Zprávy z jaderné energetiky - 14. 2.2020
Jednou větou:
V Dukovanech 1, 2 a 4 blok na nominálním výkonu. Blok č. 3 odstávka pro výměnu paliva a revize. V Temelíně jsou oba bloky v provozu
Z domova: SMR 2020, 6. ročník mezinárodní konference Malé a modulární reaktory. Nový blok Dukovan bude, už nelze ustoupit
Zahraniční zprávy: Instalace ochranného pláště na JE Kursk II-1. UK HPR1000 přejde do fáze konečného posouzení návrhu. Norsko využívá pro likvidaci odpadu zámořské zkušenosti.
Provoz EDU
1. blok –100%
2. blok –100%
3. blok –odstávka pro výměnu paliva a revize, režim 7 (palivo vyvezeno z reaktoru)
4. blok - 100 %, odstávka byla ukončena 11.2. v noci.
Výroba letos 1 366 GWh
Provoz ETE
Oba bloky ETE na 100 % výkonu, provoz dle LAP
Kalendář akcí - nezapomeňte
- Nový jaderný zdroj pro ČR – stav přípravy v r. 2020 celostátní odborná konference v rámci zahájení Jaderných dnů termín 15. 4. – 16. 4. 2020 zahájení v 10 hod. plenární zasedání 10:30 – 12:30 https://www.jadernedny.cz/
- JADERNÉ DNY 2020 na ZČU v Plzni 15.4. - 20.5. https://www.jadernedny.cz/
- NUCLEAR ENCOUNTER 2020 - třetí ročník konference. 16. – 17. dubna 2020, Modra, Slovensko. Profesní setkání provozovatelů JE a servisních organizací jaderných elektráren. Více na http://nuclearencounter.alveda.cz.
Z domova
SMR 2020, 6. ročník mezinárodní konference Malé a modulární reaktory
Ve čtvrtek 13. 2. 2020 ve velké aule FJFI Břehova 7 Praha uskutečnil již 6. ročník mezinárodní konference o malých a modulárních reaktorech SMR 2020. Konferenci pořádala pod záštitou MPO a Inženýrské akademie ČR agentura Event Era s FJFI ČVUT.
Konference se zúčastnilo na 180 účastníků, kteří mohli slyšet příspěvky o stavu české jaderné energetiky a nové výstavby, ale zejména o projektech SMR světových firem. Referoval Rolls-Royce o projektu PWR 400 MW, korejský KHNP představil svůj reaktor SMART, který by měl být stavěn v Saudské Arábii. Ruský Rosatom představil model RITM 200, který se připravuje k výstavbě na několika vzdálených lokalitách. Velmi zajímavé bylo sdělení CVŘ o projektu Energy Well, který za uplynulý rok zaznamenal významné pokroky. Musím vyzdvihnout i představení systému SANDRA pro měření a regulaci jaderných elektráren od společnosti ZAT.
Avšak nezaznívala jen technická sdělení. Posluchači tak mohli slyšet několik pohledů na legislativní proces ať již z úhlu českých zákonů tak třeba z pozice doporučení a pravidel MAAE.
Velmi zajímavé a dynamické bylo sdělení Dr. Helene Cook z Australie. Tato právnička pracující pro společnost GNE Advisory se zamýšlela nad poučením ze současných a minulých projektu jaderných elektráren a nutnosti neopakování předchozích chyb. Což by mělo vést k dobrému projektu SMR. Mimo jiné uvedla klíčovou myšlenku: „příběh SMR není o technických finesách a technologiích, je to příběh o příležitosti pro byznys“ . Tedy, neutápějte se v technických detailech, ale zaměřte se na efektivitu, jednoduchost a celkový přínos projektu. No něco na tom je.
Pravda, dnešní SMR se projektují výhradně pro odlehlé oblasti jako zdroje tepla a elektrické energie.Typickým projektem je třeba letitý projekt JE Bilibino (4 bloky 12 MWe s odběrem tepla pro a Bilibino na Čukotce). Tyto SMR jsou v provozu od roku 1974. Nyní se připravuje jejich náhrada reaktory RITM. Tyto reaktory jsou z ledoborců nové generace. Padla i zmínka o Plovoucí jaderné elektrárně Akademik Lomonosov, která byla vloni převezena do Čukotského Peveku.
Pravda, v Čechách si asi na SMR ještě počkáme, nicméně pro teplárenské účely by takový opakovaný projekt SMR mohl být zajímavým řešení. Třeba i tímto směrem směřují výzkumníci z Centra výzkumu Řež.
Rozhodně, jsou SMR životaschopnou vývojovou linií jaderných reaktorů a třeba by se mohly české firmy zapojit do těchto zahraničních projektů. I to byl jeden z cílů konference SMR 2020.
Nový blok Dukovan bude, už nelze ustoupit
Hospodářské noviny, 12. 2. 2020: Dohoda mezi vládou a firmou ČEZ o stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany bude zveřejněna během několika týdnů. Ještě se dolaďují poslední detaily, řekl ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) při včerejší návštěvě elektrárny. Uvedl, že by do konce roku 2022 měl být vybrán dodavatel nového bloku, stavební povolení má být vydáno do roku 2029 a pak zahájena stavba.
