V Jaderné elektrárně Dukovany dnes v noci energetici ukončili odstávku 3. výrobního bloku, kterou provádí pravidelně pro výměnu části paliva za čerstvé.
V Jaderné elektrárně Dukovany dnes v noci energetici ukončili odstávku 3. výrobního bloku, kterou provádí pravidelně pro výměnu části paliva za čerstvé.
Elektrárna Dukovany II, ze Skupiny ČEZ, rozeslala v pondělí 21. června dopis a zahájila tak bezpečnostní posouzení tři potencionálních uchazečů o stavbu nového jaderného bloku.
Elektrárna Dukovany II, dceřiná firma společnosti ČEZ, dnes požádala o vydání územního rozhodnutí pro Nový jaderný zdroj v lokalitě Dukovany. Začíná tak další z důležitých etap v rámci přípravy stavby, zároveň ale jde o správní řízení, které nemá přímou souvislost s výběrem dodavatele. Příprava podkladů a dokumentace trvala přes dva roky a zapojilo se do ní přibližně sedm desítek odborníků.
Společnost Elektrárna Dukovany II, a. s., ze Skupiny ČEZ dnes získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů. Klíčové materiály jsou veřejně dostupné.
Přestože největším a nejviditelnějším tématem loňského roku byla epidemie covid-19, v oblasti české jaderné energetiky se udála spousta zajímavých věcí. Po několika letech došlo k významnému posunu velkých projektů výstavby nových jaderných bloků a hlubinného úložiště, Temelín i Dukovany zvládly náročné období na jedničku a čeští odborníci potvrdili, že jaderný výzkum se značkou CZ je na světové úrovni.
Přesně před 35 lety, 21. února 1986 energetici Jaderné elektrárny Dukovany poprvé dosáhli 100% výkonu na druhém výrobním bloku. Stalo se tak necelých 11 měsíců po dosažení plného výkonu na prvním bloku. Turbosoustrojí druhé výrobní jednotky, která od energetiků dostala jména Zdena a Irena, od té doby vyrobila 115 miliónů megawatthodin bezemisní elektrické energie. Celkem elektrárna od svého spuštění dodala do sítě 464 milionů megawatthodin elektrické energie, která by stačila na více než sedm let spotřeby celé České republiky a také díky ní nemuselo být do ovzduší vypuštěno 376 milionů tun oxidu uhličitého.
21. prosince (ČTK) - Hlubinné úložiště jaderného odpadu má v Česku vzniknout v jedné ze čtyř následujících lokalit - Janoch u Temelína, Horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku, či Březový potok na Klatovsku. Rozhodla o tom dnes vláda, informovalo v tiskové zprávě ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Ve zmíněných lokalitách se podle něj uskuteční výzkumné a průzkumné práce kvůli výběru finální a záložní lokality, které by měly být potvrzeny do roku 2030. Starostové z lokalit Horka, Hrádek a Březový potok ČTK řekli, že budou proti stavbě bojovat dál.
I přes řadu ochranných opatření a omezení Dukovany a Temelín těsně překonaly výrobu z roku 2019 i metu 30 miliard kilowatthodin dodané elektřiny. Potvrdily tak pozici klíčových bezemisních zdrojů České republiky. Stejně chtějí pokračovat i letos.