Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 25. 9.2020

Zprávy z jaderné energetiky k 25. 9.2020

25.9.2020

Jednou větou:

V Dukovanech jsou všechny bloky 1,3, 4 na nominálním výkonu, blok č. 2 je odstavován  do odstávky pro výměnu paliva. V Temelíně  oba bloky v provozu.

Z domova:Začíná boj o 160 miliard. První vyrazili Korejci. ČEZ získal povolení k dalšímu provozu Temelína. Valná hromada WIN ČR zvolila předsedkyní Larisu Dubskou.  NUCLEARENCOUNTER2020 bude on line.

Zahraničí: Základové desky pro JE Akuya II jsou položeny.  Inovace jsou klíčem k budoucnosti jaderné energetiky, říká A. Rising.

Provoz EDU

1. blok – 100%

2. blok – odstavuje se 25.9. do odstávky pro výměnu paliva

3. blok – 100%

4. blok - 100 %,

Provoz v souladu s LaP (Limity a Podmínky pro bezpečný provoz).

Výroba letos   10 580 GWh

 

On line pohled na EDU a ETE: http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/prohlizec.html?cam=dukovany

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/prohlizec.html?cam=temelin

 

Provoz  ETE

ETE 1  1075 MWe 5 117 GWh.

ETE 2  1090  MWe, výroba  letos 5 440 GWh

provoz v souladu s LAP

 

Z domova

Začíná boj o 160 miliard. První vyrazili Korejci

Hospodářské noviny,  25.9.2020: O DOSTAVBU DUKOVAN MÁ ZÁJEM PĚT FIREM
Hned po prodlouženém víkendu startuje souboj o největší zakázku v české historii. Energetická skupina ČEZ rozjede sérii jednání s pěti uchazeči o výstavbu nového jaderného reaktoru v Dukovanech. V tendru, který má začít do konce letošního roku, se bude hrát minimálně o 160 miliard korun.
Zájemce z pěti zemí zatím čeká jen zahřívací kolo, které kvůli šířící se nákaze koronaviru proběhne navíc pouze on-line. „Tématem nyní bude především organizace výběrového řízení, zodpovědět otázky ke zvolenému dodavatelskému modelu, aby se mohli již co nejdříve začít připravovat na samotný tendr,“ říká mluvčí státem ovládaného ČEZ Ladislav Kříž.
Pokud vše půjde podle plánu, měl by tendr na výběr dodavatele začít ještě letos a jasno by mělo být zhruba za dva roky. Samotná výstavba by pak mohla začít v roce 2029 a uvedení do ostrého provozu je plánované na rok 2038.
O zakázku se bude bojovat na několika frontách. Vedle nabízené ceny a dodávané technologie reaktoru se rozjede i lobbing nejvyšších představitelů států a obří marketingová kampaň. Podobně jako při soutěži o výstavbu dvou bloků v Temelíně před deseti lety – tu ale ČEZ kvůli finančním rizikům nakonec zrušil.
Nejaktivnější je zatím korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). Její reklamní klipy a bannery na uživatele internetu vyskakují už od srpna minulého roku, druhou vlnu kampaně firma odstartovala letos v létě.
Pro KHNP by úspěch v tendru znamenal první průnik do Evropy, který je životně důležitý – na domácí půdě Korea výstavbu jaderných elektráren zastavila. I proto KHNP začala dříve než ostatní. Už v roce 2017 uspořádala na Třebíčsku dobrovolnický program se studenty korejských univerzit. Pomáhali například s udržováním parků, budováním stanice pro ztracené psy nebo pořádali korejské kulturní programy.
Další fází je podpora sportu – podobně jako to dělali uchazeči o dostavbu bloků v Temelíně. Korejci už dva roky sponzorují hokejový klub SK Horácká Slavia Třebíč a po firmě se jmenuje i tamní KHNP Arena. A to není vše. Když tu byl počátkem září šéf firmy Jae Hoon Chung, začal s českými firmami podepisovat dohody o spolupráci na výstavbě. V první vlně to jsou firmy I&C Energo, Nuvia, MICo a TES.
Další čtyři uchazeči – tedy ruský Rosatom, americký Westinghouse, francouzská EdF a čínská CGNP – jsou zatím marketingově aktivní mnohem méně. To se ale postupem času změní.
Rosatom o sobě dal vědět koncem srpna – před českými novináři se pochlubil postupem při výstavbě jaderné elektrárny v Bělorusku. „Ve výstavbě reaktorů jsme světová jednička. Máme 36 bloků v různé fázi rozpracování a z toho se 25 bloků staví,“ řekl tehdy jednatel Rosatom Central Europe Zdeněk Šíma.
Zatím prý ale žádnou masivní kampaň neplánuje. A to ani ve sportu. „Rosatom podporoval tenis v době, kdy se v Praze hrálo finále Fed Cupu s Ruskem a před ním proběhla exhibice za účasti Marie Šarapovové,“ říká s tím, že nyní se podobné příležitosti nerýsují.
Další tři uchazeči se zatím drží mimo hledáček médií. Boj se vede na diplomatické úrovni. Před pár týdny například americký ministr zahraničí Mike Pompeo při návštěvě Prahy varoval před zadáním tendru čínskému nebo ruskému uchazeči.
Dá se předpokládat, že v příštích dvou letech se do podpory svých firem zapojí i další hlavy států. V soutěži o výstavbu bloků pro Temelín za „své“ firmy lobbovali francouzský prezident Francois Hollande i ruský Vladimir Putin. Americký prezident Barack Obama kvůli tomu dokonce přiletěl na návštěvu Prahy.
To, že se Pompeo vymezil právě proti Rosatomu a CGNP, není nic nového. Jsou to přitom jediné firmy, které nyní reaktory ve větším staví. Korejci jsou v Evropě poprvé a v posledních letech dokončili jen elektrárnu Baráka ve Spojených arabských emirátech.
Ale aspoň ji dokončili. To francouzská Areva kvůli nepovedeným projektům ve Francii a Finsku, které mají mnohaletá zpoždění a stojí násobně víc, málem zkrachovala. Musela ji zachránit právě EdF. Americký Westinghouse dokonce kvůli problémům s projekty bankrotem v roce 2017 prošel. V roce 2038 Výstavba nového reaktoru v Dukovanech by mohla začít v roce 2029, uvedení do ostrého provozu je plánované na rok 2038.

 

ČEZ získal povolení k dalšímu provozu Temelína

Společnost ČEZ dostala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k dalšímu provozu prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín. Povolení je vázáno na pravidelné desetileté cykly, při kterých české jaderné elektrárny musí prokázat, že plní všechny podmínky související s jejich bezpečným provozem. Jen předávaná dokumentace přitom obsáhla 162 tisíc stran odborných dokumentů.

Přestože Temelín stále patří mezi nejnovější jaderné elektrárny v Evropě a teprve na konci roku oslaví dvacet let od prvního připojení k přenosové síti, nebylo periodické hodnocení formalitou. Na obnově povolení k provozu prvního bloku pracoval už od konce roku 2018 tým expertů. Státnímu úřadu museli dodat mimo jiné dvacet takzvaných průkazů. V praxi šlo vždy o rozsáhlý balík dokumentace, posudků, plánů a analýz. Odborníci je předávali především zabezpečenou elektronickou formou, v opačném případě by tiskárnami prošlo přes 162 000 papírů o váze malého sportovního auta.

„Na dokumentaci i fyzických kontrolách pracovaly řádově desítky expertů ČEZ a výsledkem je velmi detailní přehled, který je důležitý pro jaderný dozor, ale i pro nás a naše plány,“ vysvětluje ředitel elektrárny Temelín Jan Kruml.

Vydání povolení spojil Státní úřad pro jadernou bezpečnost s řadou podmínek.  Obecně platí, že provoz je možný jen tehdy, kdy nejvyšší prioritou je vždy bezpečnost zařízení.

„Získání povolení neznamená, že máme hotovo a usneme na vavřínech. Čeká nás ještě temelínský druhý blok. Stále si musíme být jistí stavem technologie, se kterou pracujeme,“ říká ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek.

Zatímco v případě prvního temelínského bloku, který byl poprvé připojen k přenosové síti v 21. prosince 2000 už začínají platit nově vydané podmínky, ČEZ začal pracovat na stejném procesu pro druhou výrobní jednotku. Ta byla spuštěna o dva roky později.

