Zprávy z jaderné energetiky k 6.11.2020
Jednou větou:
V Dukovanech bloky 1,3, 4 na nominálním výkonu, blok č. 2 v odstávce pro výměnu paliva. V Temelíně oba bloky v provozu.
Z domova: Přesně 35 let zásobují Dukovany české spotřebitele bezemisní elektřinou vyrobenou z jádra. Seminář OBK při JE Dukovany. Vladimír Hlavinka generálním ředitelem TEDOMu.
Ze zahraničí: Bělorusko připojilo svůj první jaderný blok k síti. JE Leningrad II-2 schválen pro pilotní provoz.
Provoz EDU
1. blok –100%
2. blok – Režim 6, 42. den odstávky pro výměnu paliva, revize a investiční akce.
3. blok –100%
4. blok -100 %
Provoz v souladu s LaP (Limity a Podmínky pro bezpečný provoz).
Výroba letos 12 456 GWh
Provoz ETE
ETE 1 1087 MWe, výroba letos 6 230 GWh.
ETE 2 1102 MWe, výroba letos 6 571 GWh
provoz v souladu s LAP
Z domova
Přesně 35 let zásobují Dukovany české spotřebitele bezemisní elektřinou vyrobenou z jádra
Trvalý provoz prvního bloku Jaderné elektrárny Dukovany, který významně posílil stabilitu energetické soustavy a soběstačnost České republiky na další desítky let, začal přesně před 35 lety 3. listopadu 1985. V průběhu následujících dvou let zde energetici zprovoznili další tři výrobní bloky.
Od té doby dukovanská elektrárna vyrobila přes 460 milionů megawatthodin elektrické energie, která by stačila na téměř 8 let celkové spotřeby celé České republiky. Díky ní také nemuselo být spáleno 460 milionů tun uhlí a do ovzduší vypuštěno stejné množství oxidu uhličitého. Pokračovat by měla nejméně dalších 25 let.
Historie tehdy největší elektrárny u nás a současně první jaderné elektrárny na českém území se začala psát již před 50 lety. Její výstavba začala na pomezí jižní Moravy a Vysočiny už v roce 1978. Postupně zde vyrostly čtyři výrobní bloky, osm chladicích věží a desítky dalších budov. Standardní trvalý provoz Jaderné elektrárny Dukovany začal 3. listopadu 1985 po úspěšném ukončení půlročního zkušebního provozu prvního výrobního bloku. Během uplynulých 35 let prošla celá elektrárna řadou modernizačních etap. Už na první pohled je vidět, že v elektrárně od dokončení posledního bloku vyrostly některé nové budovy a objekty, a při pohledu z blízka jde o téměř novou elektrárnu.
Do zvyšování bezpečnosti, spolehlivosti a modernizace Dukovan investoval ČEZ od začátku provozu desítky miliard korun. „ Stále hledáme možnosti zlepšování i nová technická řešení. Podmínky pro provoz i jaderná legislativa se navíc neustále vyvíjí a my reagujeme tak, abychom splňovali současné i budoucí požadavky,“ vysvětluje Bohdan Zronek, člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika. Původně instalovaný výkon 1760 MW energetici díky využití projektových rezerv a modernizaci zařízení zvýšili na současných 2040 MW. Ročně tak elektrárna vyrobí přes 14 000 000 MWh elektrické energie a dlouhodobě pokrývá přes 20 % spotřeby České republiky.
Na bezpečnost jejího provozu dohlíží řada domácích i mezinárodních úřadů a institucí. Od roku 1999 je Jaderná elektrárna Dukovany nepřetržitě držitelem ocenění Bezpečný podnik. „ Jako společnost provozující jaderná zařízení vnímáme problematiku bezpečnosti vždy jako jednu z hlavních priorit. Funkčnost systému řízení bezpečnosti práce pravidelně ověřujeme a kontrolujeme správnost nastavení kritérií, které chceme v oblasti bezpečnosti dosahovat,“ říká ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.
Výrazný posun zaznamenala od zahájení provozu ve srovnání s dnešním způsobem také oblast informovanosti a spolupráce s regionem. Dříve utajovaný a střežený objekt dnes denně informuje o dění v elektrárně a jejím provozu. Od roku 1994 je zde pro laickou i odbornou veřejnosti otevřeno informační centrum, které navštívilo již přes 735 tisíc domácích i zahraničních zájemců. Dnes je elektrárna také jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů regionu, který vytváří přes 3 tisíce přímých pracovních míst a sekundárně ovlivňuje vznik další až 30 tisíc pracovních pozic. V rámci letošního 35. výročí energetici, jako symbol dlouhodobé prospěšnosti ekologicky čistého provozu elektrárny, založili energetici v těsné blízkosti elektrárny největší jadernou vinici.
Vláda a společnost ČEZ se v letošním roce také dohodly na vybudování nového jaderného zdroje hned vedle stávající elektrárny. Loni v srpnu vydalo ministerstvo životního prostředí souhlasné stanovisko EIA k záměru výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech. Tendr na dodavatele by měl ČEZ zahájit na konci roku a o dva roky později by měl být znám zhotovitel nového bloku, který nahradí stávající bloky po jejich odstavení.
