Zprávy z jaderné energetiky k 15.5.2020
Jednou větou:
V Dukovanech jsou všechny čtyři bloky na nominálním výkonu.
V Temelíně blok č. 1 najíždí po odstávce. Blok 2 je v provozu.
Zprávy z tuzemska: Na tlak špionů je ČEZ připraven. První temelínský blok je připojený k síti, skončila odstávka.
První temelínský blok přerušil najíždění. Během víkendu energetici vymění pomocné zařízení v nejaderné části. Temelín má za sebou největší transport za posledních dvacet let.
Zahraniční zprávy: Vůbec první 3D-tištěná součást instalovaná v aktivní zóně reaktoru. ORNL vyvíjí 3D-tištěný jaderný mikro reaktor.
Provoz EDU.
1. blok –100%
2. blok –100%
3. blok – 100 %
4. blok - 100 %,
Provoz v souladu s LaP
Výroba letos 4 738 GWh
Provoz ETE
ETE 1 zvyšování výkonu po odstávce přerušeno na 830 MWe pro opravu na nejaderné části, výroba letos 1 837 GWh.
ETE 2 1092 MWe výroba 3 505 GWh
provoz v souladu s LAP (Limity a Podmínky pro bezpečný provoz).
Kalendář akcí – sledujte změny termínů
- Energochemie 2020. Nový termín 10. – 11. září 2020 Třebíč,
Odborný seminář ENERGOCHEMIE je určen k výměně zkušeností nejširšího okruhu pracovníků energetických provozů a úpraven vod v průmyslových podnicích i elektrárnách, správců zařízení, vodohospodářů, chemiků a radiochemiků jaderných i konvenčních energetických a teplárenských provozů, pracovníků radiační kontroly, výzkumných a vývojových pracovišť, vysokých škol, specialistů dodavatelských firem z oboru a dalších www.energochemie.cz - registrace je online tamtéž
- SAFE AND SUSTAINABLE FUEL CYCLE BACK END 2020 (SSFC 2020), Praha, termín byl posunut na podzim 2020 s ohledem na aktuální situaci - Příprava a realizace konce palivového cyklu www.ssfc.cz
- Nový jaderný zdroj pro ČR – stav přípravy v r. 2020 celostátní odborná konference v rámci zahájení Jaderných dnů nový termín 23.-24. 9. 2020 zahájení v 10 hod. plenární zasedání 10:30 – 12:30 https://www.jadernedny.cz/
- JADERNÉ DNY 2020 na ZČU v Plzni, nový termín 23.9. – 27.10.2020 https://www.jadernedny.cz/
- NUCLEAR ENCOUNTER 2020 – nový termín 8. – 9. 10. 2020 třetí ročník konference. Modra, Slovensko. Profesní setkání provozovatelů JE a servisních organizací jaderných elektráren. Více na http://nuclearencounter.alveda.cz.
- All 4 Power All for Power Conference 2020, 26. a 27. listopad 2020 www.afpc2020.com
Z domova
Na tlak špionů je ČEZ připraven
Lidové noviny, 15.5.2020 : Šéf firmy Daniel Beneš pro LN popsal okolnosti soutěže na dostavbu elektrárny Dukovany.
Rusko, Čína, USA, Francie a Korea. Firmy z těchto pěti zemí se zřejmě příští rok utkají o možnost postavit další blok jaderné elektrárny v Dukovanech. Odhadované náklady jsou 160 miliard korun, větší šanci na dostavbu nového zdroje dala před dvěma týdny vláda, když předběžně slíbila garance na odkup vyrobené elektřiny. To vše je pro zájemce lákavé. Už nyní je jasné, že při takto výjimečné zakázce se dají očekávat velké lobbistické tlaky ze všech možných stran.
„Řekněme, že jsme připraveni na to, že máme za krkem zástupce tajných služeb všech těch pěti států, jejichž firmy se mohou o stavbu v Dukovanech ucházet,“ říká v rozhovoru pro LN Daniel Beneš, šéf polostátní energetické společnosti ČEZ, která bude mít výběr firem i celý projekt na starosti.
