WANO Peer Review v JE Temelín
Temelín je velmi robustní a kvalitně provozovanou elektrárnou. Takový je hlavní závěr mezinárodní mise, která proběhla v jihočeské jaderné elektrárně. Tři desítky mezinárodních expertů z dvanácti zemí prověřovaly Temelín téměř tři týdny.
Temelín je velmi robustní a kvalitně provozovanou elektrárnou. Takový je hlavní závěr mezinárodní mise, která proběhla v jihočeské jaderné elektrárně. Tři desítky mezinárodních expertů z dvanácti zemí prověřovaly Temelín téměř tři týdny.
Pochůzky po elektrárně, rozhovory se zaměstnanci, nebo kontrola dokumentace. To byla hlavní pracovní náplň mezinárodních expertů v jihočeském Temelíně. Zjištěné informace pak porovnávali s nejlepší světovou praxí.
„Elektrárna splňuje české i mezinárodní požadavky, jinak bychom nemohli být v provozu. Mise je o výměně zkušeností a o porovnání s těmi nejlepšími. To jde daleko za požadavky legislativy,“ uvedl Bohdan Zronek, ředitel Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ.
Dohromady přinesli mezinárodní experti 642 let zkušeností s jadernou energetikou a celkem se zúčastnili 169 zahraničních misí. Podle temelínského ředitele byl jejich pohled na elektrárnu velmi cenný. „Výstupy mise nám potvrdily, že již zahájené změny, například v oblasti kontrol dodavatelů, jdou správným směrem. V současné době tyto kontrolní mechanismy posilujeme a zapracujeme do nich i doporučení expertů WANO,“ konstatoval Zronek k výsledkům mise.
Naopak tým expertů zaujaly například speciální havarijní kufříky, s jejichž pomocí by se měřily klíčové parametry jako je teplota a tlak v reaktoru nebo množství vody v parogenerátorech, pokud by nebyl dostupný monitorovací systém. Desetikilový kufřík bez problémů unese dospělý člověk. Díky bateriím může zasahující personál na displeji sledovat důležité parametry až tři dny. V Temelíně jich je devět a byly pořízeny v rámci zátěžových testů po událostech ve Fukušimě. Společnost ČEZ přišly na necelý půlmilión korun.
Pro Temelín se jednalo už o třiatřicátou prověrku. Letošní mise byla svým rozsahem vůbec největší v historii. Závěrečná zpráva bude k dispozici začátkem příštího roku. Elektrárna byla hodnocena podle nových pravidel, které Světové sdružení provozovatelů jaderných elektráren (WANO) přijalo v reakci na události ve Fukušimě.Nový formát prověrek hodnotí elektrárnu jako celek. Dosud se WANO zaměřovalo především na jednotlivé oblasti spojené s provozem jaderné elektrárny. Za dva roky se mezinárodní experti do Temelína vrátí, aby zkontrolovali, jak elektrárna s jejich závěry pracovala.
WANO (WORLD ASSOCIATION OF NUCLEAR OPERATORS – Světové sdružení provozovatelů jaderných elektráren)
WANO je mezinárodní organizace provozovatelů jaderných elektráren, která vznikla jako reakce „jaderné komunity“ a průmyslu na havárii jaderné elektrárny v Černobylu. Jejím cílem je především vzájemná výměna informací a zkušeností, která pomáhá zvyšovat úroveň všech jaderných elektráren ve světě. Členy WANO jsou všechny energetické společnosti na světě, které provozují jaderné bloky. Členství ve WANO má například i Severomořská flotila ruských jaderných ledoborců.
Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2014 vyrobila 14,95 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 3,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.
Zdroj: TZ JE Temelín, Ing. Marek Sviták