„My jsme pevně rozhodnuti, že nový jaderný blok bude, je to věc, která je neměnná, ze které nelze ustoupit ani o milimetr,“ řekl Havlíček. Doplnil, že nyní se k jeho výstavbě upřesňuje technický scénář.
Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš se k obsahu chystané smlouvy mezi firmou a vládou podrobněji vyjadřovat nechtěl s odkazem na to, že bude po podpisu zveřejněna. Zopakoval pouze to, že investorem nového bloku bude dceřiná firma společnosti ČEZ a že dohoda upravuje práva a povinnosti obou stran. Soutěž na dodavatele podle něj bude formálně vypsána letos v prosinci.
Pokud bude u nynějších bloků Dukovan prodloužena životnost z 50 na 60 let, jak má ČEZ v plánu, mohl by vedle nich fungovat nový blok asi deset let. „Naší jasnou ambicí a cílem je, aby se (životnost) prodloužila na běžných 60 let, tak jako je to všude ve světě,“ řekl k tomu Havlíček. Končit s výrobou elektřiny by tak měly mezi roky 2045 a 2047, zatímco nový blok by mohl začít fungovat někdy kolem roku 2036.
Vodu pro chlazení těchto bloků podle Havlíčka elektrárna má. „Dokonce ta rezerva je tam výrazně vyšší,“ řekl. Schopnost zajistit chlazení vyplynula podle něj už z posuzování dopadů záměru na stavbu nového dukovanského jaderného zdroje na životní prostředí. ČEZ podle ředitele divize jaderné energetiky Bohdana Zronka také připravuje projekty, které by mohly zajistit podstatné snížení spotřeby chladicí vody čerpané do elektrárny přes přehradu Mohelno z řeky Jihlavy.
První by mohl ušetřit až osm milionů metrů krychlových vody ročně díky snižování usazenin v chladicích věžích. „Začínáme s ním letos,“ uvedl Zronek. Ve druhém pilotním projektu má elektrárna v plánu tento rok začít ověřovat vhodné technologie pro úpravu vody čerpané z přehrady, což by mohlo ušetřit 10 až 16 milionů metrů krychlových vody ročně. Elektrárna zatím za rok potřebuje na chlazení 55 milionů metrů krychlových vody.
Dukovany s celkovým výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu spotřeby elektřiny v Česku. První blok vyrábí od roku 1985. Původní projekty počítaly s třicetiletou životností dukovanských bloků. Aktuálně chystaný pátý blok má mít podle firmy ČEZ výkon 1200 megawattů, stát by měl mezi 140 a 160 miliardami korun.
Naší jasnou ambicí a cílem je, aby se (životnost) prodloužila na běžných 60 let, tak jako je to všude ve světě. Karel Havlíček ministr průmyslu a obchodu (za ANO)
Zahraniční zprávy
Instalace ochranného pláště na JE Kursk II-1
WNN, 13. února 2020:Instalace první vrstvy vnějšího ochranného pláště kolem prvního reaktoru jaderné elektrárny Kursk II ve výstavbě v západním Rusku byla dokončena v předstihu. Blok bude první, kde se použije design VVER-TOI (typický optimalizovaný, s vylepšenými informacemi).
Ochranná stěna se skládá z 15 částí, které byly sestaveny do kruhu s průměrem 50,8 metrů. Instalace druhé úrovně bude zahájena na konci května. Po dokončení v roce 2023 bude štít vysoký 65,4 metrů a tloušťky 0,5–1,5 metrů.
Alexey Smirnov, ředitel ruské stavební společnosti Trest Rossem, uvedl, že konstrukce VVER-TOI umožňuje zkrácení harmonogramu, protože minimalizuje práci ve výškách na staveništi.
První beton pro 1. blok Kursk II byl nalit v dubnu 2018, a pro blok 2 v dubnu loňského roku.
Reaktor VVER-TOI o výkonu 1255 MWe byl vyvinut na základě technických výsledků projektu VVER-1200. Konstrukce nabízí vylepšená bezpečnostní opatření, včetně zvýšené bezpečnosti při extrémních vnějších vlivech a schopnosti odolávat zemětřesení a je vybavena moderními řídicími systémy a diagnostikou.
UK HPR1000 přejde do fáze konečného posouzení návrhu
WNA, 13. února 2020: Úřad Spojeného království pro jaderné předpisy (ONR) a Agentura pro životní prostředí dokončily krok 3 - „celkové přezkoumání návrhů, bezpečnostních případů a bezpečnostních argumentů“ - při kontrole konstrukce reaktoru HPR1000 ve Velké Británii. Nyní začnou čtvrtou a poslední fázi procesu Generic Design Assessment (GDA) - „podrobný návrh, bezpečnostní případ a posouzení bezpečnostních důkazů“.