Výstavba nového reaktoru je pro stát důležitá z hlediska energetické soběstačnosti, nechce-li se v budoucnu spoléhat na plynové zdroje, zelenou energii, případně dodávky z ciziny. Aby firma předešla tlakům zájmových skupin, které před šesti lety doprovázely i nakonec zrušený tendr na rozšíření Temelína, už nyní kvůli těmto rizikům přijímá přísná opatření.
Třeba že veškerá jednání s firmami musejí probíhat uvnitř budovy ČEZ v pražské Michli a že se bude pracovat s IT systémem přístupným jen zevnitř společnosti. Do výsledků soutěže, která má skončit do roku 2024, mohou promluvit i zástupci vlády. Například tím, že vítěze označí za bezpečnostní riziko.
„Z geopolitických důvodů může stát chtít energii o chlup dražší, ale jistější. To je jeho legitimní zájem,“ vysvětluje Beneš. Pokud ČEZ projekt dokončí, má zkušební provoz nového bloku začít v roce 2036
První temelínský blok je připojený k síti, skončila odstávka
11. května ,ČTK: V jaderné elektrárně Temelín dnes energetici připojili první blok k síti. Skončila tak dvouměsíční plánovaná odstávka, jež trvala 59 dní. Jejím důvodem byla výměna paliva. Energetici kromě jiného vyměnili čtvrtinu paliva, zkontrolovali turbínu i bezpečnostní systémy. Kvůli koronaviru museli ještě před tím, než odstávka začala, upravit harmonogram, termíny ale dodrželi. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Dvouměsíční odstávka druhého bloku začne 12. června.
První blok začal elektřinu vyrábět v 16:13, při padesátiprocentním výkonu reaktoru. Nyní pracovníci elektrárny zvyšují výkon bloku. Až dosáhne 80 procent, přijde další část testů.
"Pozorně sledujeme i další technologii, například turbogenerátor, kde byl během odstávky velký rozsah činností. A při jeho provozu rozhodují desetiny milimetrů. První dny nám tak ukážou, zda bude potřeba usazení turbogenerátoru ještě doladit," uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml.
Odstávka začala 13. března. Energetici vyměnili 42 ze 163 palivových souborů, zkontrolovali i tlakovou nádobu reaktoru a zjistili, že její stav umožňuje provoz další desítky let. Několik týdnů zabrala výměna generátorového vypínače. Jde o zařízení, které odděluje elektrárnu od přenosové soustavy.
Podle vedení elektrárny to kvůli koronavivorým opatřením byla jedna z nejtěžších odstávek ve dvacetileté historii Temelína. Část zaměstnanců pracovala z domova, změnil se i režim směn.
"Rozhodnutí zásadně neměnit odstávku, tedy zajistit výměnu paliva a všechny kontroly v situaci, kdy se stále zpřísňovala opatření proti koronaviru, bylo správné a pro ředitele elektrárny nesmírně těžké," uvedl člen představenstva společnosti ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 5,2 TWh.
První temelínský blok přerušil najíždění. Během víkendu energetici vymění pomocné zařízení v nejaderné části
15.5. 2020, ČEZ- V noci na dnešek přerušili energetici náběh prvního bloku. Důvodem bylo zapůsobení automatických systémů, technologie elektrárny je v nominálním stavu. Vzhledem k nadcházejícímu víkendu s nižší spotřebou elektřiny nepředstavuje odstávka žádný problém pro dodávky elektřiny. Výrobu elektřiny by měl blok obnovit už začátkem týdne. Druhý blok je v provozu na plném výkonu.
Ještě před přerušením najíždění dokončili odborníci energetické testy, které potvrdily správnost zavezení paliva. Rovněž parametry turbíny, kde probíhaly rozsáhlé kontroly, jsou v prvních dnech provozu velmi dobré.
Přerušení najíždění bloku využijí energetici k výměně kompenzátoru na potrubí v nejaderné části elektrárny. Jde o zařízení, které tlumí chvění a omezuje teplotní dilatace. Vlastní výměna je záležitostí několika hodin. Zbývají čas tvoří vydrenážovaní potrubí a zpětné najetí bloku. I s ohledem na relativně krátkou dobu prací, zůstane jaderná část na provozní teplotě, nedojde tedy k jejímu vychlazení. Připojení bloku aktuálně vychází na začátek týdne.
