Ve čtvrtek 16. května se do Veverské Bítýšky sjely členky sdružení WIN Czech. Čekal je zajímavý celodenní program.
Ve čtvrtek 16. května se do Veverské Bítýšky sjely členky sdružení WIN Czech. Čekal je zajímavý celodenní program.
Člen představenstva a ředitel jaderné divize ČEZ, a.s., Bohdan Zronek se stal předsedou Světové jaderné asociace (WNA). Český jaderný průmysl tak získává další významnou pozici na mezinárodní scéně.
V těchto dnech vychází a obyvatelé obcí v blízkém okolí JE Dukovany ve svých poštovních schránkách najdou letošní první, jarní číslo Zpravodaje JE Dukovany.
Jeho elektronická verze (ve formě pdf souboru) je dostupná i zájemcům a čtenářům mimo region elektrárny, a to na webové stránce https://www.aktivnizona.cz/cs/zpravodaj
10,5 % činí růst spotřeby elektřiny na jednoho obyvatele ČR za posledních 20 let
Zatímco v roce 2000 dosáhla česká spotřeba elektřiny na hlavu (tzv. per capita) 5,7 MWh, za rok 2020 už to bylo 6,3 MWh. Vyšší čísla než ČR vykázaly podle dat International Energy Agency počtem obyvatel srovnatelné země jako třeba Rakousko (8 MWh), Belgie (7,4 MWh), Švýcarsko (7,2 MWh) nebo Nizozemsko (6,6 MWh). Spotřeba elektřiny roste prakticky v celé Evropě, v posledních dvou dekádách zaznamenalo růst 72,5 % zemí starého kontinentu.
V pondělí 21. března se na Střední průmyslové škole v Třebíči uskutečnila valná hromada Energetického Třebíčska za účasti předsedy Senátu Miloše Vystrčila, náměstka ministra průmyslu Tomáše Ehlera, generálního ředitele EDU II Petra Závodského, ředitele Jaderné elektrárny Dukovany Romana Havlína, ředitele SÚRAO Jana Prachaře a dalších významných hostů. Stalo se tak několik dnů po vyhlášení tendru na výstavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech.
Vyšlo další číslo elektronického Zpravodaje @INFO JE Dukovany - 02/2022.
Rozhovor s předsedkyní SÚJB Danou Drábovou nad aktuální situací na Ukrajině pro irozhlas.cz
Rozestavěné bezemisní jaderné zdroje mají plánovaný výkon přes 63 GW. V Evropě se staví např. ve Francii, Velké Británii nebo na Slovensku. Dalších téměř sto jaderných bloků je ve fázi plánů, více než třetina z toho připadá na Evropu. Jádro společně s obnovitelnými zdroji řadí mezi významné prostředky pro boj s klimatickými změnami například Evropská komise nebo Mezinárodní energetická agentura. Česká republika počítá s výstavbou nových bloků v Dukovanech i Temelíně.
Stejné množství energie pokryje současnou 12,5letou spotřebu České republiky, 85milionovému Německu by vystačilo na 1,5 roku. Bezemisní výroba v jaderných elektrárnách, se kterými Evropská komise počítá při plnění klimatických cílů EU, nepřispívá k produkci skleníkových plynů, a nemá tak vliv na globální změny klimatu. Výstavba nových bloků v Dukovanech i Temelíně je dlouhodobě součástí energetické koncepce českého státu.
Pomoc při dopravních nehodách, požárech, záchraně lidských životů nebo poskytování technické pomoci, to byly nejčastější zásahy podnikových hasičů Jaderné elektrárny Dukovany v okolí elektrárny v uplynulém roce. Jejich počet poprvé překročil hodnotu padesát. Jednotka se vedle zásahů v elektrárně specializuje na vyprošťování osob při dopravních nehodách, záchranu osob ve výškách i hloubkách, na likvidaci chemických látek nebo poskytování první zdravotnické pomoci. Díky poloze elektrárny byli v loňském roce hasiči z Dukovan vysláni k 51 zásahům na území kraje Jihomoravského i Kraje Vysočina.