Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Zprávy z jaderné energetiky - 1. prosinec 2017

4.12.2017

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu všechny čtyři bloky.

V ETE jsou oba bloky v provozu na plném výkonu

A co si myslíte vy…?  Zpoždění v realizaci NAPJE

Z domova: Seminář Občanské bezpečnostní komise, Obce kolem Dukovan neví, kdo zaplatí distribuci tablet s jódem

Jaderné výročí 75 let od první řízené štěpné reakce

Ze světa:

Ruské a Brazilské firmy spolupracují v jaderné oblasti. Britsko - Korejská spolupráce. Místodržitel schválil restart Japonské JE Ohi 3 a 4 . Pakistan a Čína se dohodli na výstavbě Chashma 5.

Výročí pro příští týden:

2.12. 1942 -  První jaderný reaktor (Chicago Pile-1) byl spuštěn týmem Enrico Fermi na  univerzitě v Chicagu (USA). Bylo dosaženo první řízené štěpné reakce na světě. 

3.12. 1990  - 16:25 první kritičnost školního reaktoru Vrabec na FJFI ČVUT

Provoz EDU

1. Blok –100%  507 MW

2. Blok - 100%, 503 MW

3. Blok - 100%  504  MW

4. Blok – 100% 507 MW

Provoz v souladu s Limity a podmínkami.  Celková výroba letos 10 401 GWh

Provoz ETE

1. Blok  100 %, 1031 MWe, celková výroba letos 8 664 GWh

2. Blok  100%,  1089 MWe, celková výroba letos 6 819 GWh

 

Nejbližší konference a setkání

-          12.12. Kulatý stůl s ATMEA – Hotel Atom Třebíč http://www.energeticketrebicsko.cz/aktualne/program-kulateho-stolu-se-spolecnosti-atmea/

-          25.1 2018 – ZAT Zákaznický den, Příbram https://feedbotzatckdjxn.blob.core.windows.net/public/webchat.html

-          SMR 2018  15.2. 2018 Praha    http://malereaktory.cz/

 

A co si myslíte vy?

Zpoždění v realizaci NAPJE.

Minulý týden jsem si dvakrát vyslechl referát Vládního zmocněnce pro jadernou energetiku. Jednou na Semináři OBK, podruhé na konferenci All4 Power 2017.

V obou vystoupeních zaznělo, že naplňování Národního akčního plánu pro jadernou energetiku (NAPJE), má skluzy a že se tedy nedají stihnout  deklarované termíny (zahájení stavby NJZ 2025 a spouštění NJZ 2035) a že se spíše blížíme očekávání spouštění v letech 2038 – 2039.

Jen tak, mirnix tyrnix se původní termín přeškrtl a nahradil novým. To mi teda hlava nebere. Vláda si dá akční plán – tedy co bude dělat, a ten se ani průběžně nevyhodnotí a prostě se konstatuje, „no tak se zpožďujeme a tož si dáme raději nový termín“.

Ale, přátelé, to bychom takto mohli pokračovat až třeba do konce tisíciletí. Z analýz se ví, že nám v Česku bude chybět výkon pro základní zatížení, ten má být podle plánu zajištěn výstavbou nových jaderných bloků v termínech pro EDU 5 2035. A teď to odsouváme, bez projednání, bez diskuse, někam dál do budoucna. Prostě pokrčíme rameny „ no tak tak jsme to nestihli, tak to uděláme později“. Zřejmě i v řízení státu platí heslo „odlož na zítřek, cos již včera odložil na dnešek“. Nebo že bychom zvýšili tlak na novou vládu?

Co si o tom myslíte vy?

 

Z domova

Seminář Občanské bezpečnostní komise – viz. samostatný článek

 

Obce kolem Dukovan neví, kdo zaplatí distribuci tablet s jódem – viz. samostatný článek v sekci Zaujalo nás

 

Jaderné výročí

Před 75 lety 2. prosince 1942 se uskutečnila první řízená řetězová štěpná reakce v zařízení   Chicago Pile-1    

Chicago Pile-1 (CP-1) byl první člověkem postavený jaderný reaktor na světě, který byl součástí projektu Manhattan. Postaven byl v prostoru racketového (něco jako squash)  kurtu pod tribunami fotbalového stadionu Stagg Field Chicagské univerzity. Stavby se účastnil neproškolený personál. Velkou část manuální a transportní činnosti provedli hráči místního universitního fotbalového týmu, za účelem zvýšení kondice. I přesto byl experiment silně utajován a byl označen jako „milíř“ (pile). Nesměl být přítomen ani fotograf, proto je průběh experimentu zaznamenán pouze na kresbách. Celý experiment proběhl pod dozorem fyzika Enrica Fermiho. Fermi popsal reaktor jako „surovou hromadu černých cihel a dřevěných trámů“

