Zprávy z jaderné energetiky k 30.10.2020
Jednou větou:
V Dukovanech bloky 1,3, 4 na nominálním výkonu, blok č. 2 v odstávce pro výměnu paliva, V Temelíně oba bloky v provozu.
Z domova: Doc. Ing. František Hezoučký, Ph.D. – vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy prvního stupně.
Ze zahraničí: Společnost SGE zahajuje jednání o projektu SMR s polským regulátorem. Bulharsko a USA souhlasí s jadernou spoluprací. Francie a Rumunsko plánují společné práce na projektu Cerna voda. Leningrad II-2 zahajuje zkušební provoz připojený k síti. Polsko bude usilovat o schválení státní podpory EU na jaderný projekt. USNC-Tech vyvíjí pohonný systém pro hluboký vesmír.
Provoz EDU
1. blok –100%
2. blok – Režim 6, ukončena výměna paliva, 36 den odstávky pro výměnu paliva, revize a investiční akce.
3. blok –100%
4. blok -100 %,
Provoz v souladu s LaP (Limity a Podmínky pro bezpečný provoz).
Výroba letos 12 200 GWh
On line pohled na EDU a ETE: http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/prohlizec.html?cam=dukovany
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/prohlizec.html?cam=temelin
Provoz ETE
ETE 1 1084 MWe, výroba letos 6 022 GWh.
ETE 2 1097 MWe, výroba letos 6 361 GWh
provoz v souladu s LAP
Z domova
Doc. Ing. František Hezoučký, Ph.D. – vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy prvního stupně
František Hezoučký, vědecko-výzkumný pracovník Katedry energetických strojů a zařízení FS ZČU v Plzni JE Temelín Je absolventem Katedry tepelně energetických zařízení FSI ČVUT a oboru Jaderná technika při SVŠT a ČVUT.
Po studiu pracoval v mnoha technických funkcích na jaderných elektrárnách A1 a V1 v Jaslovských Bohunicích.
Byl hlavním inženýrem spouštění všech čtyř bloků jaderné elektrárny v Dukovanech. V letech 1993–1999 působil ve společnostech Westinghouse a Colenco.
Posléze jako ředitel divize výstavby jaderné elektrárny v Temelíně spustil oba nové bloky této elektrárny. Oceněn je za zásluhy o stát v oblasti hospodářské.
Srdečně gratuluji.
Ze zahraničí
Společnost SGE zahajuje jednání o projektu SMR s polským regulátorem
29. října 2020, WNN: Společnost Synthos Green Energy (SGE) zahájila jednání s polským jaderným regulačním úřadem o možném projektu malého modulárního reaktoru (SMR) společnosti GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) BWRX-300. SGE požaduje obecné stanovisko regulačního orgánu Państwowa Agencja Atomistyki (PAA), které označila za první krok postupu před regulačním procesem plánované výstavby jaderné elektrárny v Polsku. Podle polského jaderného zákona ze dne 29. listopadu 2000 může SGE požádat PAA o vydání obecného stanoviska k organizačně-technickým řešením, která mají být použita při výstavbě a provozu potenciálního jaderného zařízení v Polsku před podáním žádosti o stavební povolení. SGE, která je součástí skupiny Synthos Group SA, uvedla, že její návrh byl připraven ve spolupráci se strategickými partnery Fortum Power a Heat Oy, Exelon Generation a GEH.
Bulharsko a USA souhlasí s jadernou spoluprací
29. října 2020, WNN: USA a Bulharsko nedávno podepsaly memorandum o porozumění o civilní jaderné spolupráci. Bulharský premiér Bojko Borissov poznamenal, že jaderná energie je jednou z „nejzelenějších a nejčistších“ energií, a proto chce země využívat „bezpečnější technologii nejnovější generace“ a dosáhnout diverzifikace jaderného paliva.
Francie a Rumunsko plánují společné práce na projektu Cerna voda
27. října 2020, WNN: Francie a Rumunsko podepsaly prohlášení o záměru spolupráce v civilní jaderné oblasti, jehož cílem je mimo jiné pracovat „se strategickými partnery“ na výstavbě bloků 3 a 4 jaderné elektrárny Cernavoda a na modernizaci bloku 1. dokument včera podepsal francouzský premiér Jean Castex a jeho rumunský protějšek Ludovic Orban, kteří vedli delegaci svých ministrů do Paříže.
