České jaderné strojírenství by se mohlo podílet na vyřazování starých zahraničních jaderných elektráren
Demontáž jaderných bloků ve světě je miliardovou příležitostí pro české strojírenství. Jde o 120 odstavených reaktorů, z toho 89 v Evropě.
„Je to byznys příštích desetiletí, u kterého by naše firmy neměly chybět," uvedl prezident Národního strojírenského klastru Jan Světlík na konferenci Strojírenství 2016, která se konala 26. května v Ostravě a týkala se výhradně tohoto tématu.
Jen na německém účtu pro bezpečné odstavení a likvidaci jaderných elektráren (JE) je nyní zhruba 800 miliard korun, dalších asi 270 miliard jsou připraveny přispět německé veřejné finance. „Celkově se bavíme o obrovských číslech za práce od přípravy a projekce až po samotnou likvidaci stavebních objektů, strojů a zařízení, propojených technologií, za testy, kontrolu a recyklaci, a to včetně navazujících služeb po dobu 20 až 30 let," míní Aleš John, někdejší ředitel Jaderné elektrárny Dukovany a ÚJV Řež. Podle manažera Národního strojírenského klastru Ladislava Mravce jde výlučně o zahraniční bloky, tuzemských jaderných elektráren se likvidace zdaleka ještě netýká. Ve světě je nyní v provozu 444 jaderných reaktorů, většina ve stáří kolem 30 let. Řízená likvidace tedy není dalekou budoucností, ale realitou. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Eduarda Muřického je proto česká diplomacie a ministerstvo průmyslu připraveno lobbovat za český podíl na likvidaci jaderných elektráren. Likvidace atomových bloků je na pořadu dne v Německu, na Slovensku, ve Španělsku, v Litvě, Bulharsku, ve Velké Británii a dalších zemích. „Je to šance, jak udržet české jaderné strojírenství při životě i bez dostavby jaderné elektrárny Temelín," zdůraznil A. John.
Odstavení jednoho bloku představuje asi 150 tisíc tun materiálu, z toho zhruba jedno procento je radioaktivní. Likvidace jednoho bloku stojí zhruba 20 miliard korun a trvá přibližně 20 a více let. Podle současných zkušeností se při likvidaci tendrují dílčí zakázky. Příležitost tedy mají prakticky všechny tuzemské firmy z oboru energetiky, strojírenství, likvidace odpadů a navazujících segmentů. Jak uvedli někteří přednášející, jednoduché to však nebude, protože i v této oblasti existuje velká konkurence a ochrana trhu. Stačit by nemusely ani kompetence, které české firmy získávají v rámci například odstavování jaderných bloků na Slovensku v Bohunicích, protože v západní Evropě se odstavují jaderné elektrárny jiného typu, než s jakými mají zkušenosti české firmy. Šance se otevírají českým firmám, které mají zkušenosti s nakládáním s radioaktivním materiálem.
Zdroj: All for POWER | 7.6.2016 | Rubrika: Jaderné elektrárny | Strana: 64 | Autor: (red) | Téma: JE Dukovany