Zprávy z jaderné energetiky - 21.10.2018
Jednou větou
V Dukovanech jsou bloky 1 – 3 na plném výkonu, blok 4 v odstávce. V Temelíně oba bloky na plném výkonu.
Z domova: Jadernou energetiku čeká v Evropě renesance, míní expert ANO. Minoritní akcionáři ČEZ žádají o svolání valné hromady firmy
Ze světa: JE Leningrad 2-1 může zahájil komerční provoz. Průmysl musí okamžitě začít pracovat na mikroreaktorech pro obraná zařízení, míní NEI.
Provoz EDU
1. blok –100% 496 MWe
2. blok –100% 494 MWe
3. blok - 100% 495 MWe
4. blok –odstávka 49 den ze 72. Režim 6, ukončena překládka paliva.
Provoz v souladu s Limity a podmínkami. Výroba letos 11 476 GWh
Provoz ETE
1. blok- výkon 1082 MWe, výroba letos 5 956 GWh
2. blok– výkon 1091 MWe, výroba letos 5 836 GWh
Konference poznačte si v kalendáři:
NERS 2018 - NOVÁ GENERACE JADERNÝCH ELEKTRÁREN NASTUPUJE – ZKUŠENOSTI A POUČENÍ
v pražském Kaiserštejnském paláci ve středu 7. listopadu 2018 sledujte http://ners2018.jmm.cz
Seminář o provozu a bezpečnosti JE Dukovany.
Každoročně pořádá Občanská bezpečnostní komise při JE Dukovany.
Na semináři vystoupí vedoucí pracovníci ČEZ a JE Dukovany, SÚRAO, předsedkyně SÚJB, zástupci Energoregionu 2020 a Ekoregion 5 a Energetického Třebíčska. Na seminář zveme i ministryni MPO.
Seminář se bude konat 22. listopadu 2018 v Hotelu Zámek Valeč od 9 do 13 hod.
Sledujte https://www.obkjedu.cz/
Mezinárodní odborná konference All for Power Conference 2018
Energetické investiční celky: jaderné elektrárny, klasické elektrárny, teplárny, vývoj česko-slovenské energetiky v celosvětovém kontextu
29. - 30. 11. 2018, Clarion Congress Hotel Prague****
Sledujte: http://www.afpconference.com/2018/
SMR 2019- Malé modulární reaktory
Pátý ročník konference SMR 2019 Malé jaderné reaktory pro teplárenství
Termín: 14. února 2019, Velká posluchárna FJFI Břehová 7, Praha
Sledujte: http://malereaktory.cz/
Z domova
Jadernou energetiku čeká v Evropě renesance, míní expert ANO
Praha 15. října (ČTK) - Poslanec a energetický expert hnutí ANO Pavel Pustějovský je přesvědčen, že jadernou energetiku a jadernou fyziku čeká v Evropě renesance. Řekl to dnes na mezinárodní konferenci o palivovém cyklu v Praze. Plány na možnou stavbu nového jaderného bloku v ČR už několik let brzdí nejasnosti o způsobu financování. Ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO) na konci srpna uvedla, že o finančním modelu stavby by se mělo rozhodnout do konce letošního roku. Záměr dlouhodobě kritizují mimo jiné ekologové, podle kterých není nový jaderný zdroj třeba vůbec.
"Přes aktuální nízkou oblibu jaderné energetiky v Evropské unii je zřejmé, že energetický mix okolo roku 2050 bude tvořen především z obnovitelných zdrojů, zbývající část výkonu však budou dodávat jaderná energetika a plynové elektrárny. A to je to, o čem se většinou mlčí," uvedl Pustějovský. Podotkl, že z žádné seriózní odborné studie podle něj nevyplývá, že v blízké době pokryjí celkovou poptávku po energiích čistě jen obnovitelné zdroje.
V nadcházejících letech a desetiletích má spotřeba elektřiny v Česku růst. V optimalizovaném scénáři Státní energetické koncepce počítá ministerstvo průmyslu pro rok 2020 se spotřebou ve výši 62,08 terawatthodin (TWh), pro rok 2040 se 74,07 TWh. Výroba se má pohybovat kolem 90 TWh za rok. Změnit se ale má struktura produkce. Podle nejreálnějšího scénáře koncepce má od druhé poloviny dvacátých let 21. století pocházet nejvíce elektřiny namísto z uhlí z jaderných zdrojů.
Dnešní konference organizovaná v prostorách Poslanecké sněmovny se primárně zabývá nakládání s radioaktivním odpadem, který při výrobě elektřiny v jaderných elektrárnách vzniká. Do roku 2065 má v Česku vzniknout hlubinné úložiště, ve kterém by se odpad skladoval. Postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizují obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů přímo v areálech elektráren v Dukovanech a Temelíně.
Vláda v červenci schválila materiál, který počítá s tím, že ministerstvo průmyslu a obchodu předloží kabinetu návrh na snížení počtu vytipovaných míst pro úložiště z devíti na čtyři do konce ledna příštího roku. Do stejného termínu mají ministři obdržet také informaci o dalším postupu prací k výběru dvou kandidátních lokalit v roce 2022.
"Je tady pouze jedna oblast, která zatím legislativně dořešena zcela není - a to je, jakou formou zapojit dotčené obce, které jsou ve výběru lokalit, do veřejné diskuze, veřejné komunikace, která se kolem tohoto tématu objevuje," doplnila dnes ministryně Nováková. Věcný záměr zákona, který by měl zapojení obcí řešit, by podle ní měla současná vláda připravit do konce příštího roku. "Připravujeme to do legislativního plánu vlády," uvedla. Otázku komunikace s veřejností v záležitosti označila za klíčovou.
Minoritní akcionáři ČEZ žádají o svolání valné hromady firmy
12.10.2018ČTK: Minoritní akcionáři ČEZ sdružení kolem kritika současného vedení firmy Michala Šnobra předali představenstvu společnosti žádost o svolání valné hromady. Chtějí na ní mimo jiné řešit takzvaný opční program, jenž mohou manažeři firmy využít na nákup akcií společnosti. Mezi dalšími tématy jsou strategie společnosti či prodej hnědouhelné elektrárny Počerady. Šnobr to dnes uvedl na svém twitteru, na informaci upozornil server Zdroj.cz.
„Můžeme potvrdit, ze nám bylo doručeno podání akcionáře, které nyní prochází právním posouzením,“ řekl ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Šnobr kritizuje vedení ČEZ dlouhodobě. Při červnové řádné valné hromadě odmítla firma zařadit na pořad dva body, které skupina kolem Šnobra navrhovala. Týkaly se zrušení zmíněného opčního programu. Firma uvedla, že žádosti byly podány pozdě. I přesto se schůze akcionářů protáhla na rekordních více než 14 hodin. Jedním z nejčastěji se dotazujících byl právě Šnobr.
Už letos v lednu Šnobr oznámil, že sdružuje akcionáře firmy s více než jedním procentem akcií. Na základě zákona o obchodních korporacích se jeho skupina akcionářů stala takzvaným kvalifikovaným akcionářem, který může mimo jiné po představenstvu firmy požadovat právě svolání mimořádné valné hromady. „Lze od nás čekat velmi aktivistický přístup a obranu práv minoritních akcionářů,“ uvedl tehdy.
ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí 70 procent akcií. Hlasování na valné hromadě společnosti tak vesměs končí podle přání ministerstva. ČEZ loni vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun, tržby klesly o procento na 201,9 miliardy korun
Ze světa
JE Leningrad 2-1 může zahájil komerční provoz
16 Oct (NucNet): Jaderný dozor Rostechnadzor vydal povolení k přechodu do komerčního provozu druhého bloku JE Leningrad II. Nové dva bloky VVER 1200 jsou postaveny na lokalitě Sosnový Bor na jižním pobřeží Finského zálivu. Na stejné lokalitě jsou ještě v provozu staré bloky s reaktory RMBK 1000
Rosenergoatom zatím neoznámil, kdy bude komerční provoz zahájen. Výstavba bloku Leningradská II 2 začala v říjnu 2008 a poprvé byl blok připojen k síti 9.3. 2018
Průmysl musí okamžitě začít pracovat na mikroreaktorech pro obraná zařízení
9.10.2018 Nucnet, Atominfo : Jaderný průmysl by měl společně s dozorným orgánem Spojených států začít okamžitě pracovat na zkoumání a vývoji mikroreaktorů se zaměřením na zjednodušení licenčního procesu a procesu vzdělávání odborníků. Ve svém prohlášení to uvedla průmyslová skupina Nuclear Energy Institute.
V prohlášení se mimo jiné uvádí optimální rozmístění mikroreaktorů pro ministerstvo obrany Spojených států. Do konce roku 2019 by mělo ministerstvo obrany Spojených států specifikovat požadavky, provést hodnocení návrhu a podepsat smlouvy s vývojáři zařízení.
Zpráva vyzývá vývojáře, aby podpořili vývoj návrhů mikroreaktorů s výkony od 0,2 MW do 15 MW. Také by měli uzavřít partnerství mezi soukromými sektory, veřejnými sektory a ministerstvem energetiky, jejichž společným cílem by bylo vyvinout první bloky do 7 až 10 let.
Ministerstvo obrany Spojených států by mělo ihned začít rozhovory s průmyslovým odvětvím a dozorným orgánem. Ty mají řešit jedinečné otázky jaderného dozoru spojené s nasazením mikroreaktorů pro ministerstvo obrany.
Zpráva dodává, že ministerstvo energetiky by mělo poskytnout nízkoobohacený uran, ze kterého by se vyrábělo čerstvé palivo pro nové návrhy mikroreaktorů. Mimo jiné by tento krok pomohl také návrhu, licencování a výrobě větších transportních kontejnerů.
Dodaný nízkoobohacený uran je potřebný k počátečnímu rozvoji mikroreaktorů a jiných pokročilých technologií. Jakmile bude dostatečná poptávka po komerčně vyráběném palivu, bude jím nahrazen tento uran.
Podle zprávy spravuje ministerstvo obrany 500 zařízení, včetně vzdušných sil, armády, námořnictva, ponorek a několika obranných agentur. Jedná se největšího spotřebitele energie ve Spojených státech, který spotřebovává přibližně 21 % energie v zemi. V roce 2016 spotřebovalo ministerstvo obrany přibližně 201 410 miliard BTU (ekvivalentní 60 TWh elektřiny), které stály přibližně 3,7 miliardy amerických dolarů (82,65 miliardy Kč).