Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Zprávy z jaderné energetiky - 09.11.2018

12.11.2018

Jednou větou

V Dukovanech jsou bloky 1 – 3 na plném výkonu. Spouštění bloku 4 bylo přerušeno pro vyhledávání malé netěsnosti na parogenerátoru. V Temelíně oba bloky na plném výkonu.

Z domova: Dukovany znovu odstavily 4. blok, kvůli kontrole parogenerátoru. Něco pro techniky - zdokonalení plynového panelu na JE Temelín. Ostrahu jaderných elektráren zajistí společnost Mark2 Corporation.  Vláda si u jádra jen kupuje čas, na to je ale pozdě, říká Drábová, dokončit nové reaktory do roku 2035 je podle ní nereálné.  Aktualizace Energetické koncepce musí být provázaná s klimatickým plánem, říká MPO.  Baterie jsou, podle L Pavlase ze Sev. en Energy, zatím jen zajímavý pokus. SÚRAO - ve hře o úložiště zůstanou čtyři lokality, karty jsou zatím neodkryté

Ze světa: První reaktor na ruské plovoucí jaderné elektrárně byl spuštěn.  Dozor povolil restart JE Tihange 1 v Belgii. Čínská JE Sanmen 2 s reaktorem AP 1000  zahájila komerční provoz

Provoz EDU

1. blok –100%  498 MWe

2. blok –100%  496 MWe

3. blok - 100%  499 MWe

4. blok – spouštění po odstávce přerušeno pro vyhledání netěsnosti na PG 41.

Provoz v souladu s Limity a podmínkami.  Výroba letos 12 239 GWh

 

Provoz ETE

1. blok- výkon 1080 MWe, výroba letos  6 469  GWh

2. blok– výkon 1093 MWe, výroba letos 6 360  GWh

 

Konference poznačte si v kalendáři:

 

Seminář o provozu a bezpečnosti JE Dukovany.

Každoročně pořádá Občanská bezpečnostní komise při JE Dukovany.

 Na semináři vystoupí vedoucí pracovníci ČEZ a JE Dukovany, SÚRAO, zástupci Energoregionu 2020 a Ekoregion 5 a Energetického Třebíčska. Účast na semináři potvrdila Ing. Marta Nováková ministryně MPO a předsedkyně SUJB Dana Drábová. Pozvali jsme i premiéra.

Seminář se bude konat 22. listopadu 2018 v Hotelu Zámek Valeč od 9 do 13 hod.

Sledujte    https://www.obkjedu.cz/

 

Mezinárodní odborná konference  All for Power Conference 2018
Energetické investiční celky: jaderné elektrárny, klasické elektrárny, teplárny, vývoj česko-slovenské energetiky v celosvětovém kontextu
29. - 30. 11. 2018, Clarion Congress Hotel Prague****

Sledujte: http://www.afpconference.com/2018/

 

SMR 2019- Malé modulární reaktory

Pátý ročník konference SMR 2019  Malé jaderné reaktory pro teplárenství

Termín: 14. února 2019, Velká posluchárna FJFI Břehová 7, Praha

Sledujte: http://malereaktory.cz/

 

 