Temelín má za sebou největší transport za posledních dvacet let. Přepravované zařízení má pomoci zvýšit výkon
ETE, 19.5. 2020: Modernizovat zařízení a přitom o jednotky MWe zvýšit výkon druhého bloku elektrárny Temelín má v plánu společnost ČEZ. Pomoci by měly tzv. separátory vlhkosti v nejaderné části elektrárny. První z nich dnes energetici do Temelína přivezli z Bratislavy. Přeprava více než stotřicetitunového nákladu trvala pět dní. Druhý separátor má do Temelína dorazit v pondělí 18. května. Důležitá výměna proběhne během odstávky, která na druhém bloku začne 12. června.
Je dlouhý lehce přes třicet metrů, na výšku má 4,4 metry a kompletně váží 195,6 tun. Takové jsou parametry jednoho ze dvou separátorů. Úkolem zařízení v nejaderné části elektrárny je zlepšit parametry páry na vstupu do nízkotlakých dílů turbíny. Konkrétně páru přihřívá a zbavuje vlhkosti. Vedení společnosti ČEZ si od jeho použití slibuje zvýšení výkonu. „Řádově půjde o jednotky MWe. Je to další z příkladů modernizace a zlepšení účinnosti v nejaderné části elektrárny, navíc s přínosem pro životní prostředí. Použití nových separátorů bude znamenat roční úsporu jednotek tisíc tun CO2,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
Vlastní výměna dvou velkých stříbrných válců začne během odstávky 12. června. Půjde o technicky náročnou akci. Na začátku budou muset energetici vyndat stávající separátory. „Bude to logisticky velmi náročné. Půjde o velmi těžké a rozměrné části, proto velmi pečlivě připravujeme nejen vlastní transport nového zařízení na strojovnu, ale i vyjmutí a odvoz původních separátorů. Vše přitom provedeme ve standardní délce odstávky,“ uvedl Jan Kruml, ředitel temelínské elektrárny.
Doprava prvního ze dvou separátorů proběhla podle plánu bez větších komplikací. Dopravce zařízení na elektrárnu přivezl v sobotu ráno. Podle energetiků šlo o největší přepravu společnosti ČEZ na jaderné elektrárny od spuštění Temelína. „Přeprava trvala pět dní. K přepravě jsme použili dva tahače o výkonu 750 koní, které jsme umístili na oba konce více než třicetimetrové nákladní soupravy. Jezdili jsme jen v noci a podle úřady i policií dopředu odsouhlasené trasy a harmonogramu,“ uvedl Jiří Dědič, vedoucí projektu ze společnosti Rádl, která transport zajišťuje.
V sobotu v 2:30 hodin ráno přijel separátor na Temelín. Separátor teď bude umístěn v areálu elektrárny a připraven pro instalaci během letní odstávky druhého bloku. Přepravu druhého separátoru plánují energetici od 12. do 18. května.
Separátor – přihřívač – zařízení v nejaderné časti elektrárny. Výrobcem je německá společnost Balcke-Dürr, GmbH. Výrobní závod opustil separátor 23. března a převážně po Dunaji byl 14. dubna dopraven do přístavu v Bratislavě. Separátor je dlouhý 32,8 metru, vysoký 4,4 metry, kompletně váží 195,6 tun. Uvnitř každého ze dvou separátorů je 1 512 teplosměnných trubiček o objemu 13,5 m3. Objem vlastního separátoru je 232,4 m3. Jeho úkolem je zlepšit parametry páry, která proudí na nízkotlaké díly turbíny. Konkrétně páru zbavuje vlhkosti a přihřívá ji.
Zahraničí
Vůbec první 3D-tištěná součást instalovaná v aktivní zóně reaktoru
Nuclear energy insider, 12. května 2020: Americká jaderná energetická skupina Westinghouse Electric Company nainstalovala v dubnu v jaderném reaktoru první součást svého druhu vyrobenou 3D tiskem.
