Zprávy z jaderné energetiky - 16. květen 2014
Zprávy z oblasti jaderné energetiky, tak jak je z veřejných informačních zdrojů zaznamenal předseda OBK.
EDU
Všechny čtyři bloky EDU na plném výkonu, spolehlivý provoz, výroba 5 650 GWh
Ve středu 14. 5. se uskutečnilo cvičení systému havarijní připravenosti. Iniciací cvičení byla hypotetická mimořádná událost na dvou blocích současně.
Byl jsem se podívat na výstavbu ventilátorových chladicích věží v EDU. Práce jsou velmi dobře připraveny a naplánovány a hodnotím přístup lidí z ČEZ, kteří mají tuto stavbu na starosti za vysoce profesionální. Stavba musí být na prvním bloku ukončena s odstávkou 1. bloku v roce 2015 a je jednou z nutných podmínek pro obnovení licence. Stavbu realizuje Škoda Praha Invest se subdodávkami firem REKO, Metrostav, IaC a dalších.
Konference
WNA Symposium a výstava 2014
10.- 12. září Central Hall Westminster, Londýn
Senát PČR, Podvýbor pro energetiku a Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu si Vás dovoluje pozvat na seminář na téma:„EKONOMICKÉ A SOCIÁLNÍ DŮSLEDKYZPŮSOBENÉ UZAVŘENÍM VELKÉHO ZDROJE ENERGIE“, který se koná v pátek dne 23. května 2014 od 10.00 hod. v Jednacím sále Valdštejnského paláce. Registrace u paní Radky Novákové novakovar@senat.cz.
Konference Budoucnost Jaderné elektrárny Dukovany 12. 6. ve Valči (okres Třebíč). Více informací a registrace na www.budoucnostedu.cz.
Personálie
Prof. Dr. Winfried Petry vědecký ředitel Heinz Maier Leibnitz Neutron Research Facility v Garchingu se stal novým viceprezidentem německého jaderného fora.
Ing. Jana Dvořáková, PhD, která v minulých letech přinesla nový vzhled do grafického vnímání jaderného údolí Řež, se nám vytratila z jaderného byznysu, držím palce v novém působišti.
Co se stalo ve světě
Čína ustavila centrální „havarijní štáb“
WNN Daily 15 May 2014
Centrální tým havarijní odezvy byl ustaven v Číně. Tým bude doplňovat provinční a lokální týmy na jaderných zařízeních.
AREVA a ATOX zakládají společný podnik zabývající se vyřazováním jaderných elektráren z provozu
Paříž, 15. května 2014
U příležitosti návštěvy japonského premiéra Šinzóa Abeho ve Francii oznámily společnosti Areva a ATOX, průkopník v oblasti údržby jaderných zařízení na japonském trhu, založení společného joint venture podniku ANADEC, ve kterém obě firmy vlastní 50% podíl. ANADEC se zaměří na japonský trh a bude poskytovat služby a řešení pro vyřazování z provozu a následnou demontáž jaderných elektráren. Ještě v průběhu letošního roku se ANADEC zaměří na poškozenou elektrárnu ve Fukušimě.
Vodíkový „sklad“ energie
Demonstrační projekt MYRTE (Mission hYdrogen & Renewable for the inTegration on the Electrical grid ) využívající fotovoltaické panely a skladování energie do elektrolýzou vyráběného vodíku a následnou zpětnou výrobou elektrické energie v palivových článcích je zkoušen fy AREVA na Korsice lokalita Ajaccio . Fotovoltaické panely o výkonu 560 KWp, skladovací nádrže o objemu 700m3, elektrolyzér s výkonem 10 m3/hod. Palivové články mají výkon 100kW. Pokud by měl někdo zájem vidět takový systém , nemusí jezdit na Korsiku, ale stačí když se zajede podívat do UJV Řež, podobný systém je zde zkoušen, ale s mnohem menšími parametry, navazuje tak na projekt vodíkového Trihydrobusu.
Demontáž JE Bělojarsk 1,2
13 May 2014
Likvidace prvních dvou bloku JE Belojarsk nedaleko Jekatěrinburgu byla zahájena. Počítá se, že bude trvat 18 – 20 let.
Na lokalitě, kde je nyní v provozu rychlý reaktor BN 600 a připravuje se spouštění rychlého reaktoru BN800, jsou ještě dva bloky prototypu grafitem moderovaného reaktoru RBMK 100MW, respektive 200MW. Tyto bloky byly v provozu v letech 1964 – 1981 respektive 1967 – 1989.
Polsko plánuje vyrábět 12% elektřiny z jádra
12 May (NucNet)
Polsko plánuje vyrábět 12% elektrické energie z jádra v roce 2030. První Polská JE by měla bát spuštěna v roce 2024 a proces výběru typu reaktoru, způsobu výstavby a financování by měl být zahájen ještě letos. Řekla to na Evropském jaderném kongresu v Marseille expertka polského ministerstva ekonomiky Beata Sparazybska.
Prezident CEA vyzývá k zrychlení výstavby jáderných elektráren
13 May (NucNet)
Bernard Bigot prezident CEA (Commissariat à l’Energie Atomique et aux Energies Alternatives (atomic and alternative energy commission; CEA francouzský výzkum v oblasto jádra a OZE) tvrdí: Francie potřebuje výstavbu minimálně 35 nových jaderných bloků má-li dosáhnout svých cílů s ohledem na globální oteplování. Jádro a obnovitelné zdroje jsou dva pilíře Francouzské energetiky.
Francie má v současné době 58 reaktorů v provozu, ale mnoho z nich je ze sedmdesátých a počátku osmdesátých let a mají za sebou téměř 40 let provozu.
Florida schválila výstavbu dvou nových reaktorů
14 May (NucNet)
Společnost Florida Power & Light (FPL) obdržela od DOE výstavbovou a provozní licence pro dva reaktory Westinghouse AP 1000 na lokalitě Turkey Point jižně od Miami.
Nové uranové doly v Namibii
9 May 2014
Na lokalitě Husab v Namibii zahájil těžbu nový uranový důl. Lokalita je vlastněna čínskou společností General Nuclear Power Corporation (CGN), která počítá, že Namibie se stane jedním z největších světových dodavatelům uranu.
Rusko rozšiřuje svoji flotilu jaderných ledoborců
09 May 2014
Loděnice Baltijskij závod, které byly jedinou společností v otevřeném tendru, získaly zakázku na výstavbu dvou nových jaderných ledoborců typu LK – 60 Ledoborce, jejichž cena se pohybuje kolem 1,2 miliardy USD, mají jako zdroj energie dva reaktory RITM 200 o výkonu 60 MWe. Ledoborec je 173 m dlouhý a dokáže zdolávat až 3m silný led a bude používán zejména na velkých řekách severu Ruska.
Vattenfall hodlá pokračovat v jaderném výzkumu
9 May (NucNet)
Švédská státní společnost Vattenfall ohodnotila své portfolio výzkumných projektů a počítá, že jaderné projekty mohou vést lépe k rozvoji podnikání společnosti a hodlá je dále podporovat.
Počasí aneb pomůcka při společenské konverzaci
17. květen v pražském Klementinu
min. 1,0 °C (1874), 15,7 °C (od 1961), max 31,4 °C (1798)
Kdo o svatém Janě len zasívá, stébla zdéli lokte mívá. (sv. Jan Nepomucký 16.5.)
Na svatého Nepomuka umrzne ti nos i ruka.
Kalendárium
16. 5.1868 – Položen základní kámen Národního divadla.
18. 5.1974 – Indie v rámci projektu „Usmívající se Buddha“ úspěšně odpálila svoji
první atomovou pumu, čímž se stala šestou zemí na světě, která tak učinila
20. 5.1927 – Americký pilot Charles A. Lindbergh odstartoval z Long Islandu do Paříže. Jako první člověk na světě přeletěl bez mezipřistání Atlantský oceán.
Let trval 33 hodin a 29 minut.
21. 5.1881 – První praktické použití telefonu v Praze: Majitel vysočanského cukrovaru Bedřich Frey si jako první obyvatel Prahy nechal zavést telefonickou linku z bytu do kanceláře
21. 5.1927 – Charles Lindbergh dokončil první sólový přelet Atlantského oceánu.
22. 5.1960 – Velké chilské zemětřesení, které dosáhlo 9,5 stupně Richterovy stupnice, bylo dosud nejsilnějším zaznamenaným zemětřesením