Z domova

Dukovany znovu odstavily 4. blok, kvůli kontrole parogenerátoru

Zpravodajství ČTK 5.11.2018 : Dukovany (Třebíčsko) 5. listopadu (ČTK) - Jaderná elektrárna Dukovany dnes (5.11.) znovu odstavila čtvrtý blok kvůli kontrole jednoho z parogenerátorů a případnému odstranění závady. Dvouměsíční plánovaná odstávka tohoto bloku skončila v pátek. Energetici při následných testech zjistili mírně odlišné parametry u parogenerátoru, proto přerušili najíždění bloku do plného provozu, řekl dnes ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Harmonogram prací zatím firma ČEZ neoznámila. Podle předběžných informací potrvají několik dnů.
Čtvrtý blok přestal dodávat elektřinu do sítě v 11:42. Zbývající tři bloky elektrárny jsou v provozu. Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu spotřeby elektřiny v Česku.
V pátek 2.11. nad ránem připojili energetici ve čtvrtém bloku generátor prvního turbosoustrojí, druhý připojili v neděli. Nesoulad parametrů v části primárního okruhu podle mluvčího zjistili při standardních kontrolách a testech, jichž se provádějí desítky. "Cílem těchto kontrol je před uvedením bloku na plný výkon otestovat a odzkoušet všechna zařízení při testovacím tlaku," uvedl.
Jedna z diagnostických metod podle Bezděka ukázala mírně odlišné parametry u jednoho z parogenerátorů. "V rámci konzervativního přístupu dnes dopoledne proto odborníci rozhodli o kontrole stavu a případném odstranění závady," uvedl.
Plánované odstávky bloků s výměnou části paliva, kontrolami a úpravami zařízení už byly letos v Dukovanech tři. Čtvrtý blok Dukovan byl tento rok dvakrát odstaven krátkodobě. V dubnu stál devět dní kvůli kontrole zařízení sekundární části potrubí parogenerátoru, ze stejného důvodu byl následně krátce odstaven i třetí blok. Další červencová několikadenní odstávka čtvrtého bloku byla kvůli údržbě jednoho z cirkulačních čerpadel.

 

Něco pro techniky - zdokonalení plynového panelu na JE Temelín

Společnost IaC Energo uzavřela kontrakt na veřejnou zakázku s názvem „zdokonalení plynového panelu 1HP08 a 2HP08 JE Temelín“. Předmětem zakázky  je zdokonalení funkce plynových panelů 1(2)HP08 spočívající v záměně analyzátorů měření čistoty vodíku v alternátoru a měření přítomnosti vodíku v komorách ucpávek navazujících na ložiskové prostory za nový typ analyzátorů Caldos 27, celkové rekonstrukci odběrových tras vzorku, rušení vybraných odběrových tras ze zapouzdřených fázových vodičů a dále zdokonalení funkce detekce úniků vodíku z turbogenerátoru spočívající v modernizaci ústředny měření vodíku a přemístění či doplnění katalytických čidel měření úniku vodíku.

 

Ostrahu jaderných elektráren zajistí Mark2 Corporation

Praha 5. listopadu (ČTK) - Ostrahu obou tuzemských jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech v příštích pěti letech zajistí za více než 1,1 miliardy korun společnost Mark2 Corporation Czech. S odkazem na Věstník veřejných zakázek to dnes uvedl server Euro.cz. Web upozornil na to, že firma se do roku 2012 jmenovala ABL a byla spojena s podnikatelem Vítem Bártou, někdejším ministrem dopravy a předsedou politické strany Věci veřejné. Nyní jsou vlastníky Mark2 Corporation jeho příbuzní Matěj Bárta a Stanislava Bártová, napsal server.
Euro dále uvedlo, že výběrové řízení trvalo 12 měsíců. "Vzhledem k náročným kvalifikačním předpokladům se zúčastnili pouze dva zájemci - Mark2 Corporation a konkurenční G4S, která ostrahu jaderných elektráren zajišťovala v posledních dvaceti letech. Ta ke konci roku o zakázku přijde. Jistým překvapením je i výsledná cena," podotkl web. Dodal, že ČEZ dříve počítal s částkou do 650 milionů korun za celé období let 2019 až 2023.
Vedoucí útvaru jaderná komunikace ČEZ Petr Šuleř k zakázce uvedl, že byla řádným výběrovým řízením vybrána nabídka, která v komplexním posouzení nejlépe vyhověla předem stanoveným kritériím. "Důvodem vypsání tendru byla nutnost zajištění poptávaných služeb v co možná nejvyšší rozumně dosažitelné kvalitě a s ohledem na potřebu neustálého zlepšování a zvyšování úrovně bezpečnosti," dodal.
Podle dat Energetického regulačního úřadu se jaderné elektrárny v Dukovanech a Temelíně v loňském roce podílely na celkové výrobě elektřiny v Česku zhruba třetinou. Výroba v nich meziročně vzrostla o 17,6 procenta na 28,3 terawatthodiny. Nyní se v Česku řeší případná stavba nového jaderného zdroje, možností i prodloužení životnosti současných elektráren.