Leningrad II-2 zahajuje zkušební provoz připojený k síti
23. října 2020, WNN: Druhý blok jaderné elektrárny Leningrad II v západním Rusku v Sosnovém Boru byl dnes poprvé připojen k národní síti. Po tomto zkušebním provozu bude blok odstaven kvůli další kontrole zařízení státní komisí, uvedl Rosatom, než bude uveden do komerčního provozu, který je naplánován na rok 2021. Nový blok nahradí blok 2 Leningrad, který je RBMK -1000 reaktor. Před připojením k síti prošel reaktor VVER-1200 - známý také jako blok JE Leningrad 6 - zkouškami vzestupu výkonu určenými k posouzení připravenosti jeho hlavních zařízení a systémů na výrobu jak tepelné, tak elektrické energie, stejně jako krok -krokový nárůst tepelné kapacity z 1% na 35%. Dosažení tepelné kapacity 35%, turbínový generátor byl připojen k síti a začal vyrábět a přenášet elektřinu do jednotného energetického systému země.
"V procesu spouštění energetické jednotky jsou dva důležité milníky. Jedním z nich je uvedení reaktoru do kritického stavu na minimální kontrolované úrovni výkonu, uvedl první náměstek generálního ředitele pro řízení provozu společnosti Rosatom Alexander Lokshin. „Druhým, což je ještě důležitější, je jeho první připojení k síti, když energetická jednotka začne plnit svoji funkci a vyrábět elektřinu. Země dnes získala další 1 200 megawattovou jednotku a posílila svou důvěryhodnost jako vedoucí mocnost v oblast jaderné energie, “dodal.
Nová jednotka byla připojena k jednotné energetické soustavě a testována na výkonu 240 MWe, uvedl generální ředitel Rosenergoatom Andrey Petrov a dodal, že dalším krokem je zkušební provoz, kdy je reaktor testován s výkonem až 100%.
„Každá fáze je doprovázena četnými kontrolami zařízení a dynamickými provozními testy zaměřenými na stimulaci vypnutí při různých úrovních výkonu,“ uvedl.
Stávající závod v Leningradu má čtyři jednotky RBMK-1000, zatímco Leningrad II bude mít čtyři jednotky VVER-1200. Leningradský blok 1 byl odstaven z důvodu vyřazení z provozu 21. prosince loňského roku. První blok Leningrad II byl připojen k síti dne 9. března 2018.
Polsko bude usilovat o schválení státní podpory EU na jaderný projekt
23. října 2020, WNN: Polsko požádá Evropskou komisi o schválení státní podpory na výstavbu prvních jaderných elektráren v zemi, uvedl včera novinářům ve Varšavě státní tajemník pro strategickou energetickou infrastrukturu Piotr Naimski. „V dnešní době je nemožné postavit jadernou elektrárnu bez státní podpory,“ řekl Naimski.
Začátkem tohoto týdne oznámily Polsko a USA třicetiletou mezivládní dohodu o spolupráci na rozvoji polského programu civilní jaderné energie. Americký ministr pro energetiku Dan Brouillette podepsal dohodu 19. října a Naimski uvedl, že ji podepsal včera. Po přechodu na čistou energetickou ekonomiku si Polsko klade za cíl vybudovat do roku 2040 šest nových jaderných bloků.
Ve svém včerejším prohlášení Naimski uvedl, že do 18 měsíců provedou přední americké společnosti v sektoru civilní jaderné energie přípravné a projekční práce na výstavbě jaderných elektráren v Polsku, což je „jedno z hlavních ustanovení polsko- americké dohody“. Westinghouse, Bechtel a Southern Company se budou podílet na první fázi přípravy zprávy o návrhu. Souběžně s touto přípravnou prací a vedle ní připraví zástupci obou vlád společně s finančními institucemi v USA návrhy finanční struktury polského programu pro jadernou energii.
USNC-Tech vyvíjí pohonný systém pro hluboký vesmír
23. října 2020,WNN: Společnost Ultra Safe Nuclear Technologies (USNC-Tech) - dceřiná společnost společnosti Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) - vyvinula koncepční návrh jako součást výzkumu systémů jaderného tepelného pohonu (NTP) financovaného NASA pro potenciální použití v hlubokém vesmíru. Koncept využívá specializovanou variantu patentovaného plně keramického mikroenkapsulovaného tristrukturního izotropního paliva USNC vyvinutého pro použití v energetických reaktorech.
Jaderná tepelná energie pro kosmické lety má oproti chemickým konstrukcím řadu výhod, především poskytuje vyšší účinnost a vyšší hustotu energie, což má za následek nižší hmotnost pohonného systému a zvýšení rychlosti sondy.