Konstrukce reaktoru

Aktivní zónu tvořilo několik vrstev grafitových cihel, které byly sestavovány na místě. Uprostřed reaktoru byly rozmístěny lisované koule oxidu uranu, vždy ob jednu vrstvu s grafitem, tak aby vytvořily krychlovou mřížku. Tato mřížka měla být původně 7,4 m vysoká. Následná měření však ukázala, že k dosáhnutí kritického stavu stačí méně paliva. Konečná výška tedy dosahovala necelých 6 m. K řízení štěpné řetězové reakce sloužily kadmiové tyče, které bylo možno zasunout z boku reaktoru. Reaktor byl dále vybaven havarijní tyčí, řízenou automatickým systémem. Pokud by automatický systém nepracoval, byla zde pojistka a přeseknutím lana se spustila tato havarijní tyč do středu reaktoru (odtud dodnes používaná zkratka SCRAM- Safety Control Rod Axe Man). Posledním bezpečnostním prvkem byla skupina mužů s roztokem solí kadmia. Pokud by nedošlo k utlumení štěpné řetězové reakce pomocí kadmiových tyčí, tak by byl roztok vlit do reaktoru.

Reaktor nebyl opatřen chlazením ani ochranným pláštěm vůči radiaci, jelikož délka štěpné řetězové reakce neměla přesáhnout několik desítek minut a navíc v té době nebyly příliš známy účinky ozáření na organismus. Výkon reaktoru byl řízen ručně pomocí kadmiové tyče na základě přístroje měřícího neutronový tok.

Průběh experimentu

Pokus započal 2. prosince 1942 v 9:35, kdy byla z reaktoru vytažena havarijní tyč a následně vysouvaná krokově regulační tyč. Každý krok byl po jedné stopě a byl měřen následný tok neutronů. Tok neutronů se po několika krocích tak zvýšil, že citlivý automatický systém spustil havarijní tyč a zastavil štěpnou řetězovou reakci. Reaktor se stále nacházel v podkritickém stavu. Odpoledne pokus dále pokračoval a postupným vysouváním regulační tyče se neutronový tok stabilizoval na určité hodnotě. V 15:36 začal neutronový tok růst exponenciálně, reaktor konečně dosáhl kritického stavu a začal zvyšovat svůj tepelný výkon. Následně v 15:53 automatický havarijní systém znovu zastavil štěpnou řetězovou reakci. Reaktor dosáhl maximálního výkonu 0,5 W. Reaktor byl znovu spuštěn a uveden do kritického stavu 12. prosince, kde při 35 minutovém provozu dosáhl tepelného výkonu 200 W. Reaktor CP-1 byl demontován v únoru roku 1943

 

Ze zahraničí

 

Ruské a Brazilské firmy spolupracují v jaderné oblasti

28 November 2017 WNA Ruský Rosatom podepsal  Memorandum o spolupráci s Brazilskými společnostmi  Centrais Elétricas Brasileiras (Eletrobras) a Eletrobras Termonuclear SA (Eletronuclear). V Memorandu je zmíněna i možnost výstavby nové jaderné elektrárny v Brazilii. MOU pokrývá i servisní a  provozní aktivity, řízení palivového cyklu, likvidaci elektráren vzdělávání a přípravu personálu.

 

Britsko - Korejská spolupráce

28 November 2017 WNA : Memorandum o spolupráci v jaderné oblasti mezi UK a Jižní Koreou bylo podepsáno minulý týden. Dokument umožňuje větší spolupráci v oblasti výstavby nových jaderných bloků  a v likvidaci starých, dosluhujících

 

Místodržitel prefektury Fukui schválil restart Japonské  JE Ohi 3 a 4

27 Nov (NucNet): Místodržitel prefektury Fukui v jihozápadním Japonsku povolil restart bloků JE Ohi 3 a 4, které provozuje společnost Kansai Electric Power Company. Jedná se o PWR bloky o výkonu 1100 MWe, které byly spouštěny v roce 1991 respektive 1993. Tyto reaktory byly tak jako ostatních 43 japonských reaktorů odstaveny po katastrofě na JE Fukušima v březnu 2011. Nyní se některé bloky po realizaci dalších bezpečnostních opatření postupně spouští. Již 12 bloků na šesti lokalitách splnila nová nařízení. Souhlas lokální správy se očekává i na dalších lokalitách.

 

Pakistan a Čína se dohodly o výstavbě  JE Chashma 5

23 November 2017, WNA : China National Nuclear Corporation (CNNC) a Pakistánská Atomová komise  (The Pakistan Atomic Energy Commission (PAEC) ) podepsaly dohodu o výstavbě čínského reaktoru  HPR1000 Hualong One  na Pakistánské lokalitě Chashma.

Na lokalitě jsou v provozu již čtyři čínské  PWR reaktory  CNP 300 zprovozněné v létech 2000,2011,2016, 2017

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany