O stavbu jádra v ČR se zajímá 6 společností včetně Rusů a Číňanů
Praha 1. listopadu (ČTK) - O stavbu nového jaderného bloku v Česku se zajímá šest společností. Kromě ruské státní společnosti Rosatom jde o francouzskou EDF, americko-japonskou Westinghouse Electric Company, korejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea.
Vyplývá to z vyjádření vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jána Štullera na dotaz ČTK. Ministerstvo průmyslu minulý týden bez bližších podrobností uvedlo, že ČR oslovila kvůli dostavbě deset společností, zájem poskytnout informace jich projevilo šest. S nimi ČR nyní jedná. Odpovědi od firem, které se týkají technického řešení stavby, česká strana očekávala do konce října.
"Je nutné zdůraznit, že nejde o nabídky na dostavbu nových bloků jaderné elektrárny, ale o odpovědi na naši žádost o informace," podotkl dnes Štuller. Uvedl, že odpovědi od firem nyní budou využity pro vypracování podkladů pro vládu, která následně rozhodne o investorském modelu a modelu financování výstavby nových jaderných bloků v zemi. "Zdaleka se ještě nenacházíme v procesu výběru dodavatele, a proto nyní ani nemůžeme dostávat nabídky. V současném stádiu jde o poskytování rámcových obchodně- technických dat," dodal zmocněnec. Ministerstvo průmyslu už dříve uvedlo, že čeká, že vláda rozhodne o modelu dostavby nového jaderného zdroje v první polovině roku 2017.
Vláda loni v červnu schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Počítá se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Hospodářské noviny minulý týden uvedly, že Čína požaduje po české vládě slib, aby některá z tamních firem dostala zakázku na dostavbu jádra v ČR bez výběrového řízení. To, že by bylo jednodušší postavit nový jaderný blok v Česku pomocí mezivládní dohody než tendru, potvrdil v pondělí také ředitel útvaru výstavby jaderných elektráren ČEZ Petr Závodský. ČEZ obě tuzemské jaderné elektrárny provozuje. Podobný způsob použilo Maďarsko, které se na konci roku 2014 dohodlo bez výběrového řízení na rozšíření své jaderné elektrárny Paks s ruským Rosatomem, který dnes potvrdil zájem stavět i v Česku. ČEZ zrušil v dubnu 2014 tendr na dostavbu dalších dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín. Důvodem bylo to, že česká vláda na stavbu neposkytla státní garance. Zrušeného zadávacího řízení se zúčastnily americko-japonská společnost Westinghouse, česko-ruské konsorcium MIR.1200 a francouzská Areva, která byla z tendru vyřazena. Ruskou stranu tehdy v konsorciu MIR.1200 zastupovaly dceřiné společnosti Rosatomu Atomstrojexport a Gidropress.
Vizitky firem, které se zajímají o stavbu nového jaderného bloku v Česku (řazeny abecedně):
Areva a Mitsubishi Atmea Skupina Areva vznikla v roce 2001 sloučením francouzských společností Framatom (založena v roce 1958) a Cogea (založena v roce 1976). Firma, jež sídlí v Courbevoie u Paříže, je předním dodavatelem jaderných reaktorů. Kromě jaderného strojírenství se zabývá i výrobou paliva pro atomové elektrárny a vybavením pro distribuci a přenos energie. Vlastníkem Arevy je francouzský stát. Skupina má asi 40.000 zaměstnanců. V roce 2015 vykázala tržby ve výši 4,2 miliardy eur, zisk činil přes dvě miliardy eur. Letos Areva oznámila, že v rámci restrukturalizace vyčlení svoje aktivity týkající se jaderných paliv do samostatné firmy a prodá svou divizi reaktorů francouzské státem vlastněné energetické skupině EDF. Mitsubishi Atmea je společný projekt koncernu Mitsubishi Heavy Industries, který je součástí holdingu Mitsubishi group, a Arevy. Týká se výroby konkrétních reaktorů.
Electricité de France (EDF) EDF, která byla založena v roce 1946, je největším producentem elektrické energie ve Francii, většinovým vlastníkem je stát, který drží v EDF více než 84 procent akcií. EDF je největším provozovatelem jaderných elektráren na světě, celkem provozuje 73 reaktorů, z toho 58 ve Francii. Po celém světě má 38,5 milionu zákazníků a roční obrat činí téměř 73 miliard eur (dva biliony Kč). Skupina EDF zaměstnává po celém světě 159.000 lidí, ve Francii ale nyní plánuje propouštění. Na tuzemském trhu se na přelomu let 2001/2002 neúspěšně ucházela o privatizaci elektrárenské skupiny ČEZ. Na doporučení komise vláda tendr tehdy nakonec zrušila.
China General Nuclear Power Corporation (CGN) Státní čínská energetická společnost, která byla založena v roce 1994. Podle vlastních údajů je největší čínskou energetickou společností a také světovým lídrem ve výstavbě jaderných elektráren. Sídlí v jednom z největších čínských měst Šen-čen v provincii Kuang-tung. Zabývá se jadernou, vodní i solární energetikou. Provozuje šest jaderných elektráren v Číně s instalovaným výkonem přes 19 GW. Firma, jejíž aktiva dosahují 70 miliard dolarů, zaměstnává 35.000 lidí.
KHNP (Korea Hydro&Nuclear Power) Jihokorejská společnost KHNP, která byla založena v roce 2001, je dceřinou firmou Korea Electric Power Corporation (KEPCO), jihokorejského státního "superČEZu", který v zemi téměř monopolně ovládá vše od stavby elektráren po prodej elektřiny. KHNP provozuje jaderné a vodní zdroje, které pokrývají 40 procent energetických dodávek v Koreji. Firma zde zatím vybudovala a provozuje čtyři jaderné elektrárny. Působí ale i ve světě, má své kanceláře v New Yorku, Atlantě, Paříži a Tokiu. KHNP zaměstnává kolem 9500 lidí (2014).
Rosatom Ruská Státní korporace pro atomovou energii (Rosatom), která vznikla v roce 2007, spojuje více než 250 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262.000 lidí. Rosatom zaujímá přední pozici na světovém trhu s jadernými technologiemi. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu. Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren v Rusku, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 17 procent veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo koncem roku 2015 hodnotu 110 miliard dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa. Letos v květnu Rosatom na moskevském fóru Atomexpo 2016 podepsala nové dohody s českými podniky, které se týkají mimo jiné jaderných elektráren Dukovany a Mochovce.
Westinghouse Electric Company Přední světová firma v oblasti jaderné energetiky. Staví a provozuje jaderné elektrárny po celém světě a je největším producentem jaderného paliva na světě. Od roku 2006 ji ovládá japonský konglomerát Toshiba. Společnost Westinghouse Electric Company založil v roce 1886 v Pittsburghu americký vynálezce George Westinghouse - sám autor asi stovky patentů. V 90. letech firma prodělala velké organizační změny a stala se spíše mediální korporací. Obnovená společnost Westinghouse Electric Company byla založena v roce 1999 a nyní sídlí v Cranberry Township v Pensylvánii. Na technologiích Westinghouse je podle firmy založeno 50 procent ve světě fungujících jaderných elektráren. Firma má přibližně 14.000 zaměstnanců. Firma byla původním dodavatelem paliva pro Temelín, který nyní testuje nové palivo od Westinghousu, který se zúčastnil i původního tendru na dostavbu dvou bloků elektrárny.
Zdroj: Zpravodajství ČTK | 1.11.2016 | 17:29 | Rubrika ČTK: ene sta | Téma: JE Dukovany