Dukovany snižují produkci odpadů
Výroba v Jaderné elektrárně Dukovany dlouhodobě významně přispívá ke snižování emisí oxidu uhličitého. Navíc se ale chce ještě systémově zaměřovat na vlastní úsporu energií a surovin a zároveň výrazně snižuje produkci pevných odpadů.
Bezemisní výroba Dukovan přispívá k naplňování závazků snižování produkce CO2 v ČR
Jen v roce 2018 Jaderná elektrárna Dukovany vyrobila přes 14 257 GWh elektrické energie. Stejná produkce v uhelných elektrárnách by spotřebovala přes 13 miliónu tun uhlí, při jejichž spálení by vzniklo přibližně 11 miliónů tun oxidu uhličitého.
Technikům elektrárny se daří i v oblasti minimalizace objemu pevných odpadů. „Díky používání nových technologií a postupů se nám oproti roku 2017 podařilo snížit, celkové množství odpadu o 45%,“ dokládá šetrnost provozu Dukovan manažer útvaru BOZP a ekologie Pavel Nechvátal. Ještě lepších hodnot dosahuje elektrárna v oblasti takzvaných nízko a středněaktivních odpadů. Tedy například filtrů nebo odkalů. Pomocí lisování a dalšího zpracování klesl objem těchto odpadů na 20 % původně projektovaného množství.
Dukovany stále úspornější
Pozornost elektrárny je v rámci ochrany životního prostředí už několik let zaměřena také na snižování vlastní spotřeby energií a na efektivitu výroby. Jeden z největších výrobců elektrické energie tak paradoxně vyvíjí maximální důraz na úspory. Energetici v Dukovanech díky například lepšímu využití tepla z chladičů odluhu parogenerátorů, zvýšení teploty napájecí vody při výrobě nebo optimalizaci průtoku chladících vod každoročně uspoří 37 525 000 kWh/rok a dále v posledních deseti letech uspořili dalších 14 967 000 kWh elektrické energie. Celkem by tato úspora a efektivita výroby elektrické energie stačila 15 000 domácnostem na rok. „V hledání možných úspor bude elektrárna pokračovat i v nadcházejících letech, kdy bychom měli uspořit dalších až 27 524 000 kWh. Stejný úkol samozřejmě platí i pro Jadernou elektrárnu Temelín,“ dodává člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Skupiny ČEZ Bohdan Zronek.
Funkčnost systému ochrany životního prostředí také ověřil audit provedený v loňském roce, na základě kterého elektrárna obhájila certifikát EMS platný do roku 2019. Nízké hodnoty energetici dosáhli například i u spotřeby pitné vody, jejíž denní hodnota během jednoho roku klesla o 27m3/den a byla tak nejnižší v celé historii provozu elektrárny.
Ke zdravějšímu životnímu prostředí přispívali v roce 2018 také sami zaměstnanci. Sběrem 1040 kg použitých baterií a dalšího zařízení, které předali k recyklaci, pomohli k získání 676 kg vzácných kovonosných druhotných surovin, které nemusely být vytěženy a budou použity pro výrobu dalších produktů.
Zdroj: aktualita z JE Dukovany Ing. Jiří Bezděk, tiskový mluvčí ČEZ, a. s. Jaderná elektrárna Dukovany
Foto: Jiří Kostelník