 

Vláda si u jádra jen kupuje čas, na to je ale pozdě, říká Drábová. Dokončit nové reaktory do roku 2035 je podle ní nereálné

iHNed.cz  5.11.2018: Když minulý týden přišla ministryně průmyslu Marta Nováková a následně i premiér Andrej Babiš s možností odložení výstavby nových jaderných bloků, byl to pro mnoho lidí šok. A šéfka úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová si myslí, že je to chyba.
Až doteď se několik let hovořilo o tom, že s výstavbou by se mělo začít co nejdřív. "Současná vláda si jednoduše kupuje čas na rozhodnutí. Protože se jí nechce říct rozhodné ano, jdeme stavět, či ne, nejdeme stavět," říká v rozhovoru pro HN Drábová. "Ale na druhou stranu se jim nedivím. Situace v tomto oboru je dnes tak složitá, že asi jakékoliv rozhodnutí může být v budoucnu odsouzeno jako špatné," říká.
Podle ní je nutné říci co nejdříve ano či ne, aby se na to mohla česká energetika připravit. "Může to být obojí, nemám nějakou výraznou preferenci, jestli nové bloky v Česku stavět, nebo nestavět. To je na lidech, kteří vytvářejí energetickou koncepci státu. Ale je potřeba stát někam nasměrovat a začít pracovat na řešení," říká Drábová.
Co s jádrem - Odložené plány
* Příprava výstavby nových jaderných bloků v Česku začala už před více než deseti lety. Tendr na dva temelínské bloky byl ale kvůli finančním rizikům ze strany ČEZ zrušen.
* Vláda zatím odmítá vzít za rozhodnutí o novém bloku v Dukovanech zodpovědnost.
50, nebo 60 let?
* Zatím se počítalo s tím, že jaderné bloky v Dukovanech začnou být odstavovány po roce 2035, kdy jim bude padesát let.
* Nyní vláda navrhuje prodloužení jejich životnosti o další dekádu. Není ale jisté, zda to bude možné.
Závislost na dovozu
* Kvůli průtahům s rozhodnutím je podle Drábové již nyní jasné, že nový blok se do roku 2035 stejně nestihne postavit.
* Pokud se nepodaří prodloužit životnost těch stávajících, bude Česko pravděpodobně závislé na dovozu elektřiny.
Strach rozhodnout
Na přípravě výstavby nových jaderných bloků se v Česku pracuje už deset let. Polostátní společnost ČEZ už dokonce rozjela tendr na výběr dodavatele dalších dvou reaktorů do Jaderné elektrárny Temelín, kvůli přílišným finančním rizikům ale proces v roce 2014 zastavila.
A od té doby se ale celá záležitost téměř nepohnula. Vzniklo několik analýz, počet bloků se snížil na jeden a měl by vyrůst v Dukovanech namísto v Temelíně. Ale politické rozhodnutí, zda bloky vyrostou a zda je stát zaplatí, nicméně stále chybí. Sám ČEZkvůli obřím nákladům v řádu nižších stovek miliard korun a nejistým výhledům v oblasti cen elektřiny postavit bloky na vlastní riziko odmítá.
Až doteď se předpokládalo, že životnost bloků v Dukovanech skončí okolo roku 2035. A bude za ně potřeba náhrada. Nováková s Babišem ale nyní přišli s tím, že se nehodlají dostávat pod tlak. A navrhli variantu, že by se životnost o dalších deset let prodloužila.
Drábová ale tvrdí, že už nyní je dokončení nových reaktorů v roce 2035 nereálné. Kvůli různým odkladům a očekávanému dlouhému povolovacímu řízení by se podle ní nyní při velkém vypětí mohl stihnout rok 2039, spíš by ale výstavba nové elektrárny trvala ještě déle.
Legislativní nejistota
Licence reaktorům uděluje právě Drábové úřad. Podle ní není prodloužení licence o deset let nereálné, ale má to i svá rizika. Tím hlavním je nejistota v české i evropské legislativě.
"Ta nejistota je obrovská. Nevíte, kam se nejenom u nás, ale i v Evropě politici vydají. To je určující. Já dnes nemohu říci, zda v Evropě vznikne tlak na to, aby jaderné bloky odpracovaly jen 40 let a šly do důchodu. Anebo jestli si Evropa uvědomí, že to bez nich nepůjde, a řekne, ať je používáme do té doby, dokdy budou bezpečné, třeba i těch 60 let. To neumí říct nikdo, jaké budou za deset let požadavky na bezpečnost. Není to jen technické rozhodnutí, ale zároveň i strategicko-politické," říká šéfka jaderného úřadu.
Spoléhat na to, že by bloky z poloviny 80. let fungovaly až do roku 2045 je podle ní ale rizikové i z jiného důvodu. "Ani ve světě nejsou příliš zkušenosti, jak život v elektrárně po padesátce vypadá. Valná většina z nich do něj ještě nevstoupila a jen pár z nich je na hranici. Zajímavá zkušenost je například ze Spojených států, kdy většina z jejich bloků má licenci na 60 let. Ale z těch bloků už jich několik bylo odstaveno, několik se odstavuje a u jiných to plánují. Protože po 50 letech jejich život není jednoduchý," říká.
Česko se tak musí připravit i na variantu, že by se ze země, která je v oblasti elektroenergetiky velkým exportérem, stal dovozce závislý na výrobě v okolních zemích. "Společnost by se s tím vyrovnala, v tom bych problém neviděla. Ale musíme být postaveni před jednoznačnou variantu. A u nás se pořád lavíruje," končí Drábová

