ČEZ šetří vodou, „vypije“ jí o polovinu méně než v roce 2001
Spotřeba pitné vody v jaderných a klasických elektrárnách ČEZ, a. s., od roku 2001 vytrvale klesá. V jaderných elektrárnách se snížila o 64 %, v klasických zdrojích o 38 %. Celkově tak elektrárny ČEZ spotřebují téměř o polovinu pitné vody méně ve srovnání s dobou před 13 lety. Vyplývá to z výstupů hospodaření s vodami v ČEZ, a. s.
Celkem 570,5 tisíc m3 pitné vody odebraly v roce 2013 výrobní provozy klasických elektráren společnosti ČEZ, a. s. Ve srovnání s více než 918 tisíci m3 v roce 2001 jde o 38% pokles. V jaderných provozech se od roku 2001 snížila spotřeba pitné vody dokonce o 64 % na 192,8 tisíc m3. Celkově je tak spotřeba pitné vody v klasických a jaderných elektrárnách ČEZ ve srovnání se stavem před dvanácti lety na zhruba poloviční úrovni.
Spotřeba povrchové (technologické) vody v klasických elektrárnách klesla ve stejném období z 99,4 milionu m3 na 79,6 milionu m3, úspora tak činí 19,7 procent. O dramatických 43 %, ze 390,1 tisíce m3 na 112,6 tisíc m3, klesla také spotřeba podzemní vody. Klasické elektrárny ČEZ vyprodukovaly v roce 2013 celkem 28 miliard kWh elektřiny a 263 milionů GJ tepla.
Odběr povrchové (technologické) vody v jaderných elektrárnách sice stoupl o 57 % na 85,2 milionů m3, stalo se tak ovšem za průběžného růstu produkce elektřiny a tepla v Dukovanech a Temelíně na více než dvojnásobky hodnot z roku 2001. Jaderné elektrárny loni vyrobily 30,7 miliard kWh elektřiny a 326 milionů GJ tepla.
„Voda je jednou z důležitých vstupních surovin pro výrobu, a proto optimalizaci její spotřeby věnujeme velkou pozornost. Vedle nesporného ekologického významu jde také o podstatný aspekt ekonomický,“ říká k vývoji Michaela Chaloupková, členka představenstva a ředitelka divize Správa ČEZ, a. s.
Průměrná spotřeba pitné, povrchové (technologické) vody a vody pro průtočné chlazení činila loni v klasických elektrárnách 15,543 m3/MWh. V případě produkce tepla se jednalo o 1,662 m3/GJ. Průtočné chlazení se kvůli povaze provozů a využívaných technologií provádí pouze v elektrárnách Hodonín, Mělník a v teplárně Dvůr Králové. Celkem zde bylo v roce 2013 využito 356 milionů m3 vody pro průtočné chlazení.
Průměrná spotřeba pitné a povrchové (technologické) vody v jaderných zdrojích byla loni na úrovni 2,773 m3/MWh. V případě produkce tepla se jednalo o 0,261 m3/GJ.
Světový den vody je v regionu Jaderné elektrárny Dukovany pořádán již tradičně. Místo konání konference bylo vybráno právě dle motta letošního ročníku SDV – voda a energie – v Hrotovicích, tedy v blízkosti jaderné elektrárny v Dukovanech, zdrojem energie pro ČR, a v blízkosti řeky Jihlavy, kde se pojmy dle motta potkávají a stávají realitou. Elektrárna by bez řeky Jihlavy nemohla existovat. Konference se koná pod záštitou sdružení RAPOS (Rada povodí Svratky).
V bloku odborných přednášek se představil generální ředitel Vodárenské akciové společnosti, a. s. Brno – Ing. Lubomír Gloc, zástupce státního podniku Povodí Moravy – generální ředitel RNDr. Jan Hodovský, zástupce společnosti Brněnské vodárny a kanalizace – generální ředitel Ing. Ladislav Haška. Za Skupinu ČEZ se konference zúčastní ředitel Jaderné elektrárny Dukovany pan Ing. Jaroslav Jakub, který společně s Ing. Martinem Uhlířem představil model monitoringu kvality a množství vody v řece Jihlavě. Model, který zajistila Skupina ČEZ, je unikátním a jedinečným v ČR a řeší možnosti regionu pro případné rozšíření EDU o další energetický blok.
Více informací k hospodaření s vodami v ČEZ, a. s., v roce 2013 a také informace k celkovému ekologickému aspektu aktivit Skupiny ČEZ najdete na
http://www.cez.cz/cs/odpovedna-firma/zivotni-prostredi.html
Společnost ČEZ je současně členem Tematické skupiny „Firmy a voda“ fungující na platformě Byznys pro společnost http://www.byznysprospolecnost.cz/
Zdroj: TZ ČEZ, a.s., JE Dukovany