Zprávy z jaderné energetiky k 16.10.2020
Jednou větou:
V Dukovanech bloky 1,3, 4 na nominálním výkonu, blok č. 2 v odstávce pro výměnu paliva. V Temelíně oba bloky v provozu.
Z domova: Další roušky z Jižní Koreje pomohou proti koronaviru. Jaderné dny na ZČU Plzeň.
Ze zahraničí: Švédská obec Östhammar dává souhlas s úložištěm použitého paliva. Framatome a GA spolupracují na rychlém modulárním reaktoru. JE Ostrovets zahájila fyzické spouštění. JE Leningrad II-2 vstupuje do fáze zvyšování výkonu. Mikromodulární reaktory navržené pro Idaho a Illinois
Provoz EDU
1. blok –100%
2. blok – Režim 7, palivo vyvezeno z reaktoru, 21 den odstávky pro výměnu paliva, revize a investiční akce
3. blok –100%
4. blok -100 %,
Provoz v souladu s LaP (Limity a Podmínky pro bezpečný provoz).
Výroba letos 11 705 GWh
Provoz ETE
ETE 1 1078 MWe , výroba letos 5 657 GWh.
ETE 2 1097 MWe, výroba letos 5 991GWh
provoz v souladu s LAP
Z domova
Další roušky z Jižní Koreje pomohou proti koronaviru
Moravskokrumlovské noviny, 7.10.2020: Memorandum o spolupráci s energetickými firmami z regionu, předání darů pro školy, domovy seniorů a neziskové organizace a také setkání se starosty obcí spojené s předáním 450 000 roušek z Jižní Koreje, to bylo účel návštěvy generálního ředitele KHNP Jae-hoon Chung v Třebíči ve čtvrtek 3. září. Setkání se zúčastnil místostarosta Moravského Krumlova Zdeněk Juránek. Převzal jako dar pro město 10 000 roušek a také školní batohy pro děti obou základních škol.
Další roušky z Jižní Koreje využijí v Ivančicích, Moravských Budějovicích, Třebíči, Náměšti nad Oslavou a Jaroměřicích nad Rokytnou. Sdružení Energoregion 2020 pak zajistí distribuci roušek do členských obcí. „Pomoc v podobě roušek a peněz na nákup dezinfekce jsme dostali od KHNP už na jaře. Za další roušky jsme velmi rádi, ukazuje se totiž, že je to zejména pro ohrožené skupiny důležitá ochrana před šířením viru a zapotřebí jich bude velké množství," sdělil Zdeněk Juránek.
Jaderné dny na ZČU Plzeň
14.10., Jan Zdebor garant JD: Zahajovací konference Nový jaderný zdroj pro ČR proběhla 23. – 24. 9. Výstavní část Jaderných dnů 2020 je otevřená do 27.10. 2020
Prezentace z konference najdete na https://www.jadernedny.cz/
Virtuální prohlídku výstavní části Jaderných dnů 2020 si můžete prohlédnout na https://youtu.be/FKsk-FPngCk
Ze zahraničí
Švédská obec Östhammar dává souhlas s úložištěm použitého paliva
14. října 2020, WNN: V tom, co Svensk Kärnbränslehantering AB (SKB) popisuje jako „historické rozhodnutí“, hlasovalo včera městské zastupitelstvo Östhammar ve prospěch svého plánovaného úložiště použitého jaderného paliva ve Forsmark. Konečné rozhodnutí o schválení projektu nyní učiní švédská vláda.
SKB, švédská společnost pro nakládání s radioaktivním odpadem, podala v březnu 2011 Radě pro bezpečnost práce (SSM) žádosti o vybudování prvního úložiště jaderného paliva a zapouzdřovacího(enkapsulačního) provozu, Žádost se týká uložení 6000 pouzder s celkem 12 000 tunami radioaktivního odpadu v hloubce asi 500 metrů. SKB rovněž podala žádost o rozšíření skladovací kapacity zařízení Clab ze současných 8 000 tun paliva na 11 000 tun.
Framatome a GA spolupracují na rychlém modulárním reaktoru
14. října 2020, WNN: Framatome a General Atomics Electromagnetic Systems (GA-EMS) mají spolupracovat na vývoji nového heliem chlazeného rychlého modulárního reaktoru o výkonu 50 MWe (FMR). Demonstrace reaktoru by mohla být postavena do roku 2030, s komercializací návrhu do poloviny 20. let 20. století.
JE Ostrovets zahájila fyzické spouštění
12. října 2020, WNN: První blok jaderné elektrárny ve výstavbě v Bělorusku dosáhl první kritičnosti, oznámil dnes ruský Rosatom. Milníku bylo dosaženo ve 2.26 hodin (místního času) 11. října. První kritičnosti, označované také jako minimální regulovaná úroveň výkonu, je dosaženo, když je tok neutronů zaznamenán v reaktoru na úrovni dostatečné k udržení štěpné řetězové reakce. Považuje se za konečnou fázi postupu fyzikálního spouštění a umožňuje personálu ověřit, zda fyzikální vlastnosti aktivní zóny reaktoru odpovídají konstrukčním požadavkům.