 

Aktualizace koncepce musí být provázaná s klimatickým plánem|

Praha 7. listopadu (ČTK) - Případná aktualizace Státní energetické koncepce musí být provázána s národním energeticko-klimatickým plánem, který po Česku požaduje Evropská unie. Na dnešní konferenci o jaderné energii v Praze to uvedl náměstek ministryně průmyslu a obchodu pro suroviny a energetiku René Neděla. O nutnosti aktualizovat tuzemskou energetickou koncepci, kterou vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) přijala v roce 2015, hovořil minulý týden ve Sněmovně premiér Andrej Babiš (ANO).
Neděla připomněl, že národní energeticko-klimatický plán se zabývá několika oblastmi, například energetickou účinností nebo rozvojem obnovitelných zdrojů. "Zajisté tento plán nahradí Národní akční plán pro obnovitelné zdroje. Jsme ale i toho názoru, že bude mít dosah i dopady také do Státní energetické koncepce," uvedl dnes Neděla. Takzvaný draft, tj. pracovní verzi dokumentu, má Česko podle dřívějších informací poslat Evropské komisi do konce letošního roku. Obsahovat má závazky, kterými chce Česko přispět k cílům EU pro rok 2030.
Babiš minulý týden uvedl, že Česko bude energetickou koncepci muset upravit v souvislosti se změnami ve světě včetně Evropy. Podle nejreálnějšího scénáře v současnosti platné koncepce má od druhé poloviny dvacátých let pocházet nejvíce vyrobené elektřiny v ČR namísto z uhlí z jaderných zdrojů. V roce 2040 má pak jaderná energetika pokrýt polovinu tuzemské výroby elektřiny. K tomuto cíli by měl pomoci nový jaderný blok, pravděpodobně v Jaderné elektrárně Dukovany.
"Žádné rozhodnutí nebylo přijato, diskutujeme o tom dlouho a není jednoduché k tomu zaujmout stanovisko. Většina nových elektráren má zpoždění a jsou předražené," uvedl premiér dnes při jednání vlády. Dodal, že o tématu v pondělí jednal s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou. Ředitel útvaru výstavby jaderných elektráren ČEZ Petr Závodský na dnešní konferenci řekl, že často zmiňovaný termín roku 2035 pro nahrazení starých bloků novým se postupně stává chimérou.
Babiš i ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) minulý měsíc uvedli, že česká vláda může rozhodnutí o případné stavbě nového jaderného zdroje odložit. Možností je podle nich prodloužení životnosti Dukovan o deset let. Náklady by byly 20 miliard korun, nový jaderný blok by stál zhruba 200 miliard korun, uvedl tehdy Babiš.
Platná tuzemská energetická koncepce je podle Závodského v otázce budoucího využití energetických zdrojů napsána dobře. Uvedl, že vnímá návrhy, že je třeba koncepci předělat a vypracovat scénáře, které by počítaly s větším využitím plynu nebo obnovitelných zdrojů. "Možná ti, co to říkají, by si měli na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu tu koncepci přečíst a podívat se, že tam ty dva scénáře jsou," podotkl.
Závodský upozornil, že například u takzvaného plynového scénáře, který počítá s větším využitím plynových elektráren, se v doplňujícím analytickém materiálu ke koncepci píše, že vzhledem k neplnění žádného z kritérií trojice strategických cílů koncepce, mezi něž patří bezpečnost, udržitelnost a konkurenceschopnost, není tento scénář doporučován. "Přitom jeho naplnění není vůbec nereálné, prakticky k němu povede ve svých důsledcích nezahájení projektu výstavby nových jaderných zdrojů v následujících třech až pěti letech," stojí v dokumentu, který byl přijat před 3,5 lety.