Thimble plug – omezovač průtoku –Je vyrobený z nerezové oceli AM 316L jiné než původní AM 304 a byl instalován v jaderné elektrárně Byron blok 1 společnosti Exelon (PWR 1100 MWe ) v Byronu ve státě Illinois. V průběhu letošní odstávky pro výměnu paliva.
"Je to úplně první aditivně vyráběná složka technologií fúzního práškového lože, která byla umístěna uvnitř reaktorové nádoby komerčního reaktoru. Je to opravdu velký průlom pro společnost Westinghouse a jaderný průmysl, “ říká Clint Armstrong, odborník na moderní výrobu ve společnosti Westinghouse.
Používání 3D tisku, také známého jako aditivní výroba, má mnoho hlavních výhod oproti tradičním výrobním technikám pro jaderný průmysl, uvádí americký úřad pro jadernou energii. Větší flexibilita designu a pokročilá výroba znamenají, že se průmysl již nemusí spoléhat na desítky let staré materiály a techniky vyvinuté během výroby a instalace reaktorů generace 2 a 3.
Společnost Westinghouse používá aditivní výrobu s práškovým ložem, což je technika, která používá buď laserový, nebo elektronový paprsek k roztavení práškového materiálu vrstvu po vrstvě. Paprsek je zaměřen na průřezy definované trojrozměrným modelem, čímž roztaví materiál a vytvoří pevnou strukturu.
"Součástí snahy Westinghouse bylo projít a prokázat výrobní proces, dohled a kvalifikaci procesu i komponenty, a poté také projít americkými regulačními požadavky".
"Máme šablonu." Máme veškerou identifikaci sestavenou, takže máme spoustu informací a dokumentace, s nimiž bychom pravděpodobně mohli alespoň manipulovat, aby mohli být použity pro jinou součást.
ORNL vyvíjí 3D-tištěný jaderný mikroreaktor
WNN, 12. května 2020: Výzkumníci z amerického ministerstva energetiky Oak Ridge National Laboratory (ORNL) vyrobili vnitroreaktorové části metodou 3D tisku.
ORNL zahájila v roce 2019 program Transformational Challenge Reactor (TCR) s cílem navrhnout, vyrobit a provozovat demonstrační mikroreaktor vyrobený technologií 3D tisku. Program využívá pokroky společnosti ORNL ve výrobě, materiálech, jaderných vědách, jaderném inženýrství, vysoce výkonné výpočetní technice, analýze dat a souvisejících oblastech. ORNL. TCR představí nové, pokročilé materiály a směřuje k integrované výrobní technologii využívající návrhy a výroba metodami 3D tisku.
"Jaderný průmysl je stále omezen v přemýšlení o způsobu, jakým navrhujeme, stavíme a nasazujeme technologii jaderné energie," řekl ředitel ORNL Thomas Zacharia. "SPOLEČNOST DOE zahájila tento program s cílem hledat nový přístup k rychlému a ekonomickému rozvoji transformačních energetických řešení, která dodávají spolehlivou a čistou energii."
Program TCR dokončil několik základních experimentů, včetně výběru jádra, konstrukce a realizaci technologií aditivní výroby. Výzkumní pracovníci se nyní zaměří na zpřesnění vybraného návrhu a procesů, které zajistí optimální a spolehlivý energetický systém.
Jádro TCR bude umístěno v moderní konvenčně vyrobené nádobě z nerezové oceli třídy 304H. Vlastní aktivní zóna je tvořena palivovými bloky z paliva TRISO. Jako moderátor je používán yttrium hydride.
V rámci nasazení 3D tištěného jaderného reaktoru program rovněž vytvoří digitální platformu, která pomůže při přenosu technologie do průmyslu za účelem rychlého přijetí aditivní výroby jaderné energie.
"Celý koncept TCR je možný díky významnému pokroku v technologii aditivní výroby," řekl Terrani. "Pomocí 3D tisku můžeme použít technologie a materiály, které jaderná komunita nebyla schopna využít v posledních několika desetiletích.
ORNL spolupracuje s národními laboratořemi Argonne a Idaho a spolupracuje s průmyslem, aby umožnil rychlé přijetí technologie pro komerční použití. BWXT poskytuje podporu výroby programu kromě uranového oxykarbidu tristrukturního izotropního (TRISO) paliva.