Dostavba Dukovan čeká na klíčový podpis
E15, 20.1.2020: Stát dlouho počítal s tím, že rámcovou smlouvu na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech uzavře s polostátní energetickou společností ČEZ do konce roku 2019. V roce 2020 se už měl začít připravovat samotný tendr na dodavatele. Jak vypadá situace teď?
„Aktuálně se dá předpokládat, že by daná věc mohla být podepsána v první polovině letošního roku,“ říká mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.
Podobně se vyjadřuje ČEZ. „Zatím přesný termín není. Běží diskuze s Evropskou komisí,“ uvádí Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ, s tím, že návrh smlouvy je už připravený.
Ujednání státu s ČEZ má obsahovat podmínky, za kterých si projekt převezme stát a za kterých může ČEZ naopak projekt státu prodat. „Smlouva by měla řešit především to, že nepůjdeme do projektu, který se nikdy nevrátí. Mělo by nám to řešit regulatorně-tržní riziko,“ popsal v loňském rozhovoru pro deník E15 šéf ČEZ Daniel Beneš.
Nyní ovšem zbývá dořešit, jaký dodavatelský model se pro výstavbu dukovanské elektrárny nakonec zvolí.
„Rámcová smlouva se bude podepisovat společně se smlouvou na první etapu.
V současnosti se diskutuje podoba dodavatelského systému,“ doplňuje vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl s tím, že diskuze bude uzavřena v březnu po vyhodnocení konzultací s potenciálními dodavateli, které jsou domluveny na první polovinu února.
O dodavatelském modelu není rozhodnuto ani podle Kříže. Podle informací deníku E15 se výběr zúžil ze sedmi na současné dva modely. Prvním je, že by dodavatel realizoval zakázku takzvaně na klíč. Druhý představuje varianta, kdy by si investor řídil větší počet subdodávek.
Kromě rozhodnutí o dodavatelském modelu se uzavření rámcové smlouvy odvíjí i od jednání s Bruselem. „V kontextu s případnou veřejnou podporou se nyní předpokládá, že smluvní uspořádání mezi státem a ČEZ bude logicky zahrnovat tzv. standstill clause (odkládací podmínku, pozn. red.), tedy ustanovení, že smlouva se případně upraví na základě rozhodnutí Evropské komise,“ dodává Filipová.
Český stát musí přitom získat souhlas Bruselu neboli notifikaci s veřejnou podporou.
Tento proces by měl začít velmi brzy. „Předpokládáme, že do konce března by mělo být zahájeno prenotifikační jednání,“ říká Míl.
Kromě rámcové smlouvy se však připravuje i druhý kontrakt mezi státem a ČEZ. „Před dokončením je i upravený text prováděcí smlouvy na první etapu,“ doplňuje Kříž. Má podle něj obsahovat přípravu projektu po administrativní stránce a výběr dodavatele.