 

Baterie jsou zatím jen zajímavý pokus

iuhli.cz 7.11.2018: Skupina Sev.en Energy se v dohledné době nebude angažovat v aktivitách okolo bateriových úložišť. Nedává jí to zatím ekonomický smysl.
Je správné na bateriových úložištích pracovat, ale do jejich nasazování by neměly zasahovat státní dotace. O tom je přesvědčený výkonný ředitel skupiny Sev.en Energy Luboš Pavlas. V každém případě se jimi jeho společnost zatím zabývat nebude. „Největší úložiště má nyní, tuším 10 megawatthodin. To Tušimice vyrobí za několik sekund,“ poznamenal ředitel.
„Nemusíme investovat jen do energetiky,“ říká nový šéf Sev.en Energy.
Pavlas si současně uvědomuje, že éra uhlí se kloní ke svému závěru a směřování firem se tomu bude postupně přizpůsobovat. Zatím se však Evropa bez uhlí neobejde. To znamená, že zatím také někdo musí provozovat i uhelné zdroje energie.

 

Ve hře o úložiště zůstanou čtyři lokality. Karty jsou zatím neodkryté

denik.cz  7.11.2018 Vysočina – Správa úložišť radioaktívních odpadů pokračuje ve výzkumech vytipovaných lokalit i přes protesty obcí.
"Hledání lokality pro hlubinné úložiště jaderného odpadu vstupuje do zlomové fáze. Ve hře nadále zůstanou pouze čtyři vytipovaná místa z původních devíti. Která místa to jsou, už Správa úložišť radioaktívních odpadů (SÚRAO) určila. Výsledky ale zatím neoznámila.
„SÚRAO dokončuje důvodovou zprávu s doporučením zúženého počtu lokalit a připravujeme oponentní řízení, které proběhne ve dvou kolech. Poslední oponentura je plánovaná na 27. listopadu, následně budou vypořádány připomínky. Zveřejnění zúžených lokalit a důvodové zprávy plánujeme nejpozději v termínu, kdy materiál předáme Ministerstvu průmyslu a obchodu,“ odpověděla neurčitě mluvčí státního podniku Lucie Steinerová.
Pracovníci správy úložišť posuzovali dostupná geologická data, snímky z družic i vzorky hornin z terénu. S průzkumem terénu většina obcí nesouhlasila, obecní zastupitelstva vydávala zákaz vstupu na obecní pozemky. SÚRAO však ve zkoumání lokalit i přesto pokračovala. Například v lokalitě Na Skalním v blízkosti dukovanské jaderné elektrárny přistihli místní lidé geology s výzkumným strojem v minulých měsících opakovaně. Geology vždy z obecní cesty a soukromých pozemků vykázali, někdy i za asistence Policie ČR.
„Naprostá většina soukromých vlastníků a také všechny obce zahrnuté v plánované lokalitě podepsaly a doručily správě úložišť svůj zásadní nesouhlas se vstupem na své pozemky. SÚRAO se rozhodlo jít proti vůli naprosté většiny občanů a dál firmy do lokality Na Skalním posílá. Jak je vidět z fotky, již se rozhodně nejedná o pouhý pozemní výzkum,“ ukazuje Petr Andrýsek ze spolku SOS Na Skalním.
SÚRAO míní, že podle zákona o geologických pracích není písemná dohoda s vlastníkem pozemku nutná. „V daném případě se jedná o provádění výzkumných měření metodou seismické vibrační reflexní seismiky, tedy o geologické práce, které nejsou spojeny se zásahem do pozemku. O celé záležitosti a dalším postupu prací budeme s dotčenými obcemi dále jednat,“ slíbila Lucie Steinerová. Na příkladu zmíněné lokality je zřejmé, že SÚRAO se připravuje na další etapu výzkumů, kterou budou hlubinné vrty. Už v polovině roku SÚRAO podalo žádost o takzvané stanovení průzkumného území pro zvláštní zásah do zemské kůry. Obce s pomocí právní kanceláře dosáhly přerušení řízení, poslaly Ministerstvu životního prostředí své připomínky a docílily tak minimálně zdržení celého procesu. Spis, kterým se ministerští úředníci budou muset prokousat, má 119 bodů a 25 stran.
Platforma proti hlubinnému úložišti, která sdružuje obce a spolky ze zkoumaných lokalit upozorňuje, že výběr probíhá netransparentně za zavřenými dveřmi. Není podle ní znám postup, podle kterého se mají pomocí dostupných dat vybrat nejvhodnější území, starostům nejsou poskytnuty ani dříve slíbené výsledky geologických prací, které mají být podkladem pro výběr. „Vypadá to, že správa úložišť nechce odkrýt karty před veřejností, aby se neukázalo, že v nich má schované falešné trumfy. Jak potom mají obce věřit, že výběr čtyř lokalit pro další práce je na základě odborných dat?“ řekl mluvčí Martin Schenk.
SÚRAO má vybrat čtyři nejvhodnější lokality pro vybudování hlubinného úložiště ještě letos. Na nich by měl v příštím roce pokračovat podrobný průzkum včetně vrtů. V roce 2025 by pak měly ze získaných dat vzejít dvě nejvhodnější lokality, hlavní a záložní. Konečné rozhodnutí bude na vládě.
Na Třebíčsku má SÚRAO v hledáčku ještě lokalitu Horka na Budišovsku. I tam se lidé v místních referendech už v letech 2003 a 2004 vyslovili jednoznačně proti plánované stavbě. Jejich odpor vůči hlubinnému jadernému úložišti dodnes trvá. Na Vysočině je mezi vytipovanými lokalitami ještě Kraví Hora na pomezí okresu Žďár nad Sázavou a Jihomoravského kraje a Hrádek na rozhraní okresů Jihlava a Pelhřimov.
Harmonogram vyhledávání a výstavby hlubinného úložiště:
2018 - zúžení počtu vytipovaných lokalit z 9 na 4 (V současné době je vytipováno 9 lokalit v krystalinických horninách (Březový potok v Plzeňském kraji, Čertovka v Ústeckém kraji, Čihadlo a Magdaléna v Jihočeském kraji, Horka, Hrádek a Kraví hora na Vysočině a dvě lokality kolem jaderných elektráren, ETE jih a Na Skalním.
2018 – 2020 – geologický výzkum včetně hlubokých vrtů na čtyřech lokalitách 2020 – 2024 - geologický výzkum včetně dalších hlubokých vrtů ve dvou lokalitách 2025 - vybraná finální a záložní lokalita - schválena vládou 2030 - podzemní laboratoř (ověření geologických vlastností masívu) 2050 - zahájení vlastní stavby úložiště 2065 - zahájení provozu hlubinného úložiště  Jak má úložiště vypadat?
Projekt hlubinného úložiště má dvě části, nadzemní areál a samotné podzemní úložiště v hloubce 500 metrů. Součástí bude i jaderné zařízení pro překládání odpadů do nových obalů, zvané horká komora."


Ze světa

První reaktor na ruské plovoucí jaderné elektrárně byl spuštěn

5 listopadu 2018 (WNN): první ze dvou reaktorů na  první ruské plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov, poprvé nastartoval řízenou řetězovou. Druhý z dvojice reaktorů bude spuštěn později, ale ještě před odtažením elektrárny do přístavu Pevek na Čukotce v létě 2019

            Fyzikální  spouštění prvního reaktoru  na pravoboku plovoucí jaderné elektrárně Akademik Lomonosov, začalo  stalo v pátek 2.11. sdělil mluvčí státní jaderné korporace Rosatom Ria Novosti. Reaktor  dosáhl úrovně minimálního kontrolovaného výkonu v 17: 58 moskevského času. Komplexní testování reaktoru by mělo začít během několika dní. V blízké budoucnosti se spustí druhý reaktor plavidla. Všechny konečné technologické operace v zařízení budou dokončeny do konce roku 2018.

V dubnu 2007 byl v závodě  Sevmash v Severodvinsku položen kýl Akademika Lomonosova, ale v srpnu 2008 Rosatom přenesl plnění dodávky ze Sevmashe  do Pobaltských loděnice v Petrohradu, které mají zkušenosti v budování jaderných ledoborců. Nové položení kýlu došlo v květnu 2009 a trup byl spuštěn na vodu na konci června 2010. Dva reaktory KLT-40S  o výkonu 35, MWe každý  byly nainstalovány v říjnu 2013

Očekává se, že v létě roku 2019bude loď odtažena do své stálé základny v Peveku na Čukotce. Stavební práce  na  potřebné pobřežní infrastruktuře probíhají. Akademik Lomonosov nahradí JE Bilibino  (4x 12 MWe a Čaunskou tepelnou elektrárnu, které budou odstaveny a demontovány. První blok JE Bilibino je naplánována k likvidaci v příštím roce a celá JE Bilibino bude odstavena do roku 2021. Výrobní kapacita plovoucí JE je vyšší než nyní potřebuje region a to je dle místních municipalit dobrý signál pro rozvoj regionu.

 

Dozor povolil restart JE Tihange 1 v Belgii.

5 Nov (NucNet):  Belgický jaderný dozor povolil restart JE Tihange 1 po realizaci prací dlouhodobého programu LTO (Long term operation – program úprav projektu umožňujících provoz za hranicemi projektové životnosti)

Dozorný orgán (The Federal Agency for Nuclear Control (Fanc)) povolil restart JE Tihange 1 (PWR s výkonem  962-MW, v provozu od října 1975)  za podmínek, že budou zrealizovány všechny ke dnešku plánované práce projektu LTO. Blok je v odstávce pro výměnu paliva od 13. října 2018 a restart se plánuje na 18. listopadu 2018.

Provozovatel  Electrabel   počítá s 50 lety provozu  JE Tihange 1, tedy do roku 2025.

Zbývajících šest belgických reaktorů ze sedmi  (tři  na lokalitě  Tihange a čtyři  na lokalitě  Doel nedaleko Antverp) je odstaveno pro pravidelnou údržbu. To vede k obavám z black outu v zimním období.

Doel 3, Tihange 2 a 3  byly odstaveny vloni pro podezření na materiálové vady v betonu staveb některých bezpečnostních systémů. Doel 1 a2 byly odstaveny v září 2018 pro malou netěsnost v systému havarijního napájení.

Podle Electrabel by Doel 4 měl být spouštěn 15. prosince 2018 a Tihange 2 a 3 v květnu respektive březnu 2019.

Všechny belgické reaktory by měly být v souladu s vládním rozhodnutím odstaveny do roku 2025.

 
 

Čínská JE Sanmen 2 s reaktorem AP 1000  zahájila komerční provoz

7 Nov (NucNet):  Druhý blok JE Sanmen s reaktorem generace 3 +  AP 1000 společnosti Westinghouse přešla do fáze komerčního provozu. Tento blok v severovýchodní čínské provincii Shandong „odejel“ 168 hodin průkazného chodu na plném výkonu a plynule  přešel 5, listopadu v 21:47 hod do komerčního provozu.

Sanmen 2 je třetí reaktor AP 1000 v provozu. Po Sanmen 1, který je v komerčním provozu od  21. Září 2018 je to ještě Haiyang 1, který je v komerčním provozu od 22. října. Čtvrtý reaktor AP 1000 se předpokládá, že bude spouštěn začátkem roku 2019.

V USA jsou ve výstavbě  dva bloky AP 1000 na JE Vogtle v Georgii, které by měly být spouštěny v listopadu 2021 respektive 2022.  Výstavba dvou bloků AP 1000  byla v USA  zakonzervována na lokalitě Summer.

V Číně je v provozu 44 jaderných bloků , které pokrývají 3,9 % potřeby elektrické energie.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany