Vláda by měla aktualizaci energetické koncepce za 14 dnů schválit
Zdroj: Zpravodajství ČTK | 6.5.2015 |
Praha 6. května (ČTK) - Vláda by měla na jednání za 14 dnů schválit Aktualizaci státní energetické koncepce (ASEK). Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Dnes kabinet projednání ASEK přerušil a zároveň odložil jednání o Národním akčním plánu rozvoje jaderné energetiky (NAPJE). Dokumenty mají určit, jakým směrem se česká energetika vydá v dalších desetiletích. Oba materiály již vláda měla k dispozici dříve, jejich projednávání ale odložila.
"Absolvovali jsme debatu o posledních finálních připomínkách. Předpokládám, že bude za 14 dní připraven upravený návrh usnesení vlády a očekávám, že ASEK bude schválen," uvedl premiér. Následně by mohla vláda podle premiéra přistoupit ke schvalování NAPJE. "Ten materiál čeká na schválení Aktualizace státní energetické koncepce," dodal Sobotka.
Projednávání ASEK bylo přerušeno již v prosinci. Tehdy podle některých ministrů totiž dostatečně neřešila otázku zachování či prolomení takzvaných těžebních limitů v Ústeckém kraji. Ministerstvo průmyslu (MPO) následně v lednu představilo čtyři varianty toho, jak s limity naložit. V současné době si ministerstvo nechává zpracovat nezávislou studii, která má určit, zda se těžba za limity stanovenými v roce 1991 vyplatí. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v únoru uvedl, že vláda by o případném prolomení limitů těžby hnědého uhlí mohla rozhodnout v červenci.
ASEK obsahuje šest základních variant dlouhodobého vývoje české energetiky do roku 2040. Nejpravděpodobnější vývoj je obsažen ve variantě nazvané optimalizovaný scénář, která mimo jiné předpokládá, že primárním energetickým zdrojem by se mělo stát jádro, následované zemním plynem a ropou. Podle mluvčího MPO Františka Kotrby není třeba pro schválení koncepce čekat na vyřešení otázky limitů.
Navazující NAPJE byl na vládě poprvé letos v březnu, tehdy pouze pro informaci s tím, že k reálnému projednání materiálu dojde až v návaznosti na projednávání ASEK. Podle původního plánu měla být energetická koncepce vypracována do konce roku 2014 a jaderný plán do konce letošního ledna.
Samotný plán rozvoje jádra obsahuje mimo jiné tři základní varianty toho, jak výstavbu nových jaderných zdrojů v ČR do budoucna financovat. Z pohledu státu je podle plánu nejvíce preferovanou variantou investice prostřednictvím stávajícího majitele a provozovatele jaderných elektráren, kterým je firma ČEZ, popřípadě její dceřinou společností. Právě variantu výstavby pod vedením nové dceřiné společnosti firmy ČEZ označil několikrát za nejpravděpodobnější scénář i Mládek.
Materiál ale obsahuje i dvě další varianty. Druhá varianta počítá s investicí prostřednictvím privátního sdružení investorů. Složení konsorcia a procentuální rozložení majetkových podílů by podle plánu záviselo na ochotě jednotlivých investorů vstoupit do projektu.
Třetí varianta uvažuje o přímé výstavbě ze strany státu prostřednictvím nově založeného státního podniku. Tato varianta se podle Mládka ale nelíbí ministru financí Andreji Babišovi (ANO) a i samotný plán o ní hovoří jako o nejméně pravděpodobné a uváděné pouze pro úplnost.
Podle materiálu je žádoucí neodkladně zahájit přípravu výstavby jednoho jaderného bloku v elektrárně Dukovany a jednoho bloku v elektrárně Temelín s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách.