Zprávy z jaderné energetiky k 14. 8. 2020
Jednou větou:
V Dukovanech jsou všechny tři bloky na nominálním výkonu. Třetí blok jed na 50% pro opravu na sek. části. V Temelíně blok 1 v provozu, blok 2 spuštěn 9.8. po odstávce pro výměnu paliva
Z domova: První jaderná vinice na světě se zelená se pod věžemi v Dukovanech. Druhý temelínský blok obnovil výrobu elektřiny. Elektrárna Dukovany bude mít za sto milionů výkonnější trenažér. Český jaderný zářez v Turecku. Rodinná firma dodá zařízení za stovky milionů.
Zahraničí: Fortum se snaží prodloužit provoz JE Loviisa. Leningrad II-2 absolvoval předspouštěcí WANO peer review. Tianwan 5 byl připojen do sítě. JE Ostrovec má povolení k zavážení paliva, zavážka byla zahájena.
Provoz EDU
1. blok – 100%
2. blok – 100%
3. blok – 50% náběh bloku po výměně měřicího transformátoru na TG 32
4. blok - 100 %,
Provoz v souladu s LaP
Výroba letos 9 003 GWh
Provoz ETE
ETE 1 1096 MWe, výroba letos 4 118 GWh.
ETE 2 odstávka, výroba letos 4 279 GWh
provoz v souladu s LAP (Limity a Podmínky pro bezpečný provoz).
Přečtěte si:
Přečtěte si zajímavý článek Marka Bozenharda (SUJB) v časopise Jaderná energie/Jadrová energia https://jadernaenergie.online/ Normalizace odchylky. Článek je na pokračování v číslech JE 1-3. Autor poukazuje na skutečnost, která se běžně děje. Pokud se hodnota veličiny odchýlí od normalizovaného (povoleného) stavu a odchylka trvá delší dobu, aniž by měla dopad na výsledek procesu, automaticky ji bereme za novou normalizovanou hodnotu. Autor rozebírá proč k tomu dochází a uvádí příčiny na příkladech jako jsou : ztroskotání Costa Concordia, havárii raketoplánu Challenger, nebo vyloupení Gugenheimova muzea v New Yorku.
Z domova
První jaderná vinice na světě. Zelená se pod věžemi v Dukovanech
brnensky.denik.cz 13.8.2020: Největší vinohrad na světě, který se nachází v těsné blízkosti chladicích věží a je součástí širšího areálu elektrárny, se zelená přímo pod dukovanskými chladicími věžemi.
"Dukovanská jaderná vinice se nachází v prostoru mezi stávající elektrárnou a připravovaným novým jaderným zdrojem. Navštívit ji může každý, je volně přístupná. Turisty k vinohradu dovede polní cestička na západní straně elektrárny, která ústí ze silnice k obci Rouchovany.
„Elektrárna Dukovany se nachází v blízkosti Znojemské vinařské podoblasti. Proto jsme pro vinohrad zvolili odrůdy Sauvignon a Ryzlink rýnský, které jsou pro tuto oblast typické,“ řekl ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín.
Jaderný vinohrad energetici ve spolupráci s místními vinaři vysadili už na podzim 2018. V rámci oslav 35 let od zahájení bezpečného a spolehlivého provozu elektrárny jej nyní představili veřejnosti.
Místní kamenitá půda je pro vinohrad velice výhodná. „Využívá naakumulovaného tepla ze slunečního záření a díky mírnějším změnám teplot mezi dnem a nocí dochází k lepšímu vyzrávání hroznů a hromadění aromatických látek,“ popsal zdejší prostředí Zbyněk Prokeš, který zajišťuje odborný dohled a správu vinohradu. Víno z jaderné vinice nebude nikde k dostání, elektrárna je využije jako dárek.
Dukovanský vinohrad je prvním vinohradem v areálech elektráren skupiny ČEZ. Počet vysázených hlav vinné révy je 2040 kusů, což symbolizuje aktuální instalovaný výkon čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany. Kněz Petr Václavek připomněl před žehnáním biblickou pasáž o správcích vinice. „Pevně věřím, že nikoho z nás nepotká osud zlých vinařů z tohoto podobenství,“ prohlásil.
Druhý temelínský blok obnovil výrobu elektřiny
TZ ETE,10.8. : V neděli (9.8.2020) odpoledne začal druhý temelínský blok vyrábět elektřinu. Operátoři jej plánovaně odstavili kvůli výměně paliva 12. června. Odstávka trvala 58 dní a energetici během ní například vyměnili čtvrtinu paliva, zkontrolovali bezpečnostní systémy a zvládli 55 investičních akcí. Spolu s elektrárnou Dukovany je aktuálně v provozu všech šest jaderných bloků.
