Zprávy z jaderné energetiky - 24. 1.2020
Jednou větou:
V Dukovanech jsou tři bloky na nominálním výkonu, na bloku 4. probíhá plánovaná odstávka pro výměnu paliva 4. 2. 2020.
V Temelíně jsou oba bloky v provozu
Z domova: Vychází první číslo časopisu Jaderná energie. Dostavba Dukovan čeká na klíčový podpis
Zahraniční zprávy: Rosatom převádí JE Tianwan blok 3 na čínského zákazníka. Rusko dokončilo testování nejnovějšího paliva pro rychlé reaktory. Rolls-Royce předpokládá svůj model SMR v provozu do roku 2029
Provoz EDU
1. blok –100%
2. blok –100%
3. blok – snižování výkonu do odstávky
4. blok – odstávka 31 den, práce ukončeny, příprava na náběh bloku
O víkendu energetici v Dukovanech ukončí práce na 4. bloku a odstaví 3. výrobní blok.
Energetiky Jaderné elektrárny Dukovany čeká o víkendu dokončení plánovaných prací v rámci odstávky čtvrtého bloku a příprava pro jeho opětovné uvedení do provozu. Současně v průběhu víkendu odstaví blok číslo 3. ČEZ jeho odstávku pro výměnu paliva zahájí s několikadenním předstihem. Na odběratele nebude mít tato změna žádný vliv.
Od nového roku jsou v elektrárně Dukovany v provozu první tři výrobní bloky, blok číslo 4 je od Štědrého dne v odstávce pro výměnu paliva. Vedle výměny 84 kazet za čerstvé technici zvládli řadu investičních i modernizačních akcí a rozsáhlé kontroly zařízení. Energetiky nyní na čtvrtém bloku čeká řada dalších kontrol a testů spojených s náběhem bloku, nutných před uvedením bloku do provozu. K přenosové síti by jej podle předběžných odhadů měli připojit v prvním únorovém týdnu.
Současně již na víkend energetici připravují odstavení bloku číslo 3. Odstávku tak technici zahájí o několik dnů dříve z důvodu revize ucpávkového systému jednoho ze šesti cirkulačních čerpadel. „Využíváme toho, že jsme na odstávku připravení a umožní nám to situace v síti. Její celkové délky by se přitom tato úprava neměla nějak výrazně dotknout,“ uvedl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.
V rámci odstávky 3. výrobního bloku energetici, kromě výměny paliva provedou 26 významných technických a investičních akcí. Mezi hlavními plánovanými činnostmi jsou kontroly těsnosti parogenerátorů a kompenzátoru objemu, provedení repase rychločinných armatur, revize a demontáž nízkotlakých dílů parních turbín, kontrola hlavních cirkulačních čerpadel a pokračování výměny podružných rozvaděčů za nové s moderním přístrojovým vybavením.
Výroba letos 829 GWh
Provoz ETE
Oba bloky ETE na 100 % výkonu
Kalendář akcí - nezapomeňte
- Konference ZAT - 4. 2 2020 ve 14 hod ZAT organizuje 2. ročník on line konference Zoom At Technology. Registrujte se na www.zoomattechnology.com
- SMR 2020, 6. ročník mezinárodní konference Malé a modulární reaktory – Praha 13.2.2020 http://malereaktory.cz
- Nový jaderný zdroj pro ČR – stav přípravy v r. 2020 celostátní odborná konference v rámci zahájení Jaderných dnů termín 15. 4. – 16. 4. 2020 zahájení v 10 hod.
plenární zasedání 10:30 – 12:30 https://www.jadernedny.cz/
- JADERNÉ DNY 2020 na ZČU v Plzni 15.4. - 20.5. https://www.jadernedny.cz/
Z domova
Vychází první číslo časopisu Jaderná energie
Po jisté prodlevě začal opět vycházet časopis Jaderná energie/ jadrová energia , který je pokračováním časopisu Bezpečnost jaderné energie a klade si za cíl sloužit jaderné obci, technikům i dalším zájemcům o využívání jaderných reakci, radionuklidů a jaderné energie jako informátor v této oblasti. Současně je časopis připraven uveřejňovat vědecké články zejména nastupující vědecké generace v jaderné oblasti. Časopis se vrátil k původnímu názvu časopisu, který vycházel od roku 1955 pod názvem Jaderná energie. Časopis je Česko Slovenský. Proto celý název je Jaderná energie/jadrová energia. Vydavateli jsou Centrum výzkumu Řež .s.r.o. a Úrad jadrového dozoru Slovenské republiky. Časopis je tzv recenzovaný a tuto podobu si hodlá udržet i nadále.
Časopis bude vycházet v tištěné podobě a elektronické podobě na https://jadernaenergie.online/
Základním posláním časopisu Jaderná energie / Jadrová energia je přispívat k udržení vysoké kultury jaderné bezpečnosti v oblasti mírového využívání jaderné energie. Redakce vyzývá doktorandy, vědce, výzkumníky a mladé autory aby se podělili s ostatními čtenáři o výsledky své práce. Podmínky pro autory najdete na výše uvedeném webu.
Dostavba Dukovan čeká na klíčový podpis
E15, 20.1.2020: Stát dlouho počítal s tím, že rámcovou smlouvu na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech uzavře s polostátní energetickou společností ČEZ do konce roku 2019. V roce 2020 se už měl začít připravovat samotný tendr na dodavatele. Jak vypadá situace teď?
„Aktuálně se dá předpokládat, že by daná věc mohla být podepsána v první polovině letošního roku,“ říká mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.