UK HPR1000 je design společnosti Hualong One, který společnost General Nuclear Services - dceřiná společnost EDF a China General Nuclear - navrhuje použít v budoucí nové jaderné elektrárně v anglickém Bradwellu.
„Cílem GDA je zajistit důvěru v to, že navrhovaná konstrukce může být zkonstruována, provozována a vyřazována z provozu v souladu s normami bezpečnosti, ochrany a ochrany životního prostředí požadovanými ve Velké Británii,“ Ana Gomez-Cobo, vedoucí britské společnosti HPR1000 ONR regulace, řekl.
„Naše hodnocení k dnešnímu dni neidentifikovalo žádné zásadní bezpečnostní nebo bezpečnostní nedostatky, které by nám zabránily vydávat potvrzení o schválení návrhu (DAC) pro návrh HPR1000 ve Velké Británii. Nicméně jsme identifikovali řadu oblastí, pro které je potřeba dalšího vysvětlení. Ačkoli je zatím pokrok povzbudivý, je stále vyžadována velká práce žadatele. V průběhu kroku 4 GDA budeme i nadále přísně posuzovat podání o bezpečnosti a zabezpečení. ““
GDA je dobrovolný proces pro dodavatele reaktorů - je to spíše politika než zákon -, ale je to vládní očekávání pro všechny novostavby ve Velké Británii. V lednu 2017 britská vláda formálně požádala regulační orgány, aby zahájily proces pro britskou HPR1000. Regulátoři, kteří řekli, že mají za cíl dokončit GDA ve Velké Británii pro HPR1000 na konci roku 2021.
Norsko využívá pro likvidaci odpadu zámořské zkušenosti
WNN, 10. února 2020: Agentura Norského jaderného vyřazování z provozu (NND) podepsala dohody o spolupráci s finskou skupinou AINS a francouzským Oranem o vybudování úložiště pro zneškodnění použitého paliva a odpadu z vyřazení dvou norských výzkumných reaktorů pro odstavení z provozu.
NND, která byla zřízena jako agentura pod Ministerstvem obchodu, průmyslu a rybolovu v únoru 2018, odpovídá za vyřazování výzkumných reaktorů a další související jaderné infrastruktury z provozu a za bezpečné nakládání, skladování a likvidaci radioaktivního odpadu.
Norské dva výzkumné reaktory - jaderný palivový reaktor a reaktor na zkoušení materiálů v Haldenu a JEEP-II neutronový rozptyl zařízení v Kjeller - byly prohlášeny za trvale odstavené v červnu 2018 a v dubnu 2019. Jejich vlastnictví a odpovědnost za ně se přesunou na NND z Ústavu pro energetické technologie (IFE).
NND uvedl, že jedním z nejdůležitějších úkolů bude zřízení úložiště pro zneškodnění veškerého norského radioaktivního odpadu. To, jak poznamenal, zahrnuje vysoce aktivní dlouhodobé spotřebované palivo ze dvou výzkumných reaktorů, odpad z jejich vyřazování z provozu a radioaktivní zdroje z medicíny, výzkumu a průmyslu. Norsko má asi 17 tun jaderného paliva, které je v současné době skladováno v Halden a Kjeller. Zatímco část tohoto paliva by mohla být umístěna přímo do úložiště, asi 10 tun je nestabilní kovové palivo, jehož vlastnosti „ztěžují nalezení bezpečného a dlouhodobého řešení tohoto odpadu“. NND uvedla, že prozkoumá, zda je možné toto palivo chemicky upravit tak, aby bylo stabilnější.
NND dne 6. ledna podepsala dohodu o spolupráci s Oranem s cílem prozkoumat technické možnosti a výzvy chemického zpracování paliva v závodě na přepracování la Hague ve Francii. Rovněž uzavře dohodu se švédskou společností Studsvik AB o provedení podobných studií alternativní metody stabilizace paliva. NND se také dívá na příležitosti a výzvy likvidace paliva v jeho současném stavu, s chemickou stabilizací.
"Na základě těchto studií a studií, které tyto dvě společnosti již provedly jménem IFE, NND předloží návrh komplexního řešení pro norské palivo," uvedla.
Dne 22. ledna byla rovněž podepsána dohoda mezi NND a AINS Group o spolupráci při vývoji úložiště radioaktivního odpadu.
„Společnost AINS a její partneři (finská VTT a německá spolková společnost pro radioaktivní odpad, BGE) mají dlouholeté zkušenosti s vývojem a plánováním podobných zařízení,“ uvedla NND. "Mimo jiné se významně podílejí na vývoji prvního hlubinného geologického úložiště vyhořelého jaderného paliva na světě, které se nyní staví ve finském Olkiluoto."
V Himdalenu v Aurskog / Holand existuje kombinované úložiště a úložiště nízko a středně radioaktivního odpadu (KLDRA). Zde se ukládá odpad z norského průmyslu, zdravotnictví a obrany a odpad z IFE. KLDRA je v současné době provozována IFE a je financována ze státního rozpočtu. Je ve vlastnictví Statsbygg. NND nakonec také převezme vlastnictví a provoz tohoto zařízení.