Jedná se o první běloruskou jadernou elektrárnu se sídlem v Ostrovets v regionu Grodno. Zavážení paliva na prvním bloku reaktorem VVER-1200, bylo provedeno v srpnu.
Rosatom uvedl, že odborníci provedou více než 50 fyzikálních experimentů s neutronovými charakteristikami první palivové náplně reaktoru a potvrdí provozní spolehlivost celého monitorovacího a bezpečnostního systému reaktoru.
Výsledky těchto experimentů budou předány běloruskému jadernému dozoru Gosatomnadzor- Pokud budou výsledky shledány uspokojivými a bude uděleno povolení, bude blok připraven na další zvyšování výkonu.
Atomenergomash JSC je dodavatelem klíčového vybavení elektrárny. Palivo bylo vyrobeno v závodě chemických koncentrátů v Novosibirsku a jeho úroveň obohacení se pohybuje mezi 1,3% a 4,4%.
V březnu 2011 byla podepsána mezivládní dohoda mezi Ruskem a Běloruskem, konkrétně o spolupráci při výstavbě jaderné elektrárny v Bělorusku.
První blok je nejnovější generace Gen 3+ postavený s využitím ruských technologií. V současné době jsou v Rusku v provozu tři reaktory tohoto typu: dva v JE Novovoronež a jeden v JE Leningrad. V červenci byla navíc dokončena výstavba a zahájeny spouštěcí operace čtvrtého ruského reaktoru tohoto typu na JE Leningrad 6..
Další jednotky VVER-1200 jsou buď plánovány, nebo jsou již ve výstavbě v Bangladéši, Egyptě, Finsku, Maďarsku a Turecku.
JE Leningrad II-2 vstupuje do fáze zvyšování výkonu
13. října 2020, WNN: Ruský regulační úřad Rostekhnadzor vydal povolení pro další fázi uvádění do provozu na druhém bloku jaderné elektrárny Leningrad II v západním Rusku v Sosnovém Boru. Reaktor VVER-1200 od té doby zahájil postupné zvyšování výkonu z 1% na 35-40%.
Tato úroveň umožní přifázování do sítě. Připojení k síti je naplánováno na podzim tohoto roku.
„Jsme tři kroky od uvedení další moderní ruské jednotky do provozu,“ řekl ředitel Leningradské JE Vladimir Pereguda. „Během příštích šesti měsíců projde fázemi energetického spouštění, pilotního provozu a komplexních zkoušek. Během této doby otestujeme stabilitu a bezpečnost technologických systémů a bezpečnostních systémů energetické jednotky s postupné zvyšování výkonu na jmenovité hodnoty. “ Začátkem příštího roku bude blok v režimu zkušebního provozu. Postupné uvádění bloku do provozu bylo zahájeno 19. července, kdy byl během fyzického spuštění do reaktorové nádoby zavezen první palivový článek s jaderným palivem. Kromě plnění paliva jaderní vědci během fyzického spuštění úspěšně přivedli reaktor na úroveň výkonu asi 1% a potvrdili shodu jeho fyzikálních vlastností s konstrukčními.
Nová jednotka nahradí Leningradský blok 2, což je reaktor RBMK-1000.
Mikromodulární reaktory navržené pro Idaho a Illinois
13. října 2020, WNN (zkráceno): Společnost Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) navrhuje do roku 2026 nasadit svůj Micro Modular Reactor (MMR) v lokalitách v Idaho a Illinois prostřednictvím partnerství s Idaho National Laboratory (INL) a University of Illinois v Urbana-Champaign (UIUC).
Návrhy jsou součástí demonstračního programu pokročilých reaktorů amerického ministerstva energetiky, jehož cílem je urychlit demonstraci pokročilých reaktorů prostřednictvím partnerství sdílených nákladů s americkým průmyslem.
University of Illinois plánuje předvést jeden MMR, který bude provozován jako tréninkový, výzkumný a testovací reaktor, a také částečně obnoví energii ze stávající uhelné elektrárny, která bude poskytovat bezuhlíkové dálkové vytápění a energii pro UIUC kampus. Navrhovaná mikroreaktorová elektrárna - energetický systém MMR - v laboratoři INL by byla použita k předvedení integrovaných energetických systémů s obnovitelnými zdroji a dalšími technologiemi čisté energie v INL.
MMR je malý vysokoteplotní plynem chlazený reaktor generující 15 nebo 30 MW (tepelný), využívající patentované palivo USMC FCM TRISO (plně keramické mikroenkapsulované, tristrukturální izotropní). Štěpnou reakcí vzniklé teplo se přenáší do akumulační jednotky s roztavenou silí, která odděluje jaderný systém od systému přeměny energie. Energetický systém MMR lze použít jako samostatnou elektrárnu nebo jako součást mikrosítí, které zahrnují přerušované obnovitelné zdroje, jako je sluneční nebo větrná energie, nebo k zajištění procesního tepla pro společné průmyslové aplikace nebo výrobu vodíku.