Letošní výroba bezemisní elektřiny v Dukovanech už dosáhla 10,5 TWh
V polovině září přesáhla výroba elektrické energie v Jaderné elektrárně Dukovany přes 10,5 TWh. K vysoké výrobě přispěl plný provoz elektrárny, kde jsou už od května v provozu všechny čtyři výrobní bloky. Na výši výroby se podílely zejména bloky číslo 1 a 2, na kterých výroba dosáhla přes 3 TWh. I přes několikatýdenní odstávky pro výměnu paliva v prvním čtvrtletí se tak dukovanským energetikům podařilo od začátku roku vyrobit tolik elektřiny, která by stačila na pokrytí více než osmiměsíční spotřeby všech českých domácností.
Dukovanská elektrárna od ledna do poloviny září vyrobila přes 10,5 TWh bezemisní elektrické energie. Od počátku roku jsou v provozu bloky č. 1 a 2 a v jeho závěru je čeká odstávka pro plánovanou výměnu paliva. Už koncem září tak energetici odstaví druhý výrobní blok a poslední odstávka letošního roku by měla začít v polovině listopadu na prvním výrobním bloku.
Účinnosti a efektivitě výroby elektřiny věnují dukovanští odborníci svoji pozornost již dlouhodobě. Například díky lepšímu využití tepla z chladičů odluhu parogenerátorů, zvýšení teploty napájecí vody při výrobě nebo optimalizaci průtoku chladících vod každoročně uspoří 37 525 000 kWh/rok. V posledních deseti letech díky podobným opatřením uspořili dalších 14 967 000 kWh elektrické energie. „Vždy bude naší hlavní prioritou bezpečný a spolehlivý provoz elektrárny. I přesto, že jsme jeden z největších výrobců elektřiny, budeme se i nadále věnovat hledání dalších možných opatření ke snížení vlastní spotřeby a energetické náročnosti provozu celé elektrárny,“ sdělil Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany. Maximální efektivitu výroby dosahují Dukovany obvykle v jarních a podzimních měsících. Důvodem je ideální teplota vody v chladicích věžích, která je v rozmezí 12,5°C až 14,5°C a odpovídá teplotě vzduchu 0°C až 2°C.
Jen díky letošní výrobě čisté bezemisní elektřiny v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín, jejichž výroba dohromady právě dosáhla 20,5 TWh, nemuselo být v uhelných elektrárnách spáleno 17 miliónů tun uhlí a do ovzduší vypuštěno 18 miliónů tun CO2.
Už od začátku pandemie platí v jaderných elektrárnách výrazně zpřísněná opatření související s nemocí COVID 19. „Temelín i Dukovany patří mezi důležité prvky kritické infrastruktury České republiky, a proto jsme k zavedení preventivních opatření přistoupili s předstihem. I díky nim jsou obě elektrárny plně v provozu a samotná pandemie se jich přímo nijak nedotkla,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek. Například roušky nosí zaměstnanci dukovanské elektrárny ve vnitřních prostorách téměř nepřetržitě od počátku pandemie. Platí zde zvýšená hygienická patření, povinností je používání desinfekcí nebo dodržování rozestupů včetně režimových opatření při stravování. Především díky těmto opatřením energetici od počátku pandemie zabezpečili vždy nepřetržitý spolehlivý provoz a dodávku elektřiny.
Zdroj: Aktualita z JE Dukovany