 

Valná hromada WIN ČR zvolila předsedkyní Larisu Dubskou

Volební valná hromada jedné ze sekcí České nukleární společnosti WIN (Women in Nuclear) se konala 17. 9. 2020 v Brně.  Přes třicet členek WIN Czech se sjelo z celé republiky, aby zhodnotily dosavadní činnost sdružení a diskutovaly nad plánem aktivit na další rok. Do svého čela zvolily stávající předsedkyni Larisu Dubskou a schválily složení rady WIN ČR. Součástí programu byla návštěva školicího střediska ČEZ, kde pracovníci školiska seznámili přítomné s jeho posláním a nastínili přehled výukových programů pro zaměstnance českých jaderných elektráren. Také příští setkání "winek" na jaře 2021 bude tradičně obsahovat vzdělávací prvek. S velkou pravděpodobností  bude setkání  spojeno s tématem zpracování a ukládání radioaktivních odpadů. Průběžně budou členky sdružení i nadále naplňovat své poslání osvěty veřejnosti prostřednictvím vlastních informačních kanálů, jako jsou webové stránky www.winczech.cz nebo Facebook a osobním setkáváním.


NUCLEAR ENCOUNTER 2020 . Čtvrtý ročník této konference provozovatelů JE a jejich dodavatelů bude s ohledem na hygienicko epidemiologickou situaci realizován jako on line 8.10. 2020 https://www.nuclearencounter.cz/

 

Zahraničí

Základové desky pro JE Akuya II jsou položeny

Na stavbě budovy reaktoru a turbíny JE  Akkuyu 2 byly dokončeny základové desky

23. září 2020, WNN: Společnost JSC Akkuyu Nuklear oznámila dokončení betonáže základových desek budov reaktoru a turbíny ve druhém bloku budované jaderné elektrárny Akkuyu v provincii Mersin v jižním Turecku. Elektrárna o výkonu 4800 MWe bude mít  čtyři reaktory VVER1200 a očekává se, že pokryje přibližně 10% turecké potřeby elektřiny. První podnik Rosatomu v Turecku, který staví a provozuje vlastní  investici, je projekt v hodnotě 20 miliard USD založený na mezivládní dohodě podepsané mezi Ruskem a Tureckem v květnu 2010.

Do základů budovy reaktoru bylo nalito více než 17 000 m|3 kubických betonu. Plocha betonové desky je 6864 metrů čtverečních, její výška a hloubka je 2,6 -  8 metrů.

„Aby byla zajištěna maximální pevnost desky, základ obsahuje 2451 tun výztuží, což odpovídá třetině hmotnosti všech kovových konstrukcí Eiffelovy věže. Hmotnost plně funkční budovy reaktoru je přibližně 470 000 tun, což znamená, že základová deska spolehlivě unese hmotnost, která je dvakrát větší než největší výletní loď na světě. Základová deska budovy reaktoru je „vysoce odolná proti zemětřesení“.

Asi 3200 tun výztužných ocelových tyčí je zapuštěno do základu budovy turbíny, přičemž 363 nosných rámů zajišťuje další vyztužení desky.

Plocha betonové desky je 5814 metrů čtverečních a hloubka suterénu spadá do rozmezí -12,5 m do výšky -7,1 m. Výška základové desky se pohybuje v tomto rozmezí od 5,4 m do 2 m.

Budova turbíny obsahuje systémy a zařízení související s výrobou energie: turbínové zařízení, odplynovák (zařízení na čištění vody od stopových plynů), čerpadla napájecí vody a pomocná zařízení. Budova turbíny je součástí sekundárního okruhu, kde se tepelná parní energie přeměňuje na rotační energii a poté na elektrickou energii v generátoru. Bezpečnostní požadavky na stavbu turbín jsou stejně přísné jako v jakémkoli jiném zařízení JE, i když prostředí v sekundárním okruhu není radioaktivní.

 

Inovace jsou klíčem k budoucnosti jaderné energetiky, říká A. Rising

22. září 2020, WNN: Jaderná inovace je hnacím motorem zlepšení ve všech částech průmyslu, zvyšuje spolehlivost, účinnost, ekonomiku a flexibilitu, řekla generální ředitelka Světové jaderné asociace Agneta Risingová na vědeckém fóru Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) 2020 . Řekla, že inovace zrychlují vývoj a komercializaci malých modulárních reaktorů a otevírají další aplikace pro jadernou energii.

Rising uvedla, že je třeba rychle zvýšit spolehlivou nízkouhlíkovou jadernou výrobu, má-li svět splnit své cíle v oblasti změny klimatu a zároveň splnit ambice udržitelného rozvoje. Zároveň se očekává, že poroste poptávka po energii, přičemž na tom bude mít největší podíl spotřeba elektřiny, protože stále více elektrizujeme vytápění a dopravu

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany