Uskutečnily se schůzky s možnými účastníky tendru na jaderný blok
V Praze se v uplynulých dvou týdnech uskutečnily konzultační schůzky s pěti možnými uchazeči o tendr na nový jaderný blok v Dukovanech. Jednání vedli zástupci energetické společnosti ČEZ a zástupci týmu vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla.
Praha 19. února (ČTK) - V Praze se v uplynulých dvou týdnech uskutečnily konzultační schůzky s pěti možnými uchazeči o tendr na nový jaderný blok v Dukovanech. Jednání vedli zástupci energetické společnosti ČEZ a zástupci týmu vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
"Sešli jsme se zástupci Westinghouse (USA), Rosatomu (Rusko), KHNP (Jižní Korea), EdF (Francie) a čínské CGN. Kvůli aktuální epidemii koronaviru byly některé konzultace vedeny formou osobního jednání a některé formou videokonferencí," řekl ČTK Kříž. Proti seznamu, který prezentoval už na konci roku 2016 bývalý zmocněnec Ján Štuller, chybí společný projekt Arevy (nyní Framatome) a Mitsubishi s označením Atmea.
Cílem konzultací bylo podle Kříže především zjistit od uchazečů, jaké dodavatelské modely byly použity při jejich projektech a jaké měly přednosti a nedostatky. "Rovněž jsme diskutovali jaké dodavatelské modely jsou pro ně akceptovatelné, popřípadě jaká rizika přinášejí. Chceme zodpovědně přistoupit ke každému kroku přípravy nového jaderného zdroje a vyvarovat se chyb," uvedl Kříž.
Jeden z účastníků, ruská státní společnost Rosatom, uvedla, že během jednání prezentovala informace o svých projektech a obchodních modelech, které uplatňuje při jejich realizaci. "Vlajkovou lodí v dnešní nabídce společnosti jsou velké jaderné elektrárny s reaktory VVER-1200 generace III+, jež už disponují referencemi v Ruské federaci: na Leningradské a Novovoroněžské jaderné elektrárně, kde jsou už v úspěšném provozu. Dále se uskutečňuje výstavba nových bloků podle stejné technologie v Maďarsku, Finsku, Bělorusku, Turecku, Číně a dalších zemích," sdělila dnes ČTK.
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) minulý týden přímo v Dukovanech uvedl, že dohoda mezi vládou a firmou ČEZ o stavbě nového bloku elektrárny bude zveřejněna do několika týdnů, dolaďují se poslední detaily. Zopakoval, že by do konce roku 2022 měl být vybrán dodavatel nového bloku, stavební povolení mají úřady vydat do roku 2029 a pak má začít stavba. Hotovo má být v roce 2036.
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš na konci ledna uvedl, že v březnu by měly být mezi státem a ČEZ podepsány dvě smlouvy. Jedna rámcová na výstavbu jaderné elektrárny a druhá prováděcí na první etapu projektu, která by podle dřívějších informací měla skončit závěrem výběrového řízení a uzemním rozhodnutím. Potvrdil, že výběrové řízení na dodavatele stavby by mohlo být zahájeno už letos.
Při jednání o novém bloku bude také důležité schválení Evropské komise, takzvaná notifikace. Evropská komise bude plánovaný český jaderný zdroj zkoumat především z hlediska možné nedovolené veřejné podpory od státu.
Investorský model stavby nových jaderných bloků v Česku schválila vláda na začátku loňského července. Investory nových jaderných zdrojů podle ní budou dceřiné firmy ČEZ. Za určitých podmínek bude však ČEZ moci dceřinou společnost, která bude mít stavbu na starosti, předat státu. Proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR se dlouhodobě staví ekologové. Z jaderných zdrojů se ročně vyrobí asi třetina elektřiny v ČR.
Zdroj: Zpravodajství ČTK | 19.2.2020 | 13:42 | Rubrika: ene for pol pod efm | Téma: JE Dukovany