Česko bude mít třetí elitní hasičský útvar, obsadí kasárna v Jihlavě
Pouze dva speciální záchranné útvary mají hasiči v České republice. Jeden sídlí v Hlučíně na severní Moravě, druhý ve Zbirohu nedaleko Plzně. Od příštího roku k nim přibude třetí. Sídlit bude v Jihlavě, v bývalém vojenském areálu na Brněnském kopci. Operovat začne už od počátku příštího roku. V areálu nebude chybět ani vybavení pro hromadnou dekontaminaci osob, která je potřeba například při jaderné události nebo havárii v chemickém průmyslu.
Vojenský objekt střežený služebními psy! Vstup zakázán! Značně zrezivělá cedule s tímto nápisem připomíná doby, kdy v kasárnách na Brněnském kopci v Jihlavě ještě sídlila armáda.
Byť areál několik let chátral, střežený je dál. Za své budoucí sídlo si jej totiž vybral Hasičský záchranný sbor České republiky. Od 1. ledna příštího roku má odtud operovat speciální záchranný útvar.
„Místo bylo vybráno strategicky z důvodu lepšího pokrytí republiky. Nachází se totiž u hlavní dopravní tepny - dálnice. Při výběru hrálo roli i statistické sledování událostí, u nichž je potřeba zasahovat a potřeba techniky,“ vysvětlil úvahy, které výběru Jihlavy předcházely, mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Ivo Adámek.
Podobné specializované sbory jsou v republice nyní pouze dva, v Hlučíně na severní Moravě a ve Zbirohu u Plzně. Do akce vyjíždějí při těch nejsložitějších situacích, kde si svým vybavením neporadí běžné krajské sbory hasičů. Těžká technika pomůže při sněhových kalamitách v kraji
V Jihlavě bude sloužit třiačtyřicet hasičů. „Do služebního poměru nastoupí už od 1. září. Je totiž potřeba, aby prošli všemi kurzy a byli od ledna schopní fungovat. Předpokládáme, že asi pětatřicet míst obsadí místní. I když přednostně oslovíme naše stávající příslušníky, zda chtějí přestoupit,“ přiblížil Adámek.
Elitní sbor bude mít k dispozici speciální techniku. U jihlavské jednotky budou například zemní stroje využívané při demolicích budov, čištění skládek a koryt řek po povodních, požárech a další.
„Umístí se sem i těžká vyprošťovací technika pro zásahy v nepřístupném terénu nebo manipulaci s těžkými břemeny. Na Vysočině bude určitě hojně využívaná z důvodu sněhových kalamit,“ podotkl mluvčí Adámek.
To potvrzuje i člen Bezpečnostní rady Kraje Vysočina Jan Slámečka. „Vzpomínám si, že když například zapadl kamion, čekali jsme na techniku z Hlučína. Takhle bude k dispozici velmi blízko. Umístění sboru v Jihlavě vítáme, má pro nás velký význam,“ těší Slámečku. Areál bude časem využívat také krajské ředitelství
V areálu nebude chybět ani vybavení pro hromadnou dekontaminaci osob, která je potřeba například při jaderné události nebo havárii v chemickém průmyslu.
„Temelín a Dukovany jsou z Jihlavy blíž než z Hlučína, takže se technika více přiblíží případným místům nasazení,“ dodal Adámek.
Jednotka ročně absolvuje přibližně kolem třiceti až padesáti výjezdů. „Silnice u základny tedy nebude nijak extrémně zatížená,“ dodal mluvčí.
Postupem času se do bývalých kasáren přestěhuje také administrativa vysočinských hasičů, kteří sídlí nad Kauflandem, a základna humanitární pomoci.
„Co se týče základny humanitární pomoci, budou zde víceméně sklady, kde se uschovají třeba přikrývky, lehátka, vany, sprchy, náhradní oblečení a podobně. Materiál je vyskladňován v případě velkých katastrof a mimořádných událostí, kdy je potřeba zajistit nouzové ubytování,“ nastínil Adámek.
„Věci, které tam budou, jsou pro Jihlavu a Vysočinu důležité. Jakákoliv taková organizace má pro město význam, protože ji zviditelní. A služby, které může poskytovat, budou blízko. Navíc je dobře, že se dosud nevyužitý prostor takto zhodnotí a bude to pomáhat lidem,“ vítá využití chátrajícího objektu primátor Jihlavy Rudolf Chloupek.
Zdroj: MF DNES, Zuzana Dudášová