá na rok 2015. Uplynulo rovněž 30 let od spuštění Dukovan, první jaderné elektrárny v Česku, a také 15 let od spuštění Jaderné elektrárny Temelín. Jaderná energetika dnes pokrývá 28 procent spotřeby elektřiny v EU. Technologie dosáhla vysoké úrovně bezpečnosti a má velmi stabilní strukturu nákladů. Stávající jaderné elektrárny vyrábí elektřinu s velmi nízkými náklady a jsou modernizovány za rozumnou cenu, proto se vyplatí prodlužovat jejich provoz. Dnes v Evropě běží řada programů Long Term Operation, o prodloužení provozu žádá i Jaderná elektrárna Dukovany. Česká republika se zatím řadí do elitní skupiny zemí, které jsou schopny samy vyrábět nejnáročnější komponenty a stavět jaderné elektrárny. Pokud si tuto schopnost chceme udržet, je důležité, aby byly realizovány záměry Státní energetické koncepce a Národního akčního plánu pro rozvoj jádra a zahájila se příprava výstavby nových jaderných bloků. Jinak se bude kondice našeho jaderného průmyslu dále zhoršovat a nebudou vytvořeny podmínky pro mezigenerační přenos know-how.
Může optimismus do žil příznivců jaderné energetiky vlít rozhodnutí společnosti ČEZ z října letošního roku o tom, že kvůli dostavbě Jaderných elektráren Temelín a Dukovany založí ČEZ dvě dceřiné společnosti? Jde o 100% dceřiné společnosti polostátní firmy ČEZ, takže je otázkou, zda se oproti současnému stavu něco změní. Opět můžeme očekávat obavy minoritních akcionářů o nezbytnosti vyhlásit veřejné výběrové řízení podle předpisů o veřejných zakázkách v Evropské Unii. Asi můžeme s úspěchem pochybovat o tom, že by si současné vedení 100% dceřiných společností dovolilo za této situace tvrdit a rozhodnout něco jiného, než představenstvo ČEZ.
Změna by mohla nastat snad jen v případě v případě, kdyby do dceřiných společností vstoupil strategický investor či investoři, ideálně do každé z obou jiný, a ideálně v ní získal majoritu. Pak by se hrálo podle pravidel tohoto většinového akcionáře. Strategický investor s majoritou by navrhl a řídil finanční a obchodní model výstavby. Mohl by například klást podmínky vůči státní správě a tlačit na vládu ohledně jejich splnění, tj. že například EIA podle nového zákona nemůže trvat pět a více let. Snad se takový strategický investor nebo investoři co nejdříve najdou… Třeba se objeví na konferenci All for Power 2015, která se koná právě v okamžiku, kdy se k Vám dostalo aktuální číslo All for Power, konkrétně 26. a 27. listopadu v Praze. Třeba nám majoritního akcionáře daruje za pár týdnů Ježíšek, protože se blíží nejkrásnější dny v roce, alespoň tedy pro tu křesťanskou část světa. Možná to budou Číňané, kteří na naši konferenci přijeli nebo Korejci, kteří si českou kotlinu velice oblíbili a jejich investice u nás prudce rostou, o čemž se můžete dočíst v aktuálním vydání časopisu. A když už jsme u časopisu, začíst se můžete například do průběhu realizace největšího záložního teplárenského zdroje v Česku, nebo do průběhu realizace výstavby transformovny Mírovka, zaujmout by mohla tematická příloha o výsledcích vědy a výzkumu a přínosech pro praxi. Přejeme zkrátka jako vždy příjemné čtení. Za celý tým AF Power agency, a.s., Vám děkuji za přízeň a spolupráci v roce 2015. Přeji všem v roce 2016 hlavně hodně zdraví a taktéž to, ať se Vám a Vašim rodinám vyhýbají nepříjemnosti. Prostě ať nejste v nesprávný čas na nesprávném místě…
Zdroj: All for POWER | 21.11.2015 | Rubrika: Editorial | Strana: 1 | Autor: Stanislav Cieslar | Téma: JE Dukovany