Podobně se vyjadřuje ČEZ. „Zatím přesný termín není. Běží diskuze s Evropskou komisí,“ uvádí Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ, s tím, že návrh smlouvy je už připravený.
Ujednání státu s ČEZ má obsahovat podmínky, za kterých si projekt převezme stát a za kterých může ČEZ naopak projekt státu prodat. „Smlouva by měla řešit především to, že nepůjdeme do projektu, který se nikdy nevrátí. Mělo by nám to řešit regulatorně-tržní riziko,“ popsal v loňském rozhovoru pro deník E15 šéf ČEZ Daniel Beneš.
Nyní ovšem zbývá dořešit, jaký dodavatelský model se pro výstavbu dukovanské elektrárny nakonec zvolí.
„Rámcová smlouva se bude podepisovat společně se smlouvou na první etapu.
V současnosti se diskutuje podoba dodavatelského systému,“ doplňuje vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl s tím, že diskuze bude uzavřena v březnu po vyhodnocení konzultací s potenciálními dodavateli, které jsou domluveny na první polovinu února.
O dodavatelském modelu není rozhodnuto ani podle Kříže. Podle informací deníku E15 se výběr zúžil ze sedmi na současné dva modely. Prvním je, že by dodavatel realizoval zakázku takzvaně na klíč. Druhý představuje varianta, kdy by si investor řídil větší počet subdodávek.
Kromě rozhodnutí o dodavatelském modelu se uzavření rámcové smlouvy odvíjí i od jednání s Bruselem. „V kontextu s případnou veřejnou podporou se nyní předpokládá, že smluvní uspořádání mezi státem a ČEZ bude logicky zahrnovat tzv. standstill clause (odkládací podmínku, pozn. red.), tedy ustanovení, že smlouva se případně upraví na základě rozhodnutí Evropské komise,“ dodává Filipová.
Český stát musí přitom získat souhlas Bruselu neboli notifikaci s veřejnou podporou.
Tento proces by měl začít velmi brzy. „Předpokládáme, že do konce března by mělo být zahájeno prenotifikační jednání,“ říká Míl.
Kromě rámcové smlouvy se však připravuje i druhý kontrakt mezi státem a ČEZ. „Před dokončením je i upravený text prováděcí smlouvy na první etapu,“ doplňuje Kříž. Má podle něj obsahovat přípravu projektu po administrativní stránce a výběr dodavatele.
Zahraniční zprávy
Rosatom převádí JE Tianwan blok 3 na čínského zákazníka
WNN, 20. ledna 2020: Rusko a Čína dnes podepsaly protokol o konečném přijetí jaderného ostrova 3. bloku jaderné elektrárny Tianwan, který převádí vlastnictví na čínského zákazníka za účelem trvalého provozu. Protokol podepsali Alexey Bannik, viceprezident skupiny ASE Group, technické oddělení společnosti Rosatom, a Zhang Yi, zástupce generálního ředitele společnosti Jiangsu Nuclear Power Corporation.
Slavnostní předání se uskutečnilo během pracovní návštěvy generálního ředitele Rosatomu Alexeye Lichačeva v JE Tianwan, kde se setkal s vedoucím čínského úřadu pro atomovou energii Zhang Kejianem.
Likhachov poznamenal, že bloky Tianwan 3 a 4 byly uvedeny do komerčního provozu „v rekordním čase“. JE je „živým příkladem nejvyšších dovedností ruských a čínských jaderných vědců, nejlepším potvrzením synergie osobního a profesního přínosu každého zaměstnance“, uvedl. Lichačev a Kejian také navštívili místo určené na výstavbu bloků 7 a 8 VVER-1200. Řekli, že doufají, že betonáž na bloku 7 bude zahájena v prosinci, pět měsíců před plánem.
JE Tianwan se skládá ze čtyř jednotek VVER-1000. První dvě byly uvedeny do zkušebního provozu v roce 2007, zatímco druhé dvě vstoupily do komerčního provozu v roce 2018. V červnu 2018, během státní návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Číně, podepsaly obě země mezivládní protokol a rámcovou smlouvu na výstavbu bloky 7 a 8. V březnu loňského roku byl v Pekingu podepsán slavnostní podpis generální smlouvy na jejich výstavbu.
Rusko dokončilo testování nejnovějšího paliva pro rychlé reaktory
22. ledna 2020. WNN: Společnost Siberian Chemical Combine (SCC) dokončila akceptační zkoušky svých experimentálních palivových sestav ETVS-22, ETVS-23 a ETVS-24 se směsným jaderným palivem uran-plutonium (nitrid) pro rychlé reaktory s neutrony. SCC se sídlem v Seversku je dceřinou společností TVEL, dceřinou společností vyrábějící jaderné palivo ruské státní jaderné společnosti Rosatom. Práce je součástí projektu Rosatomu „Proryv“, který směřuje k uzavřenému palivovému cyklu. Tento projekt zahrnuje modul pro výrobu / přepracování paliva , modul pro výrobu paliva pro rychlé reaktory a jaderný reaktor s reaktorem.
Rolls-Royce předpokládá svůj model SMR v provozu do roku 2029
24. ledna 2020, WNN: Paul Stein, technologický ředitel Rolls-Royce, řekl dnes BBC, že rok 2029 je cílem k uvedení malého reaktoru Rolls-Royce do provozu ve Velké Britanii.
Rolls-Royce vede konsorcium pro svůj projekt SMR, který zahrnuje Assystem, Atkins, BAM Nuttall, Laing O Rourke, Národní jadernou laboratoř, Nuclear AMRC, Rolls-Royce, Wood a The Welding Institute. Konsorcium počítá, že může dosáhnout nákladů ve výši 1,75 GBP na blok o výkonu 440 MWe