Seminář OBK při JE Dukovany
Ve čtvrtek 5.11. 2020 se uskutečnil tradiční seminář Občanské bezpečnostní komise. Seminář byl jako vždy určen zastupitelům, členům obecních samospráv, místním průmyslníkům a zájemcům o jadernou energetiku. Každoročně tento seminář slouží k informování účastníků o dění na lokalitě Jaderné elektrárny Dukovany. S ohledem na epidemiologickou situaci nemohl být letošní seminář realizován prezenční formou, ale byl proveden tzv. „online“. Více v samostatném článku věnované semináři, včetně fotografií a také prezentací k jednotlivým tématům.
A závěrem moje osobní poznámka. Realizace „on line“ sice poskytne účastníkům potřebné informace, nicméně prezenční provedení semináře, kdy si lidé mohou mezi sebou o přestávkách popovídat a vypít kafe, to nenahradí. Je to jako s tím Trabantem: doveze, ale nepotěší. Takže příští rok raději opět prezenční seminář.
Vladimír Hlavinka generálním ředitelem TEDOMu
EURO, 02.11.2020 : Do funkce generálního ředitele společnosti Tedom, skupiny vyrábějící plynové kogenerační jednotky a provozující tepelně energetické zdroje s ročním obratem téměř čtyři miliardy korun, nastupuje Vladimír Hlavinka (54). Zkušený manažer v oboru energetiky za svou kariéru řídil transformace a rozvíjel energetický byznys v tuzemských i zahraničních společnostech. Začínal v Jaderné elektrárně Dukovany, řídil Jadernou elektrárnu Temelín, působil také v představenstvu ČEZ nebo PSG International a z pozice výkonného ředitele řídil nizozemský Uranium One Holding nebo švýcarský U1 Trading. Od roku 2018 zasedá v představenstvu firmy Orgez, jejímž je majoritním vlastníkem. Hlavinka vystudoval strojní inženýrství na VUT Brno a práva na Masarykově univerzitě. Ve funkci nahradí současného CEO a zakladatele společnosti Josefa Jelečka, který její vedení opouští po 30 letech.
Oprava
V posledním CNN jsem zveřejnil zprávu o stěhování kanceláře Rosatomu do Prahy. Tato zpráva je nepravdivá a zmateční. Vše zůstává tak jako dosud. Všem se omlouvám, že jsem je svedl na scestí.
Ze zahraničí
Bělorusko připojilo svůj první jaderný blok k síti.
3. listopadu 2020, WNN: První blok první jaderné elektrárny postavené v Bělorusku byl připojen k síti a dodává elektřinu, oznámil Rosatom. Jde o projekt VVER-1200, který je první postavený mimo Rusko. Projekt VVER 1200 je pilotní projekt exportního portfolia Rosatomu, které zahrnuje zatím 36 jednotek ve 12 státech.
První blok JE Ostrovec, který se nachází v regionu Grodno, dodal 3. 11. ve 12.03 místního času svou první elektřinu do běloruské sítě. Druhý blok by měl následovat příští rok.
Generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačev řekl: "Zahájení provozu běloruské jaderné elektrárny je milníkem jak pro Bělorusko, tak pro Rosatom. S první kWh elektřiny dodávané do sítě se Bělorusko stalo plnohodnotným členem klubu pro jadernou energii a připojilo se k více než 30 zemí provozujících flotilu více než 440 reaktorů. Z pohledu Rosatomu jde o první úspěšný projekt VVER-1200 mimo Rusko. “
V současné době jsou v provozu tři bloky VVER-1200: dva na JE Novovoronež a jeden na Leningradské JE. Čtvrtý - blok 2 Leningrad II - byl k síti připojen poprvé 22. října.
Andrey Petrov, generální ředitel Rosenergoatom, dceřiné společnosti Rosatomu, uvedl, že projekt AES-2006, na jehož základě se staví běloruská JE, je „jedním z nejslibnějších a nejžádanějších na mezinárodním jaderném trhu“. Bangladéš, Čína, Finsko, Maďarsko a Turecko patří mezi další zákazníky reaktorů VVER-1200.
První palivová kazeta s čerstvým jaderným palivem byla zavezena do aktivní zóny reaktoru prvního bloku JE Ostrovec 7. srpna. Dne 11. října, ve fázi fyzického spuštění, byl reaktor uveden na minimální regulovanou úroveň výkonu (méně než 1% jmenovité kapacity). O dvanáct dní později obdržely Státní podnik Běloruská JE a JSC ASE EC povolení od Ministerstva pro mimořádné situace Běloruské republiky k provádění prací ve fázi spouštění elektrárny. Ta zajišťuje postupné zvyšování výkonu reaktoru od 1% do 50% jmenovité kapacity a připojení bloku do jednotného energetického systému Běloruska. Následuje provádění dynamických zkoušek na úrovni výkonu reaktoru 50%. Tato fáze je naplánována na začátek prosince, poté bude zahájen zkušební provoz na plném výkonu.
Kontrakt na výstavbu byl podepsán mezi Rosatomem a Běloruskem v roce 2011.
JE Leningrad II-2 schválen pro pilotní provoz
6. listopadu 2020, WNA: Ruský regulační úřad Rostekhnadzor dnes vydal povolení k zahájení pilotního provozu na druhém bloku jaderné elektrárny Leningrad II v západním Rusku. Pilotní provoz je konečnou a nejdelší kontrolou energetické jednotky před uvedením do provozu a bude trvat přibližně čtyři měsíce, uvedla ruská státní jaderná společnost Rosatom. Během této doby se výkon reaktoru postupně zvýší na 100% a podstoupí přibližně 200 testů systému.