Druhý temelínský blok začal vyrábět elektřinu při padesátiprocentním výkonu reaktoru. Energetiky teď čekají testy na osmdesáti procentech, kterými ověřují rozložení jeho výkonu. Pozorně sledují i další technologii, například nové separátory, které po dvaceti letech provozu v rámci modernizace ve spolupráci se Škoda JS vyměnili. „Šlo o velmi náročnou investiční akci, která zahrnovala 488 dílčích činností. S ohledem na rozměry byly náročné vlastní manipulace i následné napojení na okolní technologii. Zařízení jsme si ověřili sérií zkoušek před připojením bloku,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín. (více informací k transportu najdete na https://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/temelin-ma-za-sebou-nejvetsi-transport-za-poslednich-dvacet-let.-prepravovane-zarizeni-ma-pomoci-zvysit-vykon-83425 a k usazení separátorů na https://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/v-temeline-usadili-na-pozici-obri-separatory-89205)
Od nových separátorů, které z páry procházející turbínou odstraňují vlhkost a následně ji přihřívají, si společnost ČEZ slibuje zvýšení výkonu o jednotky MWe navíc s přínosem pro životní prostředí. „Řádově by mělo jít o úsporu jednotek tisíc tun emisí oxidu uhličitého ročně, které by vznikly při výrobě v uhelných elektrárnách. Zcela konkrétní ale budeme až po garančních měřeních, které nás čeká po několika týdnech provozu druhého temelínského bloku,“ doplnil člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.
Během odstávky energetici vyměnili 42 ze 163 palivových souborů. Důležité pro celkovou délku odstávky byly kontroly bezpečnostních systémů. Do skladu v areálu elektrárny umístili tři kontejnery s použitým palivem. V rámci modernizace elektrárny provedli 55 investičních akcí. I s dodavateli se na odstávce podílela tisícovka pracovníků. Veškeré práce probíhaly při dodržení opatření přijatých v souvislosti s rizikem nákazy COVID-19. Odstávkové práce přitom energetici plánovali tak, aby blok byl připojen před plánovaným odpojením dukovanské dvojky.
Temelín má tak za sebou obě plánované letošní odstávky. Dohromady trvaly 117 a energetici je zvládli s jednodenním předstihem. (odstávka prvního bloku trvala 59 dní; více informací zde https://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/prvni-temelinsky-blok-obnovil-vyrobu-elektriny.-navzdory-koronaviru-dodrzeli-energetici-planovane-terminy-83665)
Elektrárna Dukovany bude mít za sto milionů výkonnější trenažér
Dukovany (Třebíčsko) 5. srpna (ČTK) - Jaderná elektrárna Dukovany bude mít do dvou let výkonnější trenažér. Jde o pracoviště používané pro výcvik personálu i při ověřování zvažovaných změn technologie. Po úpravách zhruba za sto milionů korun budou mít Dukovany podle firmy ČEZ jeden z nejmodernějších výcvikových trenažérů a displejových simulátorů ve světě. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy elektrárny.
"Simulátor neslouží pouze k výcviku a tréninku operátorů a obslužného personálu, ale často a efektivně jej používáme i při ověřování zvažovaných změn technologie," uvedl ředitel elektrárny Roman Havlín. Funkčnost navrhovaného řešení je tak podle ředitele možné ověřit ještě před jeho projektováním.
Jaderné elektrárny Dukovany i Temelín mají pro výcvik personálu každá svůj simulátor, který je přesnou kopií blokových dozoren. V Dukovanech byl trenažér zprovozněn v roce 2000. Výcviku se na něm ročně účastní okolo 100 pracovníků, rozsah výcviku stanovuje atomový zákon.
Práce na modernizaci dukovanského trenažéru už začaly. Výcvik pracovníků bude zatím podle mluvčího elektrárny Jiřího Bezděka umožňovat v původním rozsahu. V nové podobě by ho mohli operátoři poprvé naostro vyzkoušet ve druhé polovině roku 2022.
Vzhled trenažéru se podle firmy ČEZ na první pohled nezmění. Nový software ale umožní detailnější a věrohodnější simulaci procesů v reálném čase. Bude při ní možné využít matematické rovnice, které vyžadují vysoký výpočetní výkon počítačů.
Dukovany s celkovým výkonem 2040 megawattů mají čtyři jaderné bloky, které byly zprovozňované v letech 1985 až 1987. Zástupci elektrárny v červnu uvedli, že firma ČEZ předpokládá investice za 55 miliard Kč, aby tyto bloky udržela v provozu ještě 25 až 27 let. ČEZ zároveň pokračuje v přípravách na stavbu nového bloku Dukovan.
Český jaderný zářez v Turecku. Rodinná firma dodá zařízení za stovky milionů
1. srpna 2020, osobní sdělení MICO: Ve stínu chladicích věží Jaderné elektrárny Dukovany vyrůstá nový český šampion v energetické strojařině. Firma MICo právě uspěla v soutěži na dodávky komponent pro první tureckou jadernou elektrárnu Akkuyu, kterou staví ruský Rosatom. Kontrakt za nižší stovky milionů korun navíc třebíčské rodinné firmě může otevřít cestu k dalším zakázkám.
„Do Turecka budeme dodávat výměníky určené k dochlazování vody, která jde z turbíny. Jde tedy o turbínový ostrov v nejaderné části. Je to práce zhruba na tři roky, s prvními dodávkami začneme ve druhé polovině příštího roku,“ přibližuje spolumajitel a šéf firmy Jiří Denner.
Vůbec první velkou zakázku pro Rosatom však představovaly čtyři více než stotunové vysokotlaké ohříváky, které firma dodala na přelomu roku do kalininské jaderné elektrárny. Dodávka umožní zvýšit výkon zařízení. „Budeme se snažit uspět i v dalších projektech. Každá taková reference je neskutečně důležitá,“ říká Denner.
Kontrakty za miliardu
Výhodou podle něj je, když se firma zapojí co nejdříve na počátku výstavby. „Právě to se nám podařilo při dodávkách pro britskou jadernou elektrárnu Hinkley Point. Postupně se nám tam daří vyhrávat další kontrakty, jen na palivových nádržích a zásobnících bychom postupně mohli odvést práci za 40 až 60 milionů liber (tedy 1,15 až 1,72 miliardy korun),“ říká Denner.
„Vzhledem k tomu, že se neustále zpřísňují podmínky pro výstavbu jaderných elektráren, nemá zákazník potřebu hledat za každou cenu někoho jiného. Každý nový dodavatel pro něj může představovat poměrně velké riziko. Pokud mu vyhovuje cenové rozpětí, kvalita a termín dodání, dá přednost stávajícímu dodavateli,“ myslí si Denner.
Zahraničí
Fortum se snaží prodloužit provoz JE Loviisa
13. srpna 2020, WNN: Finská společnost Fortum zahájila posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) pro provoz dvou jaderných jednotek Loviisa nad rámec svých stávajících licencí. Dokončení dvoustupňového procesu bude trvat asi 18 měsíců.
Loviisa 1 zahájila komerční provoz v roce 1977 a v současné době má licenci k provozu do konce roku 2027. Loviisa 2 , je v komerčním provozu od 1981, je licencována do konce roku 2030. Obě jednotky jsou PWR reaktory VVER-440 vybavené neplnotlakým kontrejnmentem s ledovým kondenzátorem.
EIA zváží dvě možnosti: nepřetržitý provoz elektrárny po dobu nejvýše 20 let po současných provozních licencích, po níž bude vyřazeno z provozu; nebo vyřazení z provozu - a přidruženého zařízení na likvidaci odpadu na nízké a střední úrovni - na konci stávajícího licenčního období.
Leningrad II-2 absolvoval předspouštěcí WANO peer review
WNN, 11. srpna 2020:
Experti z Moskevského centra Světové asociace jaderných operátorů (WANO) dokončili předběžné vzájemné hodnocení 2. bloku jaderné elektrárny Leningrad II v západním Rusku. Účelem revize bylo posoudit připravenost jednotky pro bezpečné uvedení do provozu a další provoz. Vzájemná hodnocení se provádějí v provozu jaderných elektráren jednou za čtyři roky, a to i v počáteční fázi. Ruská státní jaderná společnost Rosatom, která oznámila úspěšné dokončení revize, dnes uvedla, že během inspekce tým mezinárodních odborníků zkontroloval provozní, požární a havarijní připravenost jednotky a úroveň bezpečnosti kultury mezi zaměstnanci elektrárny.
Tianwan 5 byl připojen do sítě
10. srpna 2020, WNN: První blok jaderné elektrárny Tianwan III (v pořadí blok 5 na lokalitě) v čínské provincii Ťiang-su byl poprvé připojen k rozvodné síti. PWR Reaktor ACPR1000 čínské provenience o výkonu 1080 MWe dosáhl milníku 8. srpna v 19:52, oznámila dnes čínská národní jaderná společnost.
JE Ostrovec může zavézt palivo
06 srpna 2020, WNN: Oddělení jaderné a radiační bezpečnosti běloruského ministerstva pro mimořádné situace (Gosatomnadzor) vydalo povolení k zavážení čerstvého paliva do prvního bloku JE Ostrovets v regionu Grodno v Bělorusku. JE se skládá ze dvou reaktorů VVER-1200, které mají být uvedeny do provozu letos a příští rok.
ASE, inženýrská organizace ruské státní jaderné společnosti Rosatom, je generálním konstruktérem a hlavním dodavatelem projektu na výstavbu první běloruské jaderné elektrárny.
Společnost ASE dnes ohlásila vydání povolení a uvedla, že inspekce provedená společností Gosatomnadzor potvrdila připravenost systémů, zařízení, dokumentace a personálu jednotky na její fyzické spuštění. V následujících dnech bude do reaktoru zavezeno prvních 163 palivových souborů.
Plnění paliva začíná v běloruském reaktoru
WNN, 7 srpna 2020: Zavážení paliva do prvního bloku JE OStrovetz začalo 7.8. Oznámila ruská státní jaderná společnost Rosatom. V 11:45 místního času byla do palivového reaktoru naložena první palivová sestava a do konce měsíce bude naloženo celkem